Frozen Toe Series 2017

Chichester Yacht Club

Results are provisional as of 12:12 on November 20, 2017

Fast Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st Fast MERLIN-ROCKET 3707 Alex Jackson Mark Oakley Shoreham Sailing Club 981 1.0 1.0 (2.0) 1.0 5.0 3.0
  2nd Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 2.0 (5.0) 1.0 2.0 10.0 5.0
  3rd Fast MERLIN-ROCKET 3756 William Warren Maddy Anderson Shoreham Sailing Club 981 (6.0) 2.0 3.0 5.0 16.0 10.0
  4th Fast MERLIN-ROCKET 3685 Sophie Mackley Tom Ballantine Shoreham Sailing Club 981 4.0 3.0 (7.0) 3.0 17.0 10.0
  5th Fast FINN 595 Edward Thornburn   Newhaven and Seaford SC 1045 3.0 4.0 5.0 (6.0) 18.0 12.0
  6th Fast BLAZE 782 Peter Jones   Felpham Sailing Club 1023 8.0 (10.0) 6.0 7.0 31.0 21.0
  7th Fast RS 400 1386 Nick Elliman Roger Elliman Chichester YC 942 7.0 (11.0) 11.0 8.0 37.0 26.0
  8th Fast RS 400 813 Chris Grosscurth Emma York Chichester YC 942 11.0 (12.0) 4.0 12.0 39.0 27.0
  9th Fast BLAZE 773 Ross Fisher   Felpham Sailing Club 1023 (14.0) 9.0 10.0 10.0 43.0 29.0
  10th Fast MERLIN-ROCKET 3683 Ben Jones Helen Hilditch Shoreham Sailing Club 981 5.0 6.0 (DNC [24.0]) DNC [24.0] 59.0 35.0
  11th Fast MERLIN-ROCKET 3696 Alex Warren William Carroll Shoreham Sailing Club 981 (DNC [24.0]) DNC [24.0] 8.0 4.0 60.0 36.0
  12th Fast MERLIN-ROCKET 3704 Jemma Horwood Simon Worsford OYC 981 RET [19.0] (DNC [24.0]) 9.0 9.0 61.0 37.0
  13th Fast MERLIN-ROCKET 3585 John Fildes Charlotte Fildes ASC 981 10.0 7.0 (DNC [24.0]) DNC [24.0] 65.0 41.0
  14th Fast RS 400 1330 Bill Dawber Clare Power Dell Quay SC 942 9.0 8.0 (DNC [24.0]) DNC [24.0] 65.0 41.0
  15th Fast 29ER 726 Lauren Bentley Abi Bently Felpham Sailing Club 915 12.0 (16.0) 16.0 16.0 60.0 44.0
  16th Fast RS 200 1505 Isabel Fitzgerald Annie Sibthorp Itchenor SC 1047 (DNC [24.0]) DNC [24.0] 13.0 11.0 72.0 48.0
  17th Fast RS 600 916 Tony Purser   Chichester YC 920 16.0 15.0 (DNC [24.0]) 17.0 72.0 48.0
  18th Fast HADRON 121 Dick Holden   Arun YC 1040 (DNC [24.0]) DNC [24.0] 12.0 13.0 73.0 49.0
  19th Fast RS 200 1324 Stuart Denyer John Denyer Dell Quay SC 1047 13.0 13.0 (DNC [24.0]) DNC [24.0] 74.0 50.0
  20th Fast HADRON 109 Nigel Cowan   Chichester YC 1040 (DNC [24.0]) DNC [24.0] 14.0 14.0 76.0 52.0
  21st Fast RS 200 1497 Paul Mapstone I. Mapstone Chichester YC 1047 15.0 14.0 (DNC [24.0]) DNC [24.0] 77.0 53.0
  22nd Fast CANOE INTERNATIONAL WITH KITE 296 Phil Allen   Chichester YC 866 (DNC [24.0]) DNC [24.0] 15.0 15.0 78.0 54.0
  23rd Fast MERLIN-ROCKET 3623 Richard Bramley Tony Cheal Shoreham Sailing Club 981 RET [19.0] (DNC [24.0]) DNC [24.0] DNC [24.0] 91.0 67.0

Medium Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 34, Scoring system: Appendix A
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st Medium SOLO 5691 Guy Mayer   Felpham Sailing Club 1143 (1.0) 1.0 1.0 1.0 4.0 3.0
  2nd Medium GP 14 14193 Nick Colbourne Biddy Colbourne Chichester YC 1133 3.0 2.0 6.0 (8.0) 19.0 11.0
  3rd Medium LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam Felpham Sailing Club 1070 4.0 (12.0) 3.0 4.0 23.0 11.0
  4th Medium RS AERO 7 1562 Toby Schofield   Felpham Sailing Club 1071 (5.0) 5.0 4.0 3.0 17.0 12.0
  5th Medium LASER 166550 Ian Payne   Chichester YC 1097 8.0 4.0 10.0 (23.0) 45.0 22.0
  6th Medium 2000 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Silver Wing Sailing Club 1107 6.5 3.0 14.0 (21.0) 44.5 23.5
  7th Medium SOLO 5237 Derek Jackman   Chichester YC 1143 Duty [8.8] Duty [8.8] 8.0 (9.5) 35.1 25.6
  8th Medium RS AERO 7 1672 Richard Bentley   Felpham Sailing Club 1071 9.0 (14.0) 11.0 6.0 40.0 26.0
  9th Medium LASER 203304 Andrew Martin   Chichester YC 1097 6.5 7.0 (24.0) 14.5 52.0 28.0
  10th Medium SOLO 4942 Roger Millett   Chichester YC 1143 12.0 (DNC [35.0]) 5.0 12.0 64.0 29.0
  11th Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 13.0 9.0 12.0 (16.0) 50.0 34.0
  12th Medium 2000 21790 Helen Green Mark Green Chichester YC 1107 (15.5) 10.0 Duty [12.8] Duty [12.8] 51.1 35.6
  13th Medium LASER 192748 Julian Wilkins   Chichester YC 1097 10.0 (RET [22.0]) 17.0 11.0 60.0 38.0
  14th Medium LASER 209949 Guy Dulace   RYA 1097 2.0 6.0 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 78.0 43.0
  15th Medium LASER 181047 Charlie Porter   Chichester YC 1097 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 2.0 7.0 79.0 44.0
  16th Medium SUPERNOVA 1080 James Gerwat   Felpham Sailing Club 1075 15.5 11.0 (26.0) 19.5 72.0 46.0
  17th Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 11.0 17.0 (25.0) 18.0 71.0 46.0
  18th Medium LASER 195249 Tim Boon   Chichester YC 1097 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 7.0 5.0 82.0 47.0
  19th Medium EUROPE 355 Lucy Boreham   Chichester YC 1145 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 13.0 2.0 85.0 50.0
  20th Medium RS AERO 7 1777 Catherine Hemsley   Felpham Sailing Club 1071 18.0 16.0 (20.0) 17.0 71.0 51.0
  21st Medium 2000 21731 Micheal Olliff Paula Olliff Chichester YC 1107 14.0 15.0 23.0 (24.0) 76.0 52.0
  22nd Medium RS AERO 7 1181 Roger Belton   Felpham Sailing Club 1071 (21.0) 18.0 19.0 19.5 77.5 56.5
  23rd Medium SOLO 5400 Ian Lissamore   Chichester YC 1143 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 9.0 14.5 93.5 58.5
  24th Medium LASER 205919 Justin Mepstead   Felpham Sailing Club 1097 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 18.0 9.5 97.5 62.5
  25th Medium RS Aero 5 1413 Roshan Verghese   Felpham Sailing Club 1120 20.0 8.0 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 98.0 63.0
  26th Medium 2000 22027 Mike Linney Giles Dixon Chichester YC 1107 17.0 13.0 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 100.0 65.0
  27th Medium EUROPE 393 Geoff Newman   Chichester YC 1145 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 21.0 13.0 104.0 69.0
  28th Medium 2000 21755 Jonathan Watkins Anne Watkins Chichester YC 1107 19.0 19.0 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 108.0 73.0
  29th Medium LASER 204680 Liam Vass   Felpham Sailing Club 1097 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 15.0 25.0 110.0 75.0
  30th Medium RS AERO 7 1060 Mike Linney   Chichester YC 1071 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 16.0 RET [27.0] 113.0 78.0
  31st Medium LASER RADIAL 181047 Oliver Randall-May   Chichester YC 1139 (DNC [35.0]) DNC [35.0] 22.0 22.0 114.0 79.0
  32nd Medium SOLO 5352 Mike Wilkie   Desborough SC 1143 MGate [24.0] RET [22.0] (DNC [35.0]) DNC [35.0] 116.0 81.0
  33rd Medium TOPAZ VIBE 6329 Sam Atherton   Felpham Sailing Club 1185 22.0 (DNC [35.0]) DNC [35.0] DNC [35.0] 127.0 92.0
  34th Medium LASER 195249 Tim Boon   Chichester YC 1097 (DNC [35.0]) DNC [35.0] DNC [35.0] DNC [35.0] 140.0 105.0

Slow Fleet

Sailed: 4, Discards: 1, To count: 3, Rating system: PY, Entries: 12, Scoring system: Appendix A
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY R1 R2 R3 R4 Total Nett
  1st Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 1.0 1.0 (10.0) 4.0 16.0 6.0
  2nd Slow BYTE CII 3298 Jill Gill   Felpham Sailing Club 1147 (5.0) 4.0 2.0 1.0 12.0 7.0
  3rd Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 3.0 3.0 (8.0) 3.0 17.0 9.0
  4th Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 2.0 2.0 7.0 (9.0) 20.0 11.0
  5th Slow TOPPER 33190 Dylan Collier   Felpham Sailing Club 1347 6.0 (7.0) 1.0 7.0 21.0 14.0
  6th Slow BYTE 2623 Joanne Andrews   Felpham Sailing Club 1190 (8.0) 8.0 4.0 5.0 25.0 17.0
  7th Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 7.0 5.0 6.0 (8.0) 26.0 18.0
  8th Slow TOPPER 48306 Catherine McHale   Chichester YC 1347 4.0 6.0 9.0 (10.0) 29.0 19.0
  9th Slow TOPPER 47792 Thomas Machell   Chichester YC 1347 (DNC [13.0]) DNC [13.0] 5.0 2.0 33.0 20.0
  10th Slow BYTE 3587 Paula Bentley   Felpham Sailing Club 1190 DNS [11.0] (DNC [13.0]) 3.0 6.0 33.0 20.0
  11th Slow TOPPER 26428 Joshua James   Felpham Sailing Club 1347 RET [11.0] (DNC [13.0]) 11.5 11.0 46.5 33.5
  12th Slow TOPPER 42004 Lily Speed   Chichester YC 1347 (DNC [13.0]) DNC [13.0] 11.5 12.0 49.5 36.5

R1 - Fast Fleet - 2017/11/05

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10.30
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Fast MERLIN-ROCKET 3707 Alex Jackson Mark Oakley Shoreham Sailing Club 981 10.30 11:35:58 1.05.58   1.07.15 1.0
  2 Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 10.30 11:36:09 1.06.09   1.07.26 2.0
  3 Fast FINN 595 Edward Thornburn   Newhaven and Seaford SC 1045 10.30 11:42:20 1.12.20   1.09.13 3.0
  4 Fast MERLIN-ROCKET 3685 Sophie Mackley Tom Ballantine Shoreham Sailing Club 981 10.30 11:38:25 1.08.25   1.09.45 4.0
  5 Fast MERLIN-ROCKET 3683 Ben Jones Helen Hilditch Shoreham Sailing Club 981 10.30 11:38:40 1.08.40   1.10.00 5.0
  6 Fast MERLIN-ROCKET 3756 William Warren Maddy Anderson Shoreham Sailing Club 981 10.30 11:39:11 1.09.11   1.10.31 6.0
  7 Fast RS 400 1386 Nick Elliman Roger Elliman Chichester YC 942 10.30 11:37:28 1.07.28   1.11.37 7.0
  8 Fast BLAZE 782 Peter Jones   Felpham Sailing Club 1023 10.30 11:43:18 1.13.18   1.11.39 8.0
  9 Fast RS 400 1330 Bill Dawber Clare Power Dell Quay SC 942 10.30 11:37:37 1.07.37   1.11.47 9.0
  10 Fast MERLIN-ROCKET 3585 John Fildes Charlotte Fildes ASC 981 10.30 11:41:19 1.11.19   1.12.42 10.0
  11 Fast RS 400 813 Chris Grosscurth Emma York Chichester YC 942 10.30 11:39:19 1.09.19   1.13.35 11.0
  12 Fast 29ER 726 Lauren Bentley Abi Bently Felpham Sailing Club 915 10.30 11:38:37 1.08.37   1.14.59 12.0
  13 Fast RS 200 1324 Stuart Denyer John Denyer Dell Quay SC 1047 10.30 11:48:35 1.18.35   1.15.03 13.0
  14 Fast BLAZE 773 Ross Fisher   Felpham Sailing Club 1023 10.30 11:47:24 1.17.24   1.15.40 14.0
  15 Fast RS 200 1497 Paul Mapstone I. Mapstone Chichester YC 1047 10.30 11:50:46 1.20.46   1.17.08 15.0
  16 Fast RS 600 916 Tony Purser   Chichester YC 920 10.30 11:50:00 1.20.00   1.26.57 16.0
  17 Fast MERLIN-ROCKET 3704 Jemma Horwood Simon Worsford OYC 981     RET     19.0
  17 Fast MERLIN-ROCKET 3623 Richard Bramley Tony Cheal Shoreham Sailing Club 981     RET     19.0

R2 - Fast Fleet - 2017/10/08

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:59
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Fast MERLIN-ROCKET 3707 Alex Jackson Mark Oakley Shoreham Sailing Club 981 11:59 12:46:07 0:47:07   0:48:02 1.0
  2 Fast MERLIN-ROCKET 3756 William Warren Maddy Anderson Shoreham Sailing Club 981 11:59 12:46:49 0:47:49   0:48:45 2.0
  3 Fast MERLIN-ROCKET 3685 Sophie Mackley Tom Ballantine Shoreham Sailing Club 981 11:59 12:46:51 0:47:51   0:48:47 3.0
  4 Fast FINN 595 Edward Thornburn   Newhaven and Seaford SC 1045 11:59 12:50:22 0:51:22   0:49:09 4.0
  5 Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 11:59 12:47:19 0:48:19   0:49:15 5.0
  6 Fast MERLIN-ROCKET 3683 Ben Jones Helen Hilditch Shoreham Sailing Club 981 11:59 12:48:20 0:49:20   0:50:17 6.0
  7 Fast MERLIN-ROCKET 3585 John Fildes Charlotte Fildes ASC 981 11:59 12:48:34 0:49:34   0:50:32 7.0
  8 Fast RS 400 1330 Bill Dawber Clare Power Dell Quay SC 942 11:59 12:46:43 0:47:43   0:50:39 8.0
  9 Fast BLAZE 773 Ross Fisher   Felpham Sailing Club 1023 11:59 12:51:16 0:52:16   0:51:05 9.0
  10 Fast BLAZE 782 Peter Jones   Felpham Sailing Club 1023 11:59 12:52:28 0:53:28   0:52:16 10.0
  11 Fast RS 400 1386 Nick Elliman Roger Elliman Chichester YC 942 11:59 12:49:35 0:50:35   0:53:42 11.0
  12 Fast RS 400 813 Chris Grosscurth Emma York Chichester YC 942 11:59 12:49:53 0:50:53   0:54:01 12.0
  13 Fast RS 200 1324 Stuart Denyer John Denyer Dell Quay SC 1047 11:59 12:55:53 0:56:53   0:54:20 13.0
  14 Fast RS 200 1497 Paul Mapstone I. Mapstone Chichester YC 1047 11:59 12:56:12 0:57:12   0:54:38 14.0
  15 Fast RS 600 916 Tony Purser   Chichester YC 920 11:59 12:51:55 0:52:55   0:57:31 15.0
  16 Fast 29ER 726 Lauren Bentley Abi Bently Felpham Sailing Club 915 11:59 12:54:26 0:55:26   1:00:35 16.0

R3 - Fast Fleet - 2017/10/08

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 10:30
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 10:30 11:15:56 0:45:56 4 0:46:49 1.0
  2 Fast MERLIN-ROCKET 3707 Alex Jackson Mark Oakley Shoreham Sailing Club 981 10:30 11:17:21 0:47:21 4 0:48:16 2.0
  3 Fast MERLIN-ROCKET 3756 William Warren Maddy Anderson Shoreham Sailing Club 981 10:30 11:18:23 0:48:23 4 0:49:19 3.0
  4 Fast RS 400 813 Chris Grosscurth Emma York Chichester YC 942 10:30 11:17:03 0:47:03 4 0:49:57 4.0
  5 Fast FINN 595 Edward Thornburn   Newhaven and Seaford SC 1045 10:30 11:22:47 0:52:47 4 0:50:31 5.0
  6 Fast BLAZE 782 Peter Jones   Felpham Sailing Club 1023 10:30 11:22:10 0:52:10 4 0:51:00 6.0
  7 Fast MERLIN-ROCKET 3685 Sophie Mackley Tom Ballantine Shoreham Sailing Club 981 10:30 11:20:35 0:50:35 4 0:51:34 7.0
  8 Fast MERLIN-ROCKET 3696 Alex Warren William Carroll Shoreham Sailing Club 981 10:30 11:20:37 0:50:37 4 0:51:36 8.0
  9 Fast MERLIN-ROCKET 3704 Jemma Horwood Simon Worsford OYC 981 10:30 11:21:53 0:51:53 4 0:52:53 9.0
  10 Fast BLAZE 773 Ross Fisher   Felpham Sailing Club 1023 10:30 11:24:08 0:54:08 4 0:52:55 10.0
  11 Fast RS 400 1386 Nick Elliman Roger Elliman Chichester YC 942 10:30 11:21:00 0:51:00 4 0:54:08 11.0
  12 Fast HADRON 121 Dick Holden   Arun YC 1040 10:30 11:12:42 0:42:42 3 0:54:45 12.0
  13 Fast RS 200 1505 Isabel Fitzgerald Annie Sibthorp Itchenor SC 1047 10:30 11:14:18 0:44:18 3 0:56:25 13.0
  14 Fast HADRON 109 Nigel Cowan   Chichester YC 1040 10:30 11:15:07 0:45:07 3 0:57:51 14.0
  15 Fast CANOE INTERNATIONAL WITH KITE 296 Phil Allen   Chichester YC 866 10:30 11:23:21 0:53:21 4 1:01:36 15.0
  16 Fast 29ER 726 Lauren Bentley Abi Bently Felpham Sailing Club 915 10:30 11:26:59 0:56:59 4 1:02:17 16.0

R4 - Fast Fleet - 2017-09-24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11:38
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Fast MERLIN-ROCKET 3707 Alex Jackson Mark Oakley Shoreham Sailing Club 981 11:38 12:26:30 0:48:30   0:49:26 1.0
  2 Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 11:38 12:27:04 0:49:04   0:50:01 2.0
  3 Fast MERLIN-ROCKET 3685 Sophie Mackley Tom Ballantine Shoreham Sailing Club 981 11:38 12:27:48 0:49:48   0:50:46 3.0
  4 Fast MERLIN-ROCKET 3696 Alex Warren William Carroll Shoreham Sailing Club 981 11:38 12:28:32 0:50:32   0:51:31 4.0
  5 Fast MERLIN-ROCKET 3756 William Warren Maddy Anderson Shoreham Sailing Club 981 11:38 12:29:18 0:51:18   0:52:18 5.0
  6 Fast FINN 595 Edward Thornburn   Newhaven and Seaford SC 1045 11:38 12:34:07 0:56:07   0:53:42 6.0
  7 Fast BLAZE 782 Peter Jones   Felpham Sailing Club 1023 11:38 12:32:59 0:54:59   0:53:45 7.0
  8 Fast RS 400 1386 Nick Elliman Roger Elliman Chichester YC 942 11:38 12:29:32 0:51:32   0:54:42 8.0
  9 Fast MERLIN-ROCKET 3704 Jemma Horwood Simon Worsford OYC 981 11:38 12:32:30 0:54:30   0:55:33 9.0
  10 Fast BLAZE 773 Ross Fisher   Felpham Sailing Club 1023 11:38 12:35:18 0:57:18   0:56:01 10.0
  11 Fast RS 200 1505 Isabel Fitzgerald Annie Sibthorp Itchenor SC 1047 11:38 12:37:30 0:59:30   0:56:50 11.0
  12 Fast RS 400 813 Chris Grosscurth Emma York Chichester YC 942 11:38 12:32:13 0:54:13   0:57:33 12.0
  13 Fast HADRON 121 Dick Holden   Arun YC 1040 11:38 12:38:27 1:00:27   0:58:08 13.0
  14 Fast HADRON 109 Nigel Cowan   Chichester YC 1040 11:38 12:38:43 1:00:43   0:58:23 14.0
  15 Fast CANOE INTERNATIONAL WITH KITE 296 Phil Allen   Chichester YC 866 11:38 12:33:16 0:55:16   1:03:49 15.0
  16 Fast 29ER 726 Lauren Bentley Abi Bently Felpham Sailing Club 915 11:38 12:37:38 0:59:38   1:05:10 16.0
  17 Fast RS 600 916 Tony Purser   Chichester YC 920 11:38 12:38:30 1:00:30   1:05:46 17.0

R1 - Medium Fleet - 2017/11/05

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10.35
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Medium SOLO 5691 Guy Mayer   Felpham Sailing Club 1143 10.35 11:32:01 0.57.01 3 0.49.53 1.0
  2 Medium LASER 209949 Guy Dulace   RYA 1097 10.35 11:31:15 0.56.15 3 0.51.17 2.0
  3 Medium GP 14 14193 Nick Colbourne Biddy Colbourne Chichester YC 1133 10.35 11:33:55 0.58.55 3 0.52.00 3.0
  4 Medium LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam Felpham Sailing Club 1070 10.35 11:30:40 0.55.40 3 0.52.01 4.0
  5 Medium RS AERO 7 1562 Toby Schofield   Felpham Sailing Club 1071 10.35 11:31:21 0.56.21 3 0.52.37 5.0
  6 Medium 2000 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Silver Wing Sailing Club 1107 10.35 11:33:53 0.58.53 3 0.53.12 6.5
  6 Medium LASER 203304 Andrew Martin   Chichester YC 1097 10.35 11:33:22 0.58.22 3 0.53.12 6.5
  8 Medium LASER 166550 Ian Payne   Chichester YC 1097 10.35 11:33:36 0.58.36 3 0.53.25 8.0
  9 Medium SOLO 5237 Derek Jackman   Chichester YC 1143     Duty     8.8
  10 Medium RS AERO 7 1672 Richard Bentley   Felpham Sailing Club 1071 10.35 11:32:36 0.57.36 3 0.53.47 9.0
  11 Medium LASER 192748 Julian Wilkins   Chichester YC 1097 10.35 11:34:18 0.59.18 3 0.54.03 10.0
  12 Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 10.35 11:34:30 0.59.30 3 0.54.14 11.0
  13 Medium SOLO 4942 Roger Millett   Chichester YC 1143 10.35 11:37:59 1.02.59 3 0.55.06 12.0
  14 Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 10.35 11:35:39 1.00.39 3 0.55.17 13.0
  15 Medium 2000 21731 Micheal Olliff Paula Olliff Chichester YC 1107 10.35 11:37:14 1.02.14 3 0.56.13 14.0
  16 Medium 2000 21790 Helen Green Mark Green Chichester YC 1107 10.35 11:38:05 1.03.05 3 0.56.59 15.5
  16 Medium SUPERNOVA 1080 James Gerwat   Felpham Sailing Club 1075 10.35 11:36:15 1.01.15 3 0.56.59 15.5
  18 Medium 2000 22027 Mike Linney Giles Dixon Chichester YC 1107 10.35 11:38:59 1.03.59 3 0.57.48 17.0
  19 Medium RS AERO 7 1777 Catherine Hemsley   Felpham Sailing Club 1071 10.35 11:38:21 1.03.21 3 0.59.09 18.0
  20 Medium 2000 21755 Jonathan Watkins Anne Watkins Chichester YC 1107 10.35 11:40:39 1.05.39 3 0.59.18 19.0
  21 Medium RS Aero 5 1413 Roshan Verghese   Felpham Sailing Club 1120 10.35 11:43:09 1.08.09 3 1.00.51 20.0
  22 Medium RS AERO 7 1181 Roger Belton   Felpham Sailing Club 1071 10.35 11:41:30 1.06.30 3 1.02.05 21.0
  23 Medium TOPAZ VIBE 6329 Sam Atherton   Felpham Sailing Club 1185 10.35 11:36:26 1.01.26 2 1.17.46 22.0
  24 Medium SOLO 5352 Mike Wilkie   Desborough SC 1143     MGate     24.0

R2 - Medium Fleet - 2017/10/08

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12:04
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Medium SOLO 5691 Guy Mayer   Felpham Sailing Club 1143 12:04 12:40:22 0:36:22   0:31:49 1.0
  2 Medium GP 14 14193 Nick Colbourne Biddy Colbourne Chichester YC 1133 12:04 12:40:05 0:36:05   0:31:51 2.0
  3 Medium 2000 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Silver Wing Sailing Club 1107 12:04 12:40:35 0:36:35   0:33:03 3.0
  4 Medium LASER 166550 Ian Payne   Chichester YC 1097 12:04 12:40:42 0:36:42   0:33:27 4.0
  5 Medium RS AERO 7 1562 Toby Schofield   Felpham Sailing Club 1071 12:04 12:39:56 0:35:56   0:33:33 5.0
  6 Medium LASER 209949 Guy Dulace   RYA 1097 12:04 12:40:58 0:36:58   0:33:42 6.0
  7 Medium LASER 203304 Andrew Martin   Chichester YC 1097 12:04 12:41:34 0:37:34   0:34:15 7.0
  8 Medium RS Aero 5 1413 Roshan Verghese   Felpham Sailing Club 1120 12:04 12:42:31 0:38:31   0:34:23 8.0
  9 Medium SOLO 5237 Derek Jackman   Chichester YC 1143     Duty     8.8
  10 Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 12:04 12:41:55 0:37:55   0:34:34 9.0
  11 Medium 2000 21790 Helen Green Mark Green Chichester YC 1107 12:04 12:42:57 0:38:57   0:35:11 10.0
  12 Medium SUPERNOVA 1080 James Gerwat   Felpham Sailing Club 1075 12:04 12:42:03 0:38:03   0:35:24 11.0
  13 Medium LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam Felpham Sailing Club 1070 12:04 12:42:00 0:38:00   0:35:31 12.0
  14 Medium 2000 22027 Mike Linney Giles Dixon Chichester YC 1107 12:04 12:43:23 0:39:23   0:35:35 13.0
  15 Medium RS AERO 7 1672 Richard Bentley   Felpham Sailing Club 1071 12:04 12:42:21 0:38:21   0:35:48 14.0
  16 Medium 2000 21731 Micheal Olliff Paula Olliff Chichester YC 1107 12:04 12:43:39 0:39:39   0:35:49 15.0
  17 Medium RS AERO 7 1777 Catherine Hemsley   Felpham Sailing Club 1071 12:04 12:42:27 0:38:27   0:35:54 16.0
  18 Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 12:04 12:43:45 0:39:45   0:36:14 17.0
  19 Medium RS AERO 7 1181 Roger Belton   Felpham Sailing Club 1071 12:04 12:43:12 0:39:12   0:36:36 18.0
  20 Medium 2000 21755 Jonathan Watkins Anne Watkins Chichester YC 1107 12:04 12:45:27 0:41:27   0:37:27 19.0
  21 Medium LASER 192748 Julian Wilkins   Chichester YC 1097     RET     22.0
  21 Medium SOLO 5352 Mike Wilkie   Desborough SC 1143     RET     22.0

R3 - Medium Fleet - 2017/10/08

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 10:35
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Medium SOLO 5691 Guy Mayer   Felpham Sailing Club 1143 10:35 11:14:39 0:39:39   0:34:41 1.0
  2 Medium LASER 181047 Charlie Porter   Chichester YC 1097 10:35 11:14:45 0:39:45   0:36:14 2.0
  3 Medium LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam Felpham Sailing Club 1070 10:35 11:14:04 0:39:04   0:36:31 3.0
  4 Medium RS AERO 7 1562 Toby Schofield   Felpham Sailing Club 1071 10:35 11:15:20 0:40:20   0:37:40 4.0
  5 Medium SOLO 4942 Roger Millett   Chichester YC 1143 10:35 11:18:04 0:43:04   0:37:41 5.0
  6 Medium GP 14 14193 Nick Colbourne Biddy Colbourne Chichester YC 1133 10:35 11:17:53 0:42:53   0:37:51 6.0
  7 Medium LASER 195249 Tim Boon   Chichester YC 1097 10:35 11:16:49 0:41:49   0:38:07 7.0
  8 Medium SOLO 5237 Derek Jackman   Chichester YC 1143 10:35 11:18:44 0:43:44   0:38:16 8.0
  9 Medium SOLO 5400 Ian Lissamore   Chichester YC 1143 10:35 11:18:45 0:43:45   0:38:17 9.0
  10 Medium LASER 166550 Ian Payne   Chichester YC 1097 10:35 11:17:42 0:42:42   0:38:55 10.0
  11 Medium RS AERO 7 1672 Richard Bentley   Felpham Sailing Club 1071 10:35 11:17:29 0:42:29   0:39:40 11.0
  12 Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 10:35 11:18:44 0:43:44   0:39:52 12.0
  13 Medium 2000 21790 Helen Green Mark Green Chichester YC 1107     Duty     12.8
  14 Medium EUROPE 355 Lucy Boreham   Chichester YC 1145 10:35 11:21:20 0:46:20   0:40:28 13.0
  15 Medium 2000 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Silver Wing Sailing Club 1107 10:35 11:20:21 0:45:21   0:40:58 14.0
  16 Medium LASER 204680 Liam Vass   Felpham Sailing Club 1097 10:35 11:20:20 0:45:20   0:41:19 15.0
  17 Medium RS AERO 7 1060 Mike Linney   Chichester YC 1071 10:35 11:20:11 0:45:11   0:42:11 16.0
  18 Medium LASER 192748 Julian Wilkins   Chichester YC 1097 10:35 11:21:18 0:46:18   0:42:12 17.0
  19 Medium LASER 205919 Justin Mepstead   Felpham Sailing Club 1097 10:35 11:22:08 0:47:08   0:42:58 18.0
  20 Medium RS AERO 7 1181 Roger Belton   Felpham Sailing Club 1071 10:35 11:22:18 0:47:18   0:44:10 19.0
  21 Medium RS AERO 7 1777 Catherine Hemsley   Felpham Sailing Club 1071 10:35 11:23:07 0:48:07   0:44:56 20.0
  22 Medium EUROPE 393 Geoff Newman   Chichester YC 1145 10:35 11:26:56 0:51:56   0:45:21 21.0
  23 Medium LASER RADIAL 181047 Oliver Randall-May   Chichester YC 1139 10:35 11:26:59 0:51:59   0:45:38 22.0
  24 Medium 2000 21731 Micheal Olliff Paula Olliff Chichester YC 1107 10:35 11:28:30 0:53:30   0:48:20 23.0
  25 Medium LASER 203304 Andrew Martin   Chichester YC 1097 10:35 11:28:16 0:53:16   0:48:33 24.0
  26 Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 10:35 11:29:45 0:54:45   0:49:55 25.0
  27 Medium SUPERNOVA 1080 James Gerwat   Felpham Sailing Club 1075 10:35 11:31:08 0:56:08   0:52:13 26.0

R4 - Medium Fleet - 2017-09-24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11:43
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Medium SOLO 5691 Guy Mayer   Felpham Sailing Club 1143 11:43 12:23:50 0:40:50   0:35:43 1.0
  2 Medium EUROPE 355 Lucy Boreham   Chichester YC 1145 11:43 12:25:57 0:42:57   0:37:31 2.0
  3 Medium RS AERO 7 1562 Toby Schofield   Felpham Sailing Club 1071 11:43 12:23:13 0:40:13   0:37:33 3.0
  4 Medium LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam Felpham Sailing Club 1070 11:43 12:24:13 0:41:13   0:38:31 4.0
  5 Medium LASER 195249 Tim Boon   Chichester YC 1097 11:43 12:25:23 0:42:23   0:38:38 5.0
  6 Medium RS AERO 7 1672 Richard Bentley   Felpham Sailing Club 1071 11:43 12:24:49 0:41:49   0:39:03 6.0
  7 Medium LASER 181047 Charlie Porter   Chichester YC 1097 11:43 12:26:14 0:43:14   0:39:25 7.0
  8 Medium GP 14 14193 Nick Colbourne Biddy Colbourne Chichester YC 1133 11:43 12:27:45 0:44:45   0:39:30 8.0
  9 Medium SOLO 5237 Derek Jackman   Chichester YC 1143 11:43 12:28:26 0:45:26   0:39:45 9.5
  9 Medium LASER 205919 Justin Mepstead   Felpham Sailing Club 1097 11:43 12:26:36 0:43:36   0:39:45 9.5
  11 Medium LASER 192748 Julian Wilkins   Chichester YC 1097 11:43 12:27:21 0:44:21   0:40:26 11.0
  12 Medium SOLO 4942 Roger Millett   Chichester YC 1143 11:43 12:29:14 0:46:14   0:40:27 12.0
  13 Medium 2000 21790 Helen Green Mark Green Chichester YC 1107     Duty     12.8
  14 Medium EUROPE 393 Geoff Newman   Chichester YC 1145 11:43 12:29:58 0:46:58   0:41:01 13.0
  15 Medium LASER 203304 Andrew Martin   Chichester YC 1097 11:43 12:29:01 0:46:01   0:41:57 14.5
  15 Medium SOLO 5400 Ian Lissamore   Chichester YC 1143 11:43 12:30:57 0:47:57   0:41:57 14.5
  17 Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 11:43 12:29:43 0:46:43   0:42:35 16.0
  18 Medium RS AERO 7 1777 Catherine Hemsley   Felpham Sailing Club 1071 11:43 12:28:51 0:45:51   0:42:49 17.0
  19 Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 11:43 12:30:20 0:47:20   0:43:09 18.0
  20 Medium SUPERNOVA 1080 James Gerwat   Felpham Sailing Club 1075 11:43 12:29:28 0:46:28   0:43:13 19.5
  20 Medium RS AERO 7 1181 Roger Belton   Felpham Sailing Club 1071 11:43 12:29:17 0:46:17   0:43:13 19.5
  22 Medium 2000 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Silver Wing Sailing Club 1107 11:43 12:31:40 0:48:40   0:43:58 21.0
  23 Medium LASER RADIAL 181047 Oliver Randall-May   Chichester YC 1139 11:43 12:33:24 0:50:24   0:44:15 22.0
  24 Medium LASER 166550 Ian Payne   Chichester YC 1097 11:43 12:33:35 0:50:35   0:46:07 23.0
  25 Medium 2000 21731 Micheal Olliff Paula Olliff Chichester YC 1107 11:43 12:36:11 0:53:11   0:48:03 24.0
  26 Medium LASER 204680 Liam Vass   Felpham Sailing Club 1097 11:43 12:40:00 0:57:00   0:51:58 25.0
  27 Medium RS AERO 7 1060 Mike Linney   Chichester YC 1071     RET     27.0

R1 - Slow Fleet - 2017/11/05

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10.40
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 10.40 11:26:41 0.46.41   0.38.54 1.0
  2 Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 10.40 11:35:02 0.55.02   0.40.51 2.0
  3 Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 10.40 11:35:07 0.55.07   0.40.55 3.0
  4 Slow TOPPER 48306 Catherine McHale   Chichester YC 1347 10.40 11:36:09 0.56.09   0.41.41 4.0
  5 Slow BYTE CII 3298 Jill Gill   Felpham Sailing Club 1147 10.40 11:28:23 0.48.23   0.42.11 5.0
  6 Slow TOPPER 33190 Dylan Collier   Felpham Sailing Club 1347 10.40 11:39:20 0.59.20   0.44.03 6.0
  7 Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 10.40 11:32:58 0.52.58   0.44.08 7.0
  8 Slow BYTE 2623 Joanne Andrews   Felpham Sailing Club 1190 10.40 11:38:39 0.58.39   0.49.17 8.0
  9 Slow BYTE 3587 Paula Bentley   Felpham Sailing Club 1190     DNS     11.0
  9 Slow TOPPER 26428 Joshua James   Felpham Sailing Club 1347     RET     11.0

R2 - Slow Fleet - 2017/10/08

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12:09
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 12:09 12:50:56 0:41:56   0:34:57 1.0
  2 Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 12:09 12:56:19 0:47:19   0:35:08 2.0
  3 Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 12:09 12:56:34 0:47:34   0:35:19 3.0
  4 Slow BYTE CII 3298 Jill Gill   Felpham Sailing Club 1147 12:09 12:50:20 0:41:20   0:36:02 4.0
  5 Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 12:09 12:52:43 0:43:43   0:36:26 5.0
  6 Slow TOPPER 48306 Catherine McHale   Chichester YC 1347 12:09 12:59:10 0:50:10   0:37:15 6.0
  7 Slow TOPPER 33190 Dylan Collier   Felpham Sailing Club 1347 12:09 12:59:13 0:50:13   0:37:17 7.0
  8 Slow BYTE 2623 Joanne Andrews   Felpham Sailing Club 1190 12:09 12:58:38 0:49:38   0:41:43 8.0

R3 - Slow Fleet - 2017/10/08

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 10:40
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Slow TOPPER 33190 Dylan Collier   Felpham Sailing Club 1347 10:40 11:15:33 0:35:33 4 0:26:24 1.0
  2 Slow BYTE CII 3298 Jill Gill   Felpham Sailing Club 1147 10:40 11:10:18 0:30:18 4 0:26:25 2.0
  3 Slow BYTE 3587 Paula Bentley   Felpham Sailing Club 1190 10:40 11:11:48 0:31:48 4 0:26:43 3.0
  4 Slow BYTE 2623 Joanne Andrews   Felpham Sailing Club 1190 10:40 11:12:53 0:32:53 4 0:27:38 4.0
  5 Slow TOPPER 47792 Thomas Machell   Chichester YC 1347 10:40 11:19:45 0:39:45 4 0:29:31 5.0
  6 Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 10:40 11:08:15 0:28:15 3 0:31:23 6.0
  7 Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 10:40 11:12:20 0:32:20 3 0:32:00 7.0
  8 Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 10:40 11:12:53 0:32:53 3 0:32:33 8.0
  9 Slow TOPPER 48306 Catherine McHale   Chichester YC 1347 10:40 11:13:38 0:33:38 3 0:33:18 9.0
  10 Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 10:40 11:20:20 0:40:20 4 0:33:37 10.0
  11 Slow TOPPER 26428 Joshua James   Felpham Sailing Club 1347 10:40 11:27:46 0:47:46 4 0:35:28 11.5
  11 Slow TOPPER 42004 Lily Speed   Chichester YC 1347 10:40 11:15:50 0:35:50 3 0:35:28 11.5

R4 - Slow Fleet - 2017-09-24

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11:48
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
  1 Slow BYTE CII 3298 Jill Gill   Felpham Sailing Club 1147 11:48 12:23:46 0:35:46 4 0:31:11 1.0
  2 Slow TOPPER 47792 Thomas Machell   Chichester YC 1347 11:48 12:30:30 0:42:30 4 0:31:33 2.0
  3 Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 11:48 12:31:23 0:43:23 4 0:32:12 3.0
  4 Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 11:48 12:28:15 0:40:15 4 0:33:33 4.0
  5 Slow BYTE 2623 Joanne Andrews   Felpham Sailing Club 1190 11:48 12:29:20 0:41:20 4 0:34:44 5.0
  6 Slow BYTE 3587 Paula Bentley   Felpham Sailing Club 1190 11:48 12:29:22 0:41:22 4 0:34:46 6.0
  7 Slow TOPPER 33190 Dylan Collier   Felpham Sailing Club 1347 11:48 12:23:12 0:35:12 3 0:34:51 7.0
  8 Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 11:48 12:31:29 0:43:29 4 0:36:14 8.0
  9 Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 11:48 12:31:04 0:43:04 3 0:42:38 9.0
  10 Slow TOPPER 48306 Catherine McHale   Chichester YC 1347 11:48 12:31:43 0:43:43 3 0:43:16 10.0
  11 Slow TOPPER 26428 Joshua James   Felpham Sailing Club 1347 11:48 12:32:00 0:44:00 3 0:43:33 11.0
  12 Slow TOPPER 42004 Lily Speed   Chichester YC 1347 11:48 12:32:20 0:44:20 3 0:43:53 12.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNSCame to the start area but did not start 11
DutyRace officer duty points scored as RDGa Varies
MGateMissed Gate 24
RETRetired Varies


www.cyc.co.uk
cycresults@btinternet.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com