Who’s Who in Dinghies

Dinghy Section Committee roles are described in the Dinghy Section Governance document available in the Dinghy Documents List.

2021-222020-212019-202018-192017-18

Dinghy Committee

Karen Cheeseman RC Dinghies
Biddy Colbourne Dinghy Secretary
Drew Gibson Sailing Manager
Helen Green RC Training
Liz Chowiencayk
Bella Mapstone Dutyman coordinator
Jon Munn Comms Secretary
Louise Varley Tea Bar
Meryl Deane Sailing Secretary
Pete Harrison Racing Secretary
Nick Colbourne Bosun
Chris Hodge Bosun
Paula Oliff New Members
John & Pauline Cox Dinghy Park Managers
Sam Fieldhouse Cruising Captain
Roger Goodwin Health & Safety
Mark Green Media secretary

 

Sailing Committee

Meryl Deane Sailing Secretary
Charlie Porter  Laser Fleet Captain
Drew Gibson Sailing Manager
Jonathan Watkins Laser 2000 Fleet Captain
Lottie Cheeseman Laser Fleet Captain
Louise Knight Oppie Fleet Captain
Dan Ayton Oppie Fleet Captain
Pete Harrison Racing Secretary
Mark Perrow Solo Fleet Captain
Mike Abbot Results officer
Bella Mapstone Dutyman coordinator
Liz Chowiencayk
Piers Vowles Junior Coordinator
Fast Fleet Captain
Topper Fleet Captain
Karen Cheeseman RC Dinghies

 

Role Name
Rear Commodore Karen Cheeseman
Sailing Sec Biddy Colbourne
Racing Secretary Chris Grosscorth
Secretary Biddy Colbourne
Tea Bar Coordinator Louise Varley
Bosuns Nick Colbourne
Chris Hodge
Training co-ordinator Helen Green
Comms/Publicity Mark Green
RYA Principal Liz Chowienczyk
Dutyman Isabella Mapstone
Dinghy Cruising sec Sam Fieldhouse
Laser/Aero capt Lottie Cheeseman
Medium/Asymmetric capt Jonathan Watkins
Classic/Single Hander capt Derek Jackman & Paul Thornton
Youth Fleet Coordinators
Midweek Sailing Coordinator Drew Gibson
Fast/Asymmetric capt Tony Purser
Results Officer Ian Payne
Health & Safety Roger Goodwin
New member secretary Paula Olliff
Role Name
Rear Commodore Alastair Jenkin
Sailing Sec  Biddy Colbourne
Racing Secretary Chris Grosscorth
Secretary Biddy Colbourne
Tea Bar Coordinator Louise Varley
Bosuns Nick Colbourne
Chris Hodge
Training co-ordinator Helen Green
Comms/Publicity Mark Green
Dutyman Isabella Mapstone
Dinghy Cruising sec
Laser/Aero capt Tim Scott
Medium/Asymmetric capt Jonathan Watkins
Optimist capt Stewart Grant
Classic/Single Hander capt Derek Jackman
Topper capt Caroline Mackenzie
Midweek Sailing Coordinator Drew Gibson
Fast/Asymmetric capt Tony Purser
Results Officer Ian Payne
Health & Safety Roger Goodwin
New member secretary Paula Olliff
Role Name
Rear Commodore Alastair Jenkin
Treasurer
Sailing Sec  Biddy Colbourne
Racing Secretary Chris Grosscorth
Secretary/tea bar Biddy Colbourne
Dinghy Park Manager Geoff Newman
Bosuns Nick Colbourne
Chris Hodge
Training co-ordinator Helen Green
Youth training
Comms/Publicity Mark Green
Dutyman Roger Clare
Dinghy Cruising sec
Laser/Aero capt Tim Scott
Medium/Asymmetric capt Jonathan Watkins
Optimist capt Stewart Grant
Classic/Single Hander capt Derek Jackman
Topper capt Caroline Mackenzie
Midweek Sailing capt (inc WoW) Jo Dipple
Fast/Asymmetric capt Tony Purser
Results Officer Ian Payne
Health & Safety Roger Goodwin
New member secretary Paula Olliff
Role Name
Rear Commodore Mark Green
Treasurer
Sailing Sec Meryl Deane
Racing Secretary Meryl Deane
Secretary/tea bar Biddy Colbourne
Dinghy Park Manager Geoff Newman
Bosuns Nick Colbourne
Chris Hodge
Training co-ordinator Helen Green
Youth training
Comms/Publicity Roland Saam
Dutyman Roger Clare
Dinghy Cruising sec
Laser capt Andy Palmer-Felgate & Tim Boon
2000 capt Mark Green
Optimist capt Clive & Claudia Bush
Solo capt Ian Lissamore
Topper capt Caroline Mackenzie
Midweek Sailing capt (inc WoW) Jo Dipple
Gen Handicap capt Tony Purser
Results Officer Ian Payne
Health & Safety Roger Goodwin
Marketing Jonathan Watkins
New member secretary Paula Olliff

Contact the Dinghy committee

P1080880

If you want help or want to offer help, please get in touch. Use the form below to contact the Dinghy committee, we will try to get back to you as soon as we can.