Dinghy Week 2020

Chichester Yacht Club

Results are provisional as of 19:18 on August 9, 2020

Contents

Fast/Modern Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Fast/Modern 4588 ROOSTER 4000 John Reynolds Fran Howell Grafham Water SC 917 68 (4.0) 1.0 1.0 1.0 (4.0) (6.0) (7.0) 1.0 25.0 4.0
2nd Fast/Modern 443 RS 300 Steve Cockerill     970   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 97.0 5.0
3rd Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello CYC 1041   1.0 2.0 (9.0) (3.0) (3.3 Duty) (3.3 Duty) 2.0 3.0 26.6 8.0
4th Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman CYC 942   (3.2 Duty) (3.2 Duty) 2.0 2.0 (5.0) 2.0 3.0 (5.0) 25.4 9.0
5th Fast/Modern 131 Hadron H2 Roger Millett   CYC 1034   (5.0 Duty) 5.0 Duty (7.0) (7.0) 2.0 3.0 5.0 (6.0) 40.0 15.0
6th Fast/Modern 404 RS Vareo Roger Clare   CYC 1093   5.0 3.0 4.0 (9.0) 3.0 (7.0) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 77.0 15.0
7th Fast/Modern 22542 2000 Helen Green   CYC 1114   (6.0) 6.0 3.0 4.0 (9.0) (8.0) 4.0 (8.0) 48.0 17.0
8th Fast/Modern 2889 2000 Ian Farr Katharine Farr CYC 1114   2.0 5.0 6.0 (10.0) (7.0) 5.0 (9.0) (9.0) 53.0 18.0
9th Fast/Modern 2654 2000 Alastair Jenkin Manu Jenkin CYC 1114   3.0 (7.0) (5.0) (5.0) (5.0 Duty) 5.0 Duty 5.0 Duty 5.0 Duty 40.0 18.0
10th Fast/Modern 1083 RS 200 Beth Albone Piers Luxford CYC 1046 20 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0 4.0 12.0 4.0 118.0 26.0
11th Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley CYC 1114   7.0 (10.0) (12.0) 6.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 10.0 10.0 101.0 33.0
12th Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone CYC 1046   9.0 (11.0) 11.0 (12.0) 10.0 (12.0) 6.0 (23.0 DNF) 94.0 36.0
13th Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff CYC 1114   10.0 9.0 8.0 (13.0) (12.0) (13.0) 11.0 (12.0) 88.0 38.0
14th Fast/Modern 372 RS Vareo Mark Green   CYC 1093   (12.0) 8.0 10.0 (14.0) 11.0 9.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 110.0 38.0
15th Fast/Modern 1455 RS AERO 9 Tom Dobbs   CYC 1014   8.0 13.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 131.0 39.0
16th Fast/Modern 21755 2000 Jonathan Watkins Anne Watkins CYC 1114   13.0 (14.0) (15.0) (23.0 DNC) (14.0) 14.0 8.0 11.0 112.0 46.0
17th Fast/Modern 537 RS 200 Susi Olliff Katy Merryfield day CYC 1046   (15.0) (15.0) 14.0 8.0 (15.0) 11.0 15.0 (23.0 DNC) 116.0 48.0
18th Fast/Modern 381 RS Vareo Tim Spencer   CYC 1093   (14.0) 12.0 13.0 11.0 13.0 (15.0) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 124.0 49.0
19th Fast/Modern 109 Hadron H2 Nigel Cowan - CYC 1034 Over 18 11.0 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 153.0 61.0
20th Fast/Modern 21489 2000 Matthew Olliff Ally Hagan CYC 1114   16.0 (23.0 DNF) 16.0 15.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 14.0 (23.0 DNC) 153.0 61.0
21st Fast/Modern 21983 2000 Julian Wilkins Jo Hargreaves CYC 1114   (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 13.0 7.0 158.0 66.0
22nd Fast/Modern 3613 MERLIN-ROCKET Chris Grosscurth Emma York CYC 980 37 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNF 23.0 DNC 23.0 DNC 184.0 92.0

Medium/Classic Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Medium/Classic 5575 SOLO Paul Trevan   Frensham Pond Sailing Club 1142 74 (9.0) (7.0) (4.0) 1.0 (5.0) 3.0 1.0 1.0 31.0 6.0
2nd Medium/Classic 181047 LASER Charles Porter   CYC 1100   (2.0) (6.0) 2.0 2.0 (4.0) 2.0 2.0 (3.0) 23.0 8.0
3rd Medium/Classic 13323 GP 14 Richard Anderton Lucy Boreham CYC 1130   (5.0) 1.0 (3.3 Duty) 3.3 Duty 2.0 (6.0) (4.0) 2.0 26.6 8.3
4th Medium/Classic 14034 GP 14 Steve Cockerill Sarah Cockerill LOSSC 1130   1.0 4.0 3.0 6.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 130.0 14.0
5th Medium/Classic 5400 SOLO Ian Lissamore   CYC 1142   4.0 3.0 (5.0) (8.0) 3.0 (8.0) (7.0) 4.0 42.0 14.0
6th Medium/Classic 166550 LASER Ian Payne   CYC 1100   (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 7.0 5.0 3.0 6.0 137.0 21.0
7th Medium/Classic 207700 LASER Julian Wilkins   CYC 1100   6.0 (9.0) 9.0 3.0 (11.0) 7.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 103.0 25.0
8th Medium/Classic 5626 SOLO Clive Bush   CYC 1142 51 (11.0) (10.0) (11.0) (10.0) 6.0 4.0 10.0 5.0 67.0 25.0
9th Medium/Classic 5237 SOLO Derek Jackman   CYC 1142 70+ 7.5 Duty 7.5 Duty (10.0) 4.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (8.0) 8.0 103.0 27.0
10th Medium/Classic 4815 SOLO Laurence Murray   CYC 1142 61 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 8.0 9.0 5.0 7.0 145.0 29.0
11th Medium/Classic 4892 SOLO Ian Barnett   CYC 1142 28 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 1.0 (29.0 DNC) 1.0 1.0 (29.0 DNC) 29.0 DNC 148.0 32.0
12th Medium/Classic 5262 SOLO John Purdy   DQSC 1142 61 8.0 11.0 6.0 7.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 148.0 32.0
13th Medium/Classic 186259 LASER Mark Gardner   CYC 1100   7.0 5.0 13.0 9.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 150.0 34.0
14th Medium/Classic 203304 LASER Andrew Martin   CYC 1100   (12.0) (14.0) 8.0 (12.0) 10.0 10.0 6.0 (29.0 DNC) 101.0 34.0
15th Medium/Classic 1060 RS AERO 7 Mike Linney   CYC 1065   (29.0 DNC) 8.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 9.0 (15.0) 11.0 10.0 140.0 38.0
16th Medium/Classic 5836 SOLO Mark Harper   DQSC 1142   3.0 2.0 7.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 157.0 41.0
17th Medium/Classic 1677 STREAKER Meryl Deane   CYC 1128   (13.0) (15.0) (12.0) 11.0 (15.0) 11.0 9.0 11.0 97.0 42.0
18th Medium/Classic 197193 LASER RADIAL Hannah Thompson   CYC 1147   (20.0) (29.0 DNC) (15.0) (13.0) 13.0 12.0 13.0 9.0 124.0 47.0
19th Medium/Classic 203975 LASER 4.7 Catherine Albone   CYC 1208 16 (16.0) (19.0) (17.0) 14.0 12.0 14.0 (16.0) 12.0 120.0 52.0
20th Medium/Classic 375 RS FEVA XL Samuel Tonks Oliver Tait CYC 1244 13 15.0 (29.0 DNF) (18.0) 16.0 (17.0) (18.0) 12.0 13.0 138.0 56.0
21st Medium/Classic 138200 LASER RADIAL Lucas Sproul   CYC/Winsford Flash SC 1147 15 (17.0) (16.0) (16.0) (15.0) 14.0 13.0 15.0 14.0 120.0 56.0
22nd Medium/Classic 169016 LASER RADIAL Nicky Hill   CYC 1147 42 14.0 13.0 (29.0 DNC) (17.0) (16.0) (16.0) 14.0 16.0 135.0 57.0
23rd Medium/Classic 2 LASER RADIAL Vee Tonks   CYC 1147   (18.0) 18.0 (19.0) (29.0 DNC) 18.0 17.0 (29.0 DNF) 15.0 163.0 68.0
24th Medium/Classic 393 EUROPE Geoff Newman   CYC 1141   (29.0 DNC) (29.0 DNC) 14.0 5.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 193.0 77.0
25th Medium/Classic 192748 LASER RADIAL Jo Hargreaves   CYC 1147   10.0 12.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 196.0 80.0
26th Medium/Classic 4603 SOLO Mark Perrow   CYC 1142   (29.0 DNC) (29.0 DNF) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 17.0 17.0 208.0 92.0
27th Medium/Classic 159429 LASER Chris Day   CYC 1100 50 19.0 17.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 210.0 94.0
28th Medium/Classic 166336 LASER RADIAL Katherine Merryfield-Day   CYC 1147 16 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 232.0 116.0

Novice Fleet

Sailed: 7, Discards: 3, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age R1 R2 R3 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Novice 5072 OPTIMIST Nicholas Anderson   CYC 1642 11 (2.0) (2.0) 1.0 1.0 1.0 1.0 (3.0) 11.0 4.0
2nd Novice 5375 OPTIMIST Freddie Jones   CYC 1642   1.0 (5.0) (3.0) (5.0) 3.0 3.0 1.0 21.0 8.0
3rd Novice 5402 OPTIMIST Samuel Machell   CYC 1642 9 (4.0) 1.0 (7.0) 3.5 2.0 4.0 (5.0) 26.5 10.5
4th Novice 40617 TOPPER Daisy Berry   CYC 1365   3.0 (4.0) (4.0) 2.0 4.0 2.0 (7.0) 26.0 11.0
5th Novice 5714 OPTIMIST Charlie Jones   CYC 1642 10 (9.0 DNC) (6.0) (6.0) 3.5 5.0 6.0 4.0 39.5 18.5
6th Novice 4568 OPTIMIST Ben Wragg   CYC 1642 13 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (8.0) 6.0 6.0 5.0 2.0 45.0 19.0
7th Novice 31909 TOPPER Leo Thorne   CYC 1365 10 5.0 3.0 5.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 49.0 22.0
8th Novice 44375 TOPPER Tobias Vowles   CYC 1365 10 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 2.0 (9.0 DNC) 9.0 DNC 7.0 6.0 51.0 24.0

Slow Fleet

Sailed: 8, Discards: 4, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Total Nett
1st Slow 49 FOXER Peter Harrison   CYC 1475   (1.0) 1.0 (3.0) 1.0 1.0 1.0 (6.0) (2.0) 16.0 4.0
2nd Slow 70543 MIRROR (D/H) Bas Bush Jacob Tuppen CYC 1390 13 (4.0) (4.0) 2.0 2.0 2.0 (4.0) (3.0) 1.0 22.0 7.0
3rd Slow 70268 MIRROR (D/H) Effie Grant Sarah Grant CYC 1390 12 2.0 2.0 (4.0) (3.0) (3.5) 2.0 1.0 (4.0) 21.5 7.0
4th Slow 33 SCOW Linda Kelsall-Barnett   CYC 1500   (8.0) 3.0 1.0 4.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 4.0 (8.0) 66.0 12.0
5th Slow 41658 TOPPER Charlie Stevenson   CYC 1365 11 3.0 (6.0) 5.0 (6.0) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 2.0 5.0 65.0 15.0
6th Slow 2218 RS TERA SPORT ETHAN HILL   CYC 1445 11 5.0 (7.0) (9.0) (7.0) 3.5 3.0 (9.0) 6.0 49.5 17.5
7th Slow 6430 OPTIMIST Isla Hill   CYC 1642   (9.0) 5.0 (6.0) 5.0 (7.0) 5.0 (7.0) 3.0 47.0 18.0
8th Slow 138274 LASER 4.7 Lottie Cheeseman   CYC 1208 16 (14.0) (12.0) (13.0) (9.0) 6.0 6.0 5.0 9.0 74.0 26.0
9th Slow 167929 LASER 4.7 Amy Berry   CYC 1208 16 7.0 (9.0) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 5.0 8.0 8.0 (12.0) 87.0 28.0
10th Slow 45722 TOPPER Simon Laker non CYC 1365 13 (13.0) (11.0) 7.0 8.0 8.0 7.0 (12.0) (10.0) 76.0 30.0
11th Slow 6340 OPTIMIST Isabelle Tonks   CYC 1642 10 (12.0) 8.0 (12.0) (19.0 DNC) 9.0 9.0 (11.0) 7.0 87.0 33.0
12th Slow 242 BYTE Karen Cheeseman   CYC 1190   (10.8 Duty) (10.8 Duty) (14.0) 10.0 10.0 10.0 10.0 (11.0) 86.6 40.0
13th Slow 6 TOPPER Ewan Edwards   CYC 1365   6.0 (19.0 DNC) 11.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 131.0 55.0
14th Slow TE4C 3 TOPPER Oliver Davies   CYC 1365 11 10.0 (19.0 DNC) 10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 134.0 58.0
15th Slow 22298 MIRROR (D/H) Seth Swain Hazel Swain CYC 1390 15 11.0 10.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 135.0 59.0
16th Slow 47860 TOPPER       1365   (19.0 DNC) (19.0 DNF) 8.0 (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 141.0 65.0
17th Slow 506 TOPPER Jamie Edwards   CYC 1365 13 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 152.0 76.0
17th Slow 44 TOPPER Toby Martin   CYC 1365 14 (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 152.0 76.0

R1 - Fast/Modern Fleet at 13.15

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.15
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello CYC 1041   13.15 14.17.17 1.02.17 3 0.59.50 1.0
2 Fast/Modern 2889 2000 Ian Farr Katharine Farr CYC 1114   13.15 14.22.39 1.07.39 3 1.00.44 2.0
3 Fast/Modern 2654 2000 Alastair Jenkin Manu Jenkin CYC 1114   13.15 14.23.00 1.08.00 3 1.01.02 3.0
4 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman CYC 942       Duty     3.2
5 Fast/Modern 4588 ROOSTER 4000 John Reynolds Fran Howell Grafham Water SC 917 68 13.15 14.12.14 0.57.14 3 1.02.25 4.0
6 Fast/Modern 131 Hadron H2 Roger Millett   CYC 1034       Duty     5.0
6 Fast/Modern 404 RS Vareo Roger Clare   CYC 1093   13.15 14.23.18 1.08.18 3 1.02.29 5.0
8 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green   CYC 1114   13.15 14.25.45 1.10.45 3 1.03.31 6.0
9 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley CYC 1114   13.15 14.25.49 1.10.49 3 1.03.34 7.0
10 Fast/Modern 1455 RS AERO 9 Tom Dobbs   CYC 1014   13.15 14.19.48 1.04.48 3 1.03.54 8.0
11 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone CYC 1046   13.15 14.21.52 1.06.52 3 1.03.56 9.0
12 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff CYC 1114   13.15 14.26.23 1.11.23 3 1.04.05 10.0
13 Fast/Modern 109 Hadron H2 Nigel Cowan - CYC 1034 Over 18 13.15 14.21.33 1.06.33 3 1.04.22 11.0
14 Fast/Modern 372 RS Vareo Mark Green   CYC 1093   13.15 14.26.48 1.11.48 3 1.05.41 12.0
15 Fast/Modern 21755 2000 Jonathan Watkins Anne Watkins CYC 1114   13.15 14.29.24 1.14.24 3 1.06.47 13.0
16 Fast/Modern 381 RS Vareo Tim Spencer   CYC 1093   13.15 14.28.50 1.13.50 3 1.07.33 14.0
17 Fast/Modern 537 RS 200 Susi Olliff Katy Merryfield day CYC 1046   13.15 14.26.49 1.11.49 3 1.08.40 15.0
18 Fast/Modern 21489 2000 Matthew Olliff Ally Hagan CYC 1114   13.15 14.20.02 1.05.02 2 1.27.34 16.0

R2 - Fast/Modern Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.15
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 4588 ROOSTER 4000 John Reynolds Fran Howell Grafham Water SC 917 68 14.47 15.23.13 0.36.13   0.39.30 1.0
2 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello CYC 1041   14.47 15.28.11 0.41.11   0.39.34 2.0
3 Fast/Modern 404 RS Vareo Roger Clare   CYC 1093   14.47 15.32.25 0.45.25   0.41.33 3.0
4 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman CYC 942       Duty     3.2
5 Fast/Modern 109 Hadron H2 Nigel Cowan - CYC 1034 Over 18 14.47 15.29.59 0.42.59   0.41.34 4.0
6 Fast/Modern 131 Hadron H2 Roger Millett   CYC 1034       Duty     5.0
6 Fast/Modern 2889 2000 Ian Farr Katharine Farr CYC 1114   14.47 15.33.29 0.46.29   0.41.44 5.0
8 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green   CYC 1114   14.47 15.33.38 0.46.38   0.41.52 6.0
9 Fast/Modern 2654 2000 Alastair Jenkin Manu Jenkin CYC 1114   14.47 15.34.25 0.47.25   0.42.34 7.0
10 Fast/Modern 372 RS Vareo Mark Green   CYC 1093   14.47 15.34.40 0.47.40   0.43.37 8.0
11 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff CYC 1114   14.47 15.35.44 0.48.44   0.43.45 9.0
12 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley CYC 1114   14.47 15.36.50 0.49.50   0.44.44 10.0
13 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone CYC 1046   14.47 15.33.59 0.46.59   0.44.55 11.0
14 Fast/Modern 381 RS Vareo Tim Spencer   CYC 1093   14.47 15.36.21 0.49.21   0.45.09 12.0
15 Fast/Modern 1455 RS AERO 9 Tom Dobbs   CYC 1014   14.47 15.32.58 0.45.58   0.45.20 13.0
16 Fast/Modern 21755 2000 Jonathan Watkins Anne Watkins CYC 1114   14.47 15.42.41 0.55.41   0.49.59 14.0
17 Fast/Modern 537 RS 200 Susi Olliff Katy Merryfield day CYC 1046   14.47 15.39.20 0.52.20   0.50.02 15.0
18 Fast/Modern 21489 2000 Matthew Olliff Ally Hagan CYC 1114       DNF     23.0

R3 - Fast/Modern Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.15
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 4588 ROOSTER 4000 John Reynolds Fran Howell Grafham Water SC 917 68 14.05 14.50.42 0.45.42 3 0.49.50 1.0
2 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman CYC 942   14.05 14.54.32 0.49.32 3 0.52.35 2.0
3 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green   CYC 1114   14.05 15.04.15 0.59.15 3 0.53.11 3.0
4 Fast/Modern 404 RS Vareo Roger Clare   CYC 1093   14.05 15.04.01 0.59.01 3 0.54.00 4.0
5 Fast/Modern 2654 2000 Alastair Jenkin Manu Jenkin CYC 1114   14.05 15.05.15 1.00.15 3 0.54.05 5.0
6 Fast/Modern 2889 2000 Ian Farr Katharine Farr CYC 1114   14.05 15.05.37 1.00.37 3 0.54.25 6.0
7 Fast/Modern 131 Hadron H2 Roger Millett   CYC 1034   14.05 15.01.20 0.56.20 3 0.54.29 7.0
8 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff CYC 1114   14.05 15.06.15 1.01.15 3 0.54.59 8.0
9 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello CYC 1041   14.05 15.02.20 0.57.20 3 0.55.05 9.0
10 Fast/Modern 372 RS Vareo Mark Green   CYC 1093   14.05 15.06.21 1.01.21 3 0.56.08 10.0
11 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone CYC 1046   14.05 15.04.19 0.59.19 3 0.56.42 11.0
12 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley CYC 1114   14.05 15.08.29 1.03.29 3 0.56.59 12.0
13 Fast/Modern 381 RS Vareo Tim Spencer   CYC 1093   14.05 15.10.08 1.05.08 3 0.59.35 13.0
14 Fast/Modern 537 RS 200 Susi Olliff Katy Merryfield day CYC 1046   14.05 15.09.31 1.04.31 3 1.01.41 14.0
15 Fast/Modern 21755 2000 Jonathan Watkins Anne Watkins CYC 1114   14.05 15.19.04 1.14.04 3 1.06.29 15.0
16 Fast/Modern 21489 2000 Matthew Olliff Ally Hagan CYC 1114   14.05 15.21.43 1.16.43 3 1.08.52 16.0

R4 - Fast/Modern Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.15
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 4588 ROOSTER 4000 John Reynolds Fran Howell Grafham Water SC 917 68 15.46 16.05.34 0.19.34 1 0.21.20 1.0
2 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman CYC 942   15.46 16.07.20 0.21.20 1 0.22.39 2.0
3 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello CYC 1041   15.46 16.10.58 0.24.58 1 0.23.59 3.0
4 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green   CYC 1114   15.46 16.26.18 0.40.18 1 0.36.11 4.0
5 Fast/Modern 2654 2000 Alastair Jenkin Manu Jenkin CYC 1114   15.46 16.28.48 0.42.48 1 0.38.25 5.0
6 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley CYC 1114   15.46 16.29.13 0.43.13 1 0.38.48 6.0
7 Fast/Modern 131 Hadron H2 Roger Millett   CYC 1034   15.46 16.26.47 0.40.47 1 0.39.27 7.0
8 Fast/Modern 537 RS 200 Susi Olliff Katy Merryfield day CYC 1046   15.46 16.27.35 0.41.35 1 0.39.45 8.0
9 Fast/Modern 404 RS Vareo Roger Clare   CYC 1093   15.46 16.30.50 0.44.50 1 0.41.01 9.0
10 Fast/Modern 2889 2000 Ian Farr Katharine Farr CYC 1114   15.46 16.32.00 0.46.00 1 0.41.18 10.0
11 Fast/Modern 381 RS Vareo Tim Spencer   CYC 1093   15.46 16.31.30 0.45.30 1 0.41.38 11.0
12 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone CYC 1046   15.46 16.31.13 0.45.13 1 0.43.14 12.0
13 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff CYC 1114   15.46 16.36.58 0.50.58 1 0.45.45 13.0
14 Fast/Modern 372 RS Vareo Mark Green   CYC 1093   15.46 16.36.40 0.50.40 1 0.46.21 14.0
15 Fast/Modern 21489 2000 Matthew Olliff Ally Hagan CYC 1114   15.46 16.38.05 0.52.05 1 0.46.45 15.0

R5 - Fast/Modern Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.35
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 443 RS 300 Steve Cockerill     970   14.35 15.20.11 0.45.11 3 0.46.35 1.0
2 Fast/Modern 131 Hadron H2 Roger Millett   CYC 1034   14.35 15.26.29 0.51.29 3 0.49.47 2.0
3 Fast/Modern 404 RS Vareo Roger Clare   CYC 1093   14.35 15.30.02 0.55.02 3 0.50.21 3.0
4 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello CYC 1041       Duty     3.3
5 Fast/Modern 4588 ROOSTER 4000 John Reynolds Fran Howell Grafham Water SC 917 68 14.35 15.21.12 0.46.12 3 0.50.23 4.0
6 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman CYC 942   14.35 15.22.53 0.47.53 3 0.50.50 5.0
6 Fast/Modern 2654 2000 Alastair Jenkin Manu Jenkin CYC 1114       Duty     5.0
8 Fast/Modern 1083 RS 200 Beth Albone Piers Luxford CYC 1046 20 14.35 15.29.35 0.54.35 3 0.52.11 6.0
9 Fast/Modern 2889 2000 Ian Farr Katharine Farr CYC 1114   14.35 15.14.34 0.39.34 2 0.53.17 7.0
10 Fast/Modern 1455 RS AERO 9 Tom Dobbs   CYC 1014   14.35 15.29.30 0.54.30 3 0.53.45 8.0
11 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green   CYC 1114   14.35 15.15.03 0.40.03 2 0.53.56 9.0
12 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone CYC 1046   14.35 15.14.00 0.39.00 2 0.55.56 10.0
13 Fast/Modern 372 RS Vareo Mark Green   CYC 1093   14.35 15.16.18 0.41.18 2 0.56.41 11.0
14 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff CYC 1114   14.35 15.17.13 0.42.13 2 0.56.51 12.0
15 Fast/Modern 381 RS Vareo Tim Spencer   CYC 1093   14.35 15.17.08 0.42.08 2 0.57.49 13.0
16 Fast/Modern 21755 2000 Jonathan Watkins Anne Watkins CYC 1114   14.35 15.17.57 0.42.57 2 0.57.50 14.0
17 Fast/Modern 537 RS 200 Susi Olliff Katy Merryfield day CYC 1046   14.35 15.16.10 0.41.10 2 0.59.02 15.0

R6 - Fast/Modern Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.57
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 443 RS 300 Steve Cockerill     970   15.57 16.42.05 0.45.05 3 0.46.29 1.0
2 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman CYC 942   15.57 16.45.51 0.48.51 3 0.51.51 2.0
3 Fast/Modern 131 Hadron H2 Roger Millett   CYC 1034   15.57 16.50.47 0.53.47 3 0.52.01 3.0
4 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello CYC 1041       Duty     3.3
5 Fast/Modern 1083 RS 200 Beth Albone Piers Luxford CYC 1046 20 15.57 16.52.22 0.55.22 3 0.52.56 4.0
6 Fast/Modern 2889 2000 Ian Farr Katharine Farr CYC 1114   15.57 16.56.21 0.59.21 3 0.53.17 5.0
6 Fast/Modern 2654 2000 Alastair Jenkin Manu Jenkin CYC 1114       Duty     5.0
8 Fast/Modern 4588 ROOSTER 4000 John Reynolds Fran Howell Grafham Water SC 917 68 15.57 16.46.07 0.49.07 3 0.53.34 6.0
9 Fast/Modern 404 RS Vareo Roger Clare   CYC 1093   15.57 16.56.28 0.59.28 3 0.54.24 7.0
10 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green   CYC 1114   15.57 16.57.42 1.00.42 3 0.54.29 8.0
11 Fast/Modern 372 RS Vareo Mark Green   CYC 1093   15.57 16.58.41 1.01.41 3 0.56.26 9.0
12 Fast/Modern 1455 RS AERO 9 Tom Dobbs   CYC 1014   15.57 16.55.01 0.58.01 3 0.57.13 10.0
13 Fast/Modern 537 RS 200 Susi Olliff Katy Merryfield day CYC 1046   15.57 16.38.03 0.41.03 2 0.58.52 11.0
14 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone CYC 1046   15.57 16.59.36 1.02.36 3 0.59.51 12.0
15 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff CYC 1114   15.57 17.03.56 1.06.56 3 1.00.05 13.0
16 Fast/Modern 21755 2000 Jonathan Watkins Anne Watkins CYC 1114   15.57 17.06.22 1.09.22 3 1.02.16 14.0
17 Fast/Modern 381 RS Vareo Tim Spencer   CYC 1093   15.57 16.44.09 0.47.09 2 1.04.42 15.0
18 Fast/Modern 3613 MERLIN-ROCKET Chris Grosscurth Emma York CYC 980 37     DNF     23.0

R7 - Fast/Modern Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.10
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 443 RS 300 Steve Cockerill     970   15.10 16.03.51 0.53.51 3 0.55.31 1.0
2 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello CYC 1041   15.10 15.51.20 0.41.20 2 0.59.33 2.0
3 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman CYC 942   15.10 16.07.27 0.57.27 3 1.00.59 3.0
4 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green   CYC 1114   15.10 15.55.36 0.45.36 2 1.01.24 4.0
5 Fast/Modern 131 Hadron H2 Roger Millett   CYC 1034   15.10 15.52.38 0.42.38 2 1.01.51 5.0
5 Fast/Modern 2654 2000 Alastair Jenkin Manu Jenkin CYC 1114       Duty     5.0
7 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone CYC 1046   15.10 15.54.17 0.44.17 2 1.03.30 6.0
8 Fast/Modern 4588 ROOSTER 4000 John Reynolds Fran Howell Grafham Water SC 917 68 15.10 16.08.26 0.58.26 3 1.03.43 7.0
9 Fast/Modern 21755 2000 Jonathan Watkins Anne Watkins CYC 1114   15.10 15.59.24 0.49.24 2 1.06.31 8.0
10 Fast/Modern 2889 2000 Ian Farr Katharine Farr CYC 1114   15.10 16.00.02 0.50.02 2 1.07.22 9.0
11 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley CYC 1114   15.10 16.01.27 0.51.27 2 1.09.17 10.0
12 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff CYC 1114   15.10 16.01.56 0.51.56 2 1.09.56 11.0
13 Fast/Modern 1083 RS 200 Beth Albone Piers Luxford CYC 1046 20 15.10 16.00.46 0.50.46 2 1.12.48 12.0
14 Fast/Modern 21983 2000 Julian Wilkins Jo Hargreaves CYC 1114   15.10 16.04.19 0.54.19 2 1.13.08 13.0
15 Fast/Modern 21489 2000 Matthew Olliff Ally Hagan CYC 1114   15.10 16.08.19 0.58.19 2 1.18.31 14.0
16 Fast/Modern 537 RS 200 Susi Olliff Katy Merryfield day CYC 1046   15.10 16.08.13 0.58.13 2 1.23.29 15.0

R8 - Fast/Modern Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 16.35
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 4588 ROOSTER 4000 John Reynolds Fran Howell Grafham Water SC 917 68 16.35 17.15.50 0.40.50 2 0.44.32 1.0
2 Fast/Modern 443 RS 300 Steve Cockerill     970   16.35 17.18.54 0.43.54 2 0.45.15 2.0
3 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello CYC 1041   16.35 17.23.40 0.48.40 2 0.46.45 3.0
4 Fast/Modern 1083 RS 200 Beth Albone Piers Luxford CYC 1046 20 16.35 17.23.59 0.48.59 2 0.46.50 4.0
5 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman CYC 942   16.35 17.20.06 0.45.06 2 0.47.53 5.0
5 Fast/Modern 2654 2000 Alastair Jenkin Manu Jenkin CYC 1114       Duty     5.0
7 Fast/Modern 131 Hadron H2 Roger Millett   CYC 1034   16.35 17.25.39 0.50.39 2 0.48.59 6.0
8 Fast/Modern 21983 2000 Julian Wilkins Jo Hargreaves CYC 1114   16.35 17.33.06 0.58.06 2 0.52.09 7.0
9 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green   CYC 1114   16.35 17.33.57 0.58.57 2 0.52.55 8.0
10 Fast/Modern 2889 2000 Ian Farr Katharine Farr CYC 1114   16.35 17.34.48 0.59.48 2 0.53.41 9.0
11 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley CYC 1114   16.35 17.37.54 1.02.54 2 0.56.28 10.0
12 Fast/Modern 21755 2000 Jonathan Watkins Anne Watkins CYC 1114   16.35 17.38.22 1.03.22 2 0.56.53 11.0
13 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff CYC 1114   16.35 17.39.50 1.04.50 2 0.58.12 12.0
14 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone CYC 1046       DNF     23.0

R1 - Medium/Classic Fleet at 13.15

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.20
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium/Classic 14034 GP 14 Steve Cockerill Sarah Cockerill LOSSC 1130   13.20 14.22.05 1.02.05 3 0.54.56 1.0
2 Medium/Classic 181047 LASER Charles Porter   CYC 1100   13.20 14.22.17 1.02.17 3 0.56.37 2.0
3 Medium/Classic 5836 SOLO Mark Harper   DQSC 1142   13.20 14.25.31 1.05.31 3 0.57.22 3.0
4 Medium/Classic 5400 SOLO Ian Lissamore   CYC 1142   13.20 14.25.35 1.05.35 3 0.57.26 4.0
5 Medium/Classic 13323 GP 14 Richard Anderton Lucy Boreham CYC 1130   13.20 14.25.21 1.05.21 3 0.57.50 5.0
6 Medium/Classic 207700 LASER Julian Wilkins   CYC 1100   13.20 14.25.25 1.05.25 3 0.59.28 6.0
7 Medium/Classic 186259 LASER Mark Gardner   CYC 1100   13.20 14.26.27 1.06.27 3 1.00.25 7.0
8 Medium/Classic 5237 SOLO Derek Jackman   CYC 1142 70+     Duty     7.5
9 Medium/Classic 5262 SOLO John Purdy   DQSC 1142 61 13.20 14.29.11 1.09.11 3 1.00.35 8.0
10 Medium/Classic 5575 SOLO Paul Trevan   Frensham Pond Sailing Club 1142 74 13.20 14.29.24 1.09.24 3 1.00.46 9.0
11 Medium/Classic 192748 LASER RADIAL Jo Hargreaves   CYC 1147   13.20 14.30.22 1.10.22 3 1.01.21 10.0
12 Medium/Classic 5626 SOLO Clive Bush   CYC 1142 51 13.20 14.30.30 1.10.30 3 1.01.44 11.0
13 Medium/Classic 203304 LASER Andrew Martin   CYC 1100   13.20 14.28.22 1.08.22 3 1.02.09 12.0
14 Medium/Classic 1677 STREAKER Meryl Deane   CYC 1128   13.20 14.32.11 1.12.11 3 1.04.00 13.0
15 Medium/Classic 169016 LASER RADIAL Nicky Hill   CYC 1147 42 13.20 14.11.28 0.51.28 2 1.07.18 14.0
16 Medium/Classic 375 RS FEVA XL Samuel Tonks Oliver Tait CYC 1244 13 13.20 14.15.54 0.55.54 2 1.07.24 15.0
17 Medium/Classic 203975 LASER 4.7 Catherine Albone   CYC 1208 16 13.20 14.16.09 0.56.09 2 1.09.43 16.0
18 Medium/Classic 138200 LASER RADIAL Lucas Sproul   CYC/Winsford Flash SC 1147 15 13.20 14.14.28 0.54.28 2 1.11.14 17.0
19 Medium/Classic 2 LASER RADIAL Vee Tonks   CYC 1147   13.20 14.16.59 0.56.59 2 1.14.31 18.0
20 Medium/Classic 159429 LASER Chris Day   CYC 1100 50 13.20 14.14.52 0.54.52 2 1.14.49 19.0
21 Medium/Classic 197193 LASER RADIAL Hannah Thompson   CYC 1147   13.20 14.20.06 1.00.06 2 1.18.36 20.0

R2 - Medium/Classic Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.20
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium/Classic 13323 GP 14 Richard Anderton Lucy Boreham CYC 1130   14.52 15.35.53 0.43.53   0.38.50 1.0
2 Medium/Classic 5836 SOLO Mark Harper   DQSC 1142   14.52 15.37.35 0.45.35   0.39.55 2.0
3 Medium/Classic 5400 SOLO Ian Lissamore   CYC 1142   14.52 15.38.13 0.46.13   0.40.28 3.0
4 Medium/Classic 14034 GP 14 Steve Cockerill Sarah Cockerill LOSSC 1130   14.52 15.38.03 0.46.03   0.40.45 4.0
5 Medium/Classic 186259 LASER Mark Gardner   CYC 1100   14.52 15.37.00 0.45.00   0.40.55 5.0
6 Medium/Classic 181047 LASER Charles Porter   CYC 1100   14.52 15.37.22 0.45.22   0.41.15 6.0
7 Medium/Classic 5575 SOLO Paul Trevan   Frensham Pond Sailing Club 1142 74 14.52 15.39.27 0.47.27   0.41.33 7.0
8 Medium/Classic 5237 SOLO Derek Jackman   CYC 1142 70+     Duty     7.5
9 Medium/Classic 1060 RS AERO 7 Mike Linney   CYC 1065   14.52 15.37.45 0.45.45   0.42.57 8.0
10 Medium/Classic 207700 LASER Julian Wilkins   CYC 1100   14.52 15.39.19 0.47.19   0.43.01 9.0
11 Medium/Classic 5626 SOLO Clive Bush   CYC 1142 51 14.52 15.42.26 0.50.26   0.44.10 10.0
12 Medium/Classic 5262 SOLO John Purdy   DQSC 1142 61 14.52 15.42.56 0.50.56   0.44.36 11.0
13 Medium/Classic 192748 LASER RADIAL Jo Hargreaves   CYC 1147   14.52 15.43.22 0.51.22   0.44.47 12.0
14 Medium/Classic 169016 LASER RADIAL Nicky Hill   CYC 1147 42 14.52 15.44.20 0.52.20   0.45.38 13.0
15 Medium/Classic 203304 LASER Andrew Martin   CYC 1100   14.52 15.42.40 0.50.40   0.46.04 14.0
16 Medium/Classic 1677 STREAKER Meryl Deane   CYC 1128   14.52 15.44.39 0.52.39   0.46.41 15.0
17 Medium/Classic 138200 LASER RADIAL Lucas Sproul   CYC/Winsford Flash SC 1147 15 14.52 15.48.26 0.56.26   0.49.12 16.0
18 Medium/Classic 159429 LASER Chris Day   CYC 1100 50 14.52 15.48.40 0.56.40   0.51.31 17.0
19 Medium/Classic 2 LASER RADIAL Vee Tonks   CYC 1147   14.52 15.52.53 1.00.53   0.53.05 18.0
20 Medium/Classic 203975 LASER 4.7 Catherine Albone   CYC 1208 16 14.52 15.57.52 1.05.52   0.54.32 19.0
21 Medium/Classic 375 RS FEVA XL Samuel Tonks Oliver Tait CYC 1244 13     DNF     29.0
21 Medium/Classic 4603 SOLO Mark Perrow   CYC 1142       DNF     29.0

R3 - Medium/Classic Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.20
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium/Classic 4892 SOLO Ian Barnett   CYC 1142 28 14.10 15.08.24 0.58.24 3 0.51.08 1.0
2 Medium/Classic 181047 LASER Charles Porter   CYC 1100   14.10 15.07.01 0.57.01 3 0.51.50 2.0
3 Medium/Classic 14034 GP 14 Steve Cockerill Sarah Cockerill LOSSC 1130   14.10 15.08.57 0.58.57 3 0.52.10 3.0
4 Medium/Classic 13323 GP 14 Richard Anderton Lucy Boreham CYC 1130       Duty     3.3
5 Medium/Classic 5575 SOLO Paul Trevan   Frensham Pond Sailing Club 1142 74 14.10 15.11.37 1.01.37 3 0.53.57 4.0
6 Medium/Classic 5400 SOLO Ian Lissamore   CYC 1142   14.10 15.13.04 1.03.04 3 0.55.13 5.0
7 Medium/Classic 5262 SOLO John Purdy   DQSC 1142 61 14.10 15.13.39 1.03.39 3 0.55.44 6.0
8 Medium/Classic 5836 SOLO Mark Harper   DQSC 1142   14.10 15.13.55 1.03.55 3 0.55.58 7.0
9 Medium/Classic 203304 LASER Andrew Martin   CYC 1100   14.10 15.12.16 1.02.16 3 0.56.36 8.0
10 Medium/Classic 207700 LASER Julian Wilkins   CYC 1100   14.10 15.12.30 1.02.30 3 0.56.49 9.0
11 Medium/Classic 5237 SOLO Derek Jackman   CYC 1142 70+ 14.10 15.15.03 1.05.03 3 0.56.58 10.0
12 Medium/Classic 5626 SOLO Clive Bush   CYC 1142 51 14.10 15.15.17 1.05.17 3 0.57.10 11.0
13 Medium/Classic 1677 STREAKER Meryl Deane   CYC 1128   14.10 15.14.30 1.04.30 3 0.57.11 12.0
14 Medium/Classic 186259 LASER Mark Gardner   CYC 1100   14.10 15.13.04 1.03.04 3 0.57.20 13.0
15 Medium/Classic 393 EUROPE Geoff Newman   CYC 1141   14.15 15.21.19 1.06.19 3 0.58.07 14.0
16 Medium/Classic 197193 LASER RADIAL Hannah Thompson   CYC 1147   14.10 15.19.07 1.09.07 3 1.00.16 15.0
17 Medium/Classic 138200 LASER RADIAL Lucas Sproul   CYC/Winsford Flash SC 1147 15 14.10 15.19.20 1.09.20 3 1.00.27 16.0
18 Medium/Classic 203975 LASER 4.7 Catherine Albone   CYC 1208 16 14.10 15.25.05 1.15.05 3 1.02.09 17.0
19 Medium/Classic 375 RS FEVA XL Samuel Tonks Oliver Tait CYC 1244 13 14.10 15.30.32 1.20.32 3 1.04.44 18.0
20 Medium/Classic 2 LASER RADIAL Vee Tonks   CYC 1147   14.10 15.27.50 1.17.50 3 1.07.51 19.0

R4 - Medium/Classic Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.20
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium/Classic 5575 SOLO Paul Trevan   Frensham Pond Sailing Club 1142 74 15.51 16.25.04 0.34.04 1 0.29.50 1.0
2 Medium/Classic 181047 LASER Charles Porter   CYC 1100   15.51 16.24.38 0.33.38 1 0.30.35 2.0
3 Medium/Classic 207700 LASER Julian Wilkins   CYC 1100   15.51 16.24.47 0.33.47 1 0.30.43 3.0
4 Medium/Classic 13323 GP 14 Richard Anderton Lucy Boreham CYC 1130       Duty     3.3
5 Medium/Classic 5237 SOLO Derek Jackman   CYC 1142 70+ 15.51 16.27.56 0.36.56 1 0.32.20 4.0
6 Medium/Classic 393 EUROPE Geoff Newman   CYC 1141   15.56 16.33.32 0.37.32 1 0.32.54 5.0
7 Medium/Classic 14034 GP 14 Steve Cockerill Sarah Cockerill LOSSC 1130   15.51 16.28.35 0.37.35 1 0.33.16 6.0
8 Medium/Classic 5262 SOLO John Purdy   DQSC 1142 61 15.51 16.29.43 0.38.43 1 0.33.54 7.0
9 Medium/Classic 5400 SOLO Ian Lissamore   CYC 1142   15.51 16.30.00 0.39.00 1 0.34.09 8.0
10 Medium/Classic 186259 LASER Mark Gardner   CYC 1100   15.51 16.29.29 0.38.29 1 0.34.59 9.0
11 Medium/Classic 5626 SOLO Clive Bush   CYC 1142 51 15.51 16.30.58 0.39.58 1 0.35.00 10.0
12 Medium/Classic 1677 STREAKER Meryl Deane   CYC 1128   15.51 16.30.40 0.39.40 1 0.35.10 11.0
13 Medium/Classic 203304 LASER Andrew Martin   CYC 1100   15.51 16.30.40 0.39.40 1 0.36.04 12.0
14 Medium/Classic 197193 LASER RADIAL Hannah Thompson   CYC 1147   15.51 16.33.03 0.42.03 1 0.36.40 13.0
15 Medium/Classic 203975 LASER 4.7 Catherine Albone   CYC 1208 16 15.51 16.35.43 0.44.43 1 0.37.01 14.0
16 Medium/Classic 138200 LASER RADIAL Lucas Sproul   CYC/Winsford Flash SC 1147 15 15.51 16.33.39 0.42.39 1 0.37.11 15.0
17 Medium/Classic 375 RS FEVA XL Samuel Tonks Oliver Tait CYC 1244 13 15.51 16.37.39 0.46.39 1 0.37.30 16.0
18 Medium/Classic 169016 LASER RADIAL Nicky Hill   CYC 1147 42 15.51 16.35.11 0.44.11 1 0.38.31 17.0

R5 - Medium/Classic Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.40
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium/Classic 4892 SOLO Ian Barnett   CYC 1142 28 14.40 15.15.25 0.35.25 2 0.31.01 1.0
2 Medium/Classic 13323 GP 14 Richard Anderton Lucy Boreham CYC 1130   14.40 15.16.31 0.36.31 2 0.32.19 2.0
3 Medium/Classic 5400 SOLO Ian Lissamore   CYC 1142   14.40 15.17.00 0.37.00 2 0.32.24 3.0
4 Medium/Classic 181047 LASER Charles Porter   CYC 1100   14.40 15.15.47 0.35.47 2 0.32.32 4.0
5 Medium/Classic 5575 SOLO Paul Trevan   Frensham Pond Sailing Club 1142 74 14.40 15.17.24 0.37.24 2 0.32.45 5.0
6 Medium/Classic 5626 SOLO Clive Bush   CYC 1142 51 14.40 15.18.07 0.38.07 2 0.33.23 6.0
7 Medium/Classic 166550 LASER Ian Payne   CYC 1100   14.40 15.16.54 0.36.54 2 0.33.33 7.0
8 Medium/Classic 4815 SOLO Laurence Murray   CYC 1142 61 14.40 15.18.41 0.38.41 2 0.33.52 8.0
9 Medium/Classic 1060 RS AERO 7 Mike Linney   CYC 1065   14.40 15.16.09 0.36.09 2 0.33.57 9.0
10 Medium/Classic 203304 LASER Andrew Martin   CYC 1100   14.40 15.17.26 0.37.26 2 0.34.02 10.0
11 Medium/Classic 207700 LASER Julian Wilkins   CYC 1100   14.40 15.18.01 0.38.01 2 0.34.34 11.0
12 Medium/Classic 203975 LASER 4.7 Catherine Albone   CYC 1208 16 14.40 15.22.26 0.42.26 2 0.35.08 12.0
13 Medium/Classic 197193 LASER RADIAL Hannah Thompson   CYC 1147   14.40 15.20.36 0.40.36 2 0.35.24 13.0
14 Medium/Classic 138200 LASER RADIAL Lucas Sproul   CYC/Winsford Flash SC 1147 15 14.40 15.20.40 0.40.40 2 0.35.27 14.0
15 Medium/Classic 1677 STREAKER Meryl Deane   CYC 1128   14.40 15.20.16 0.40.16 2 0.35.42 15.0
16 Medium/Classic 169016 LASER RADIAL Nicky Hill   CYC 1147 42 14.40 15.22.05 0.42.05 2 0.36.41 16.0
17 Medium/Classic 375 RS FEVA XL Samuel Tonks Oliver Tait CYC 1244 13 14.40 15.25.42 0.45.42 2 0.36.44 17.0
18 Medium/Classic 2 LASER RADIAL Vee Tonks   CYC 1147   14.40 15.24.34 0.44.34 2 0.38.51 18.0

R6 - Medium/Classic Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 16.03
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium/Classic 4892 SOLO Ian Barnett   CYC 1142 28 16.03 16.56.52 0.53.52 3 0.47.10 1.0
2 Medium/Classic 181047 LASER Charles Porter   CYC 1100   16.03 16.58.10 0.55.10 3 0.50.09 2.0
3 Medium/Classic 5575 SOLO Paul Trevan   Frensham Pond Sailing Club 1142 74 16.03 17.00.40 0.57.40 3 0.50.30 3.0
4 Medium/Classic 5626 SOLO Clive Bush   CYC 1142 51 16.03 17.01.03 0.58.03 3 0.50.50 4.0
5 Medium/Classic 166550 LASER Ian Payne   CYC 1100   16.03 16.59.13 0.56.13 3 0.51.06 5.0
6 Medium/Classic 13323 GP 14 Richard Anderton Lucy Boreham CYC 1130   16.03 17.01.40 0.58.40 3 0.51.55 6.0
7 Medium/Classic 207700 LASER Julian Wilkins   CYC 1100   16.03 17.01.56 0.58.56 3 0.53.35 7.0
8 Medium/Classic 5400 SOLO Ian Lissamore   CYC 1142   16.03 17.04.56 1.01.56 3 0.54.14 8.0
9 Medium/Classic 4815 SOLO Laurence Murray   CYC 1142 61 16.03 17.05.06 1.02.06 3 0.54.23 9.0
10 Medium/Classic 203304 LASER Andrew Martin   CYC 1100   16.03 17.03.34 1.00.34 3 0.55.04 10.0
11 Medium/Classic 1677 STREAKER Meryl Deane   CYC 1128   16.03 16.44.26 0.41.26 2 0.55.06 11.0
12 Medium/Classic 197193 LASER RADIAL Hannah Thompson   CYC 1147   16.03 16.47.03 0.44.03 2 0.57.36 12.0
13 Medium/Classic 138200 LASER RADIAL Lucas Sproul   CYC/Winsford Flash SC 1147 15 16.03 16.47.26 0.44.26 2 0.58.06 13.0
14 Medium/Classic 203975 LASER 4.7 Catherine Albone   CYC 1208 16 16.03 16.50.27 0.47.27 2 0.58.55 14.0
15 Medium/Classic 1060 RS AERO 7 Mike Linney   CYC 1065   16.03 17.06.15 1.03.15 3 0.59.23 15.0
16 Medium/Classic 169016 LASER RADIAL Nicky Hill   CYC 1147 42 16.03 16.51.30 0.48.30 2 1.03.26 16.0
17 Medium/Classic 2 LASER RADIAL Vee Tonks   CYC 1147   16.03 16.51.31 0.48.31 2 1.03.27 17.0
18 Medium/Classic 375 RS FEVA XL Samuel Tonks Oliver Tait CYC 1244 13 16.03 16.59.31 0.56.31 2 1.08.09 18.0

R7 - Medium/Classic Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.15
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium/Classic 5575 SOLO Paul Trevan   Frensham Pond Sailing Club 1142 74 15.15 15.58.03 0.43.03 2 0.37.42 1.0
2 Medium/Classic 181047 LASER Charles Porter   CYC 1100   15.15 15.56.46 0.41.46 2 0.37.58 2.0
3 Medium/Classic 166550 LASER Ian Payne   CYC 1100   15.15 15.57.49 0.42.49 2 0.38.55 3.0
4 Medium/Classic 13323 GP 14 Richard Anderton Lucy Boreham CYC 1130   15.15 16.00.33 0.45.33 2 0.40.19 4.0
5 Medium/Classic 4815 SOLO Laurence Murray   CYC 1142 61 15.15 16.01.09 0.46.09 2 0.40.25 5.0
6 Medium/Classic 203304 LASER Andrew Martin   CYC 1100   15.15 15.59.48 0.44.48 2 0.40.44 6.0
7 Medium/Classic 5400 SOLO Ian Lissamore   CYC 1142   15.15 16.01.52 0.46.52 2 0.41.02 7.0
8 Medium/Classic 5237 SOLO Derek Jackman   CYC 1142 70+ 15.15 16.01.59 0.46.59 2 0.41.08 8.0
9 Medium/Classic 1677 STREAKER Meryl Deane   CYC 1128   15.15 16.02.48 0.47.48 2 0.42.23 9.0
10 Medium/Classic 5626 SOLO Clive Bush   CYC 1142 51 15.15 16.05.20 0.50.20 2 0.44.04 10.0
11 Medium/Classic 1060 RS AERO 7 Mike Linney   CYC 1065   15.15 16.02.36 0.47.36 2 0.44.42 11.0
12 Medium/Classic 375 RS FEVA XL Samuel Tonks Oliver Tait CYC 1244 13 15.15 16.11.40 0.56.40 2 0.45.33 12.0
13 Medium/Classic 197193 LASER RADIAL Hannah Thompson   CYC 1147   15.15 16.07.22 0.52.22 2 0.45.39 13.0
14 Medium/Classic 169016 LASER RADIAL Nicky Hill   CYC 1147 42 15.15 16.8.01 0.53.01 2 0.46.13 14.0
15 Medium/Classic 138200 LASER RADIAL Lucas Sproul   CYC/Winsford Flash SC 1147 15 15.15 16.11.27 0.56.27 2 0.49.13 15.0
16 Medium/Classic 203975 LASER 4.7 Catherine Albone   CYC 1208 16 15.15 15.44.56 0.29.56 1 0.49.34 16.0
17 Medium/Classic 4603 SOLO Mark Perrow   CYC 1142   15.15 15.45.37 0.30.37 1 0.53.37 17.0
18 Medium/Classic 2 LASER RADIAL Vee Tonks   CYC 1147       DNF     29.0

R8 - Medium/Classic Fleet

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 16.55
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Medium/Classic 5575 SOLO Paul Trevan   Frensham Pond Sailing Club 1142 74 16.55 17.16.28 0.21.28 1 0.18.48 1.0
2 Medium/Classic 13323 GP 14 Richard Anderton Lucy Boreham CYC 1130   16.55 17.17.25 0.22.25 1 0.19.50 2.0
3 Medium/Classic 181047 LASER Charles Porter   CYC 1100   16.55 17.17.59 0.22.59 1 0.20.54 3.0
4 Medium/Classic 5400 SOLO Ian Lissamore   CYC 1142   16.55 17.19.11 0.24.11 1 0.21.11 4.0
5 Medium/Classic 5626 SOLO Clive Bush   CYC 1142 51 16.55 17.19.43 0.24.43 1 0.21.39 5.0
6 Medium/Classic 166550 LASER Ian Payne   CYC 1100   16.55 17.19.29 0.24.29 1 0.22.15 6.0
7 Medium/Classic 4815 SOLO Laurence Murray   CYC 1142 61 16.55 17.20.32 0.25.32 1 0.22.22 7.0
8 Medium/Classic 5237 SOLO Derek Jackman   CYC 1142 70+ 16.55 17.20.40 0.25.40 1 0.22.29 8.0
9 Medium/Classic 197193 LASER RADIAL Hannah Thompson   CYC 1147   16.55 17.21.02 0.26.02 1 0.22.42 9.0
10 Medium/Classic 1060 RS AERO 7 Mike Linney   CYC 1065   16.55 17.20.16 0.25.16 1 0.23.43 10.0
11 Medium/Classic 1677 STREAKER Meryl Deane   CYC 1128   16.55 17.22.38 0.27.38 1 0.24.30 11.0
12 Medium/Classic 203975 LASER 4.7 Catherine Albone   CYC 1208 16 16.55 17.26.18 0.31.18 1 0.25.55 12.0
13 Medium/Classic 375 RS FEVA XL Samuel Tonks Oliver Tait CYC 1244 13 16.55 17.28.02 0.33.02 1 0.26.33 13.0
14 Medium/Classic 138200 LASER RADIAL Lucas Sproul   CYC/Winsford Flash SC 1147 15 16.55 17.25.28 0.30.28 1 0.26.34 14.0
15 Medium/Classic 2 LASER RADIAL Vee Tonks   CYC 1147   16.55 17.25.30 0.30.30 1 0.26.35 15.0
16 Medium/Classic 169016 LASER RADIAL Nicky Hill   CYC 1147 42 16.55 17.26.05 0.31.05 1 0.27.06 16.0
17 Medium/Classic 4603 SOLO Mark Perrow   CYC 1142   16.55 17.27.01 0.32.01 1 0.28.02 17.0

R1 - Novice Fleet at 13.15

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.25
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Novice 5375 OPTIMIST Freddie Jones   CYC 1642   13.25 14.15.50 0.50.50 2 0.46.26 1.0
2 Novice 5072 OPTIMIST Nicholas Anderson   CYC 1642 11 13.25 14.16.04 0.51.04 2 0.46.39 2.0
3 Novice 40617 TOPPER Daisy Berry   CYC 1365   13.25 14.29.07 1.04.07 3 0.46.58 3.0
4 Novice 5402 OPTIMIST Samuel Machell   CYC 1642 9 13.25 14.21.06 0.56.06 2 0.51.15 4.0
5 Novice 31909 TOPPER Leo Thorne   CYC 1365 10 13.25 14.15.48 0.50.48 2 0.55.49 5.0

R2 - Novice Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.25
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Novice 5402 OPTIMIST Samuel Machell   CYC 1642 9 14.57 15.44.47 0.47.47 2 0.29.06 1.0
2 Novice 5072 OPTIMIST Nicholas Anderson   CYC 1642 11 14.57 15.51.51 0.54.51 2 0.33.24 2.0
3 Novice 31909 TOPPER Leo Thorne   CYC 1365 10 14.57 15.44.50 0.47.50 2 0.35.03 3.0
4 Novice 40617 TOPPER Daisy Berry   CYC 1365   14.57 15.49.48 0.52.48 2 0.38.41 4.0
5 Novice 5375 OPTIMIST Freddie Jones   CYC 1642   14.57 15.29.08 0.32.08 1 0.39.08 5.0
6 Novice 5714 OPTIMIST Charlie Jones   CYC 1642 10 14.57 15.32.08 0.35.08 1 0.42.48 6.0

R3 - Novice Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.25
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Novice 5072 OPTIMIST Nicholas Anderson   CYC 1642 11 14.15 15.11.11 0.56.11 4 0.34.13 1.0
2 Novice 44375 TOPPER Tobias Vowles   CYC 1365 10 14.15 15.03.38 0.48.38 4 0.35.38 2.0
3 Novice 5375 OPTIMIST Freddie Jones   CYC 1642   14.15 15.18.12 1.03.12 4 0.38.29 3.0
4 Novice 40617 TOPPER Daisy Berry   CYC 1365   14.15 15.10.52 0.55.52 4 0.40.56 4.0
5 Novice 31909 TOPPER Leo Thorne   CYC 1365 10 13.25 15.04.22 1.39.22 4 1.12.48 5.0
6 Novice 5714 OPTIMIST Charlie Jones   CYC 1642 10 13.25 15.04.54 1.39.54 3 1.21.07 6.0
7 Novice 5402 OPTIMIST Samuel Machell   CYC 1642 9 13.25 15.05.46 1.40.46 3 1.21.49 7.0
8 Novice 4568 OPTIMIST Ben Wragg   CYC 1642 13 13.25 15.06.15 1.41.15 3 1.22.13 8.0

R5 - Novice Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.45
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Novice 5072 OPTIMIST Nicholas Anderson   CYC 1642 11 14.45 15.17.26 0.32.26 3 0.26.20 1.0
2 Novice 40617 TOPPER Daisy Berry   CYC 1365   14.45 15.21.35 0.36.35 4 0.26.48 2.0
3 Novice 5402 OPTIMIST Samuel Machell   CYC 1642 9 14.45 15.18.41 0.33.41 3 0.27.21 3.5
3 Novice 5714 OPTIMIST Charlie Jones   CYC 1642 10 14.45 15.18.41 0.33.41 3 0.27.21 3.5
5 Novice 5375 OPTIMIST Freddie Jones   CYC 1642   14.45 15.19.30 0.34.30 3 0.28.01 5.0
6 Novice 4568 OPTIMIST Ben Wragg   CYC 1642 13 14.45 15.21.38 0.36.38 3 0.29.45 6.0

R6 - Novice Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 16.08
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Novice 5072 OPTIMIST Nicholas Anderson   CYC 1642 11 16.08 16.38.03 0.30.03 2 0.27.27 1.0
2 Novice 5402 OPTIMIST Samuel Machell   CYC 1642 9 16.08 16.42.00 0.34.00 2 0.31.04 2.0
3 Novice 5375 OPTIMIST Freddie Jones   CYC 1642   16.08 16.43.46 0.35.46 2 0.32.40 3.0
4 Novice 40617 TOPPER Daisy Berry   CYC 1365   16.08 16.53.08 0.45.08 3 0.33.04 4.0
5 Novice 5714 OPTIMIST Charlie Jones   CYC 1642 10 16.08 16.47.40 0.39.40 2 0.36.14 5.0
6 Novice 4568 OPTIMIST Ben Wragg   CYC 1642 13 16.08 16.53.25 0.45.25 2 0.41.29 6.0

R7 - Novice Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15.20
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Novice 5072 OPTIMIST Nicholas Anderson   CYC 1642 11 15.20 16.07.50 0.47.50 3 0.29.08 1.0
2 Novice 40617 TOPPER Daisy Berry   CYC 1365   15.20 16.03.18 0.43.18 3 0.31.43 2.0
3 Novice 5375 OPTIMIST Freddie Jones   CYC 1642   15.20 15.57.20 0.37.20 2 0.34.06 3.0
4 Novice 5402 OPTIMIST Samuel Machell   CYC 1642 9 15.20 15.59.11 0.39.11 2 0.35.48 4.0
5 Novice 4568 OPTIMIST Ben Wragg   CYC 1642 13 15.20 16.01.19 0.41.19 2 0.37.45 5.0
6 Novice 5714 OPTIMIST Charlie Jones   CYC 1642 10 15.20 16.02.20 0.42.20 2 0.38.40 6.0
7 Novice 44375 TOPPER Tobias Vowles   CYC 1365 10 15.20 15.59.10 0.39.10 2 0.43.02 7.0

R8 - Novice Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 17.00
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Novice 5375 OPTIMIST Freddie Jones   CYC 1642   17.00 17.21.15 0.21.15 1 0.12.56 1.0
2 Novice 4568 OPTIMIST Ben Wragg   CYC 1642 13 17.00 17.21.29 0.21.29 1 0.13.05 2.0
3 Novice 5072 OPTIMIST Nicholas Anderson   CYC 1642 11 17.00 17.22.21 0.22.21 1 0.13.37 3.0
4 Novice 5714 OPTIMIST Charlie Jones   CYC 1642 10 17.00 17.22.58 0.22.58 1 0.13.59 4.0
5 Novice 5402 OPTIMIST Samuel Machell   CYC 1642 9 17.00 17.23.12 0.23.12 1 0.14.08 5.0
6 Novice 44375 TOPPER Tobias Vowles   CYC 1365 10 17.00 17.20.25 0.20.25 1 0.14.57 6.0
7 Novice 40617 TOPPER Daisy Berry   CYC 1365   17.00 17.21.48 0.21.48 1 0.15.58 7.0

R1 - Slow Fleet at 13.15

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.25
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 49 FOXER Peter Harrison   CYC 1475   13.25 14.14.30 0.49.30 3 0.33.34 1.0
2 Slow 70268 MIRROR (D/H) Effie Grant Sarah Grant CYC 1390 12 13.25 14.15.08 0.50.08 3 0.36.04 2.0
3 Slow 41658 TOPPER Charlie Stevenson   CYC 1365 11 13.25 14.15.26 0.50.26 3 0.36.57 3.0
4 Slow 70543 MIRROR (D/H) Bas Bush Jacob Tuppen CYC 1390 13 13.25 14.17.04 0.52.04 3 0.37.27 4.0
5 Slow 2218 RS TERA SPORT ETHAN HILL   CYC 1445 11 13.25 14.20.30 0.55.30 3 0.38.24 5.0
6 Slow 6 TOPPER Ewan Edwards   CYC 1365   13.25 14.18.40 0.53.40 3 0.39.19 6.0
7 Slow 167929 LASER 4.7 Amy Berry   CYC 1208 16 13.25 14.12.47 0.47.47 3 0.39.33 7.0
8 Slow 33 SCOW Linda Kelsall-Barnett   CYC 1500   13.25 14.25.23 1.00.23 3 0.40.15 8.0
9 Slow 6430 OPTIMIST Isla Hill   CYC 1642   13.25 14.32.15 1.07.15 3 0.40.57 9.0
10 Slow TE4C 3 TOPPER Oliver Davies   CYC 1365 11 13.25 14.21.58 0.56.58 3 0.41.44 10.0
11 Slow 242 BYTE Karen Cheeseman   CYC 1190       Duty     10.8
12 Slow 22298 MIRROR (D/H) Seth Swain Hazel Swain CYC 1390 15 13.25 14.31.22 1.06.22 3 0.47.45 11.0
13 Slow 6340 OPTIMIST Isabelle Tonks   CYC 1642 10 13.25 14.22.27 0.57.27 2 0.52.29 12.0
14 Slow 45722 TOPPER Simon Laker non CYC 1365 13 13.25 14.14.56 0.49.56 2 0.54.52 13.0
15 Slow 138274 LASER 4.7 Lottie Cheeseman   CYC 1208 16 13.25 14.16.35 0.51.35 2 1.04.03 14.0

R2 - Slow Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.25
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 49 FOXER Peter Harrison   CYC 1475   14.57 15.36.40 0.39.40 2 0.26.54 1.0
2 Slow 70268 MIRROR (D/H) Effie Grant Sarah Grant CYC 1390 12 14.57 15.36.27 0.39.27 2 0.28.23 2.0
3 Slow 33 SCOW Linda Kelsall-Barnett   CYC 1500   14.57 15.42.23 0.45.23 2 0.30.15 3.0
4 Slow 70543 MIRROR (D/H) Bas Bush Jacob Tuppen CYC 1390 13 14.57 15.39.07 0.42.07 2 0.30.18 4.0
5 Slow 6430 OPTIMIST Isla Hill   CYC 1642   14.57 15.48.24 0.51.24 2 0.31.18 5.0
6 Slow 41658 TOPPER Charlie Stevenson   CYC 1365 11 14.57 15.40.06 0.43.06 2 0.31.35 6.0
7 Slow 2218 RS TERA SPORT ETHAN HILL   CYC 1445 11 14.57 15.44.19 0.47.19 2 0.32.45 7.0
8 Slow 6340 OPTIMIST Isabelle Tonks   CYC 1642 10 14.57 15.52.43 0.55.43 2 0.33.56 8.0
9 Slow 167929 LASER 4.7 Amy Berry   CYC 1208 16 14.57 15.38.03 0.41.03 2 0.33.59 9.0
10 Slow 22298 MIRROR (D/H) Seth Swain Hazel Swain CYC 1390 15 14.57 15.44.20 0.47.20 2 0.34.03 10.0
11 Slow 242 BYTE Karen Cheeseman   CYC 1190       Duty     10.8
12 Slow 45722 TOPPER Simon Laker non CYC 1365 13 14.57 15.44.59 0.47.59 2 0.35.09 11.0
13 Slow 138274 LASER 4.7 Lottie Cheeseman   CYC 1208 16 14.57 15.40.29 0.43.29 2 0.36.00 12.0
14 Slow 47860 TOPPER       1365       DNF     19.0

R3 - Slow Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.25
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 33 SCOW Linda Kelsall-Barnett   CYC 1500   14.15 15.03.37 0.48.37 4 0.32.25 1.0
2 Slow 70543 MIRROR (D/H) Bas Bush Jacob Tuppen CYC 1390 13 14.15 15.00.19 0.45.19 4 0.32.36 2.0
3 Slow 49 FOXER Peter Harrison   CYC 1475   14.15 15.03.08 0.48.08 4 0.32.38 3.0
4 Slow 70268 MIRROR (D/H) Effie Grant Sarah Grant CYC 1390 12 14.15 15.01.33 0.46.33 4 0.33.29 4.0
5 Slow 41658 TOPPER Charlie Stevenson   CYC 1365 11 14.15 15.00.49 0.45.49 4 0.33.34 5.0
6 Slow 6430 OPTIMIST Isla Hill   CYC 1642   14.15 15.12.36 0.57.36 4 0.35.05 6.0
7 Slow 45722 TOPPER Simon Laker non CYC 1365 13 14.15 15.03.11 0.48.11 4 0.35.18 7.0
8 Slow 47860 TOPPER       1365   14.15 15.03.22 0.48.22 4 0.35.26 8.0
9 Slow 2218 RS TERA SPORT ETHAN HILL   CYC 1445 11 14.15 15.08.40 0.53.40 4 0.37.08 9.0
10 Slow TE4C 3 TOPPER Oliver Davies   CYC 1365 11 14.15 15.09.59 0.54.59 4 0.40.17 10.0
11 Slow 6 TOPPER Ewan Edwards   CYC 1365   13.25 15.05.01 1.40.01 4 1.13.16 11.0
12 Slow 6340 OPTIMIST Isabelle Tonks   CYC 1642 10 13.25 15.01.01 1.36.01 3 1.17.58 12.0
13 Slow 138274 LASER 4.7 Lottie Cheeseman   CYC 1208 16 13.25 15.03.10 1.38.10 4 1.21.16 13.0
14 Slow 242 BYTE Karen Cheeseman   CYC 1190   13.25 14.49.15 1.24.15 2 2.21.36 14.0

R4 - Slow Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.25
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 49 FOXER Peter Harrison   CYC 1475   15.56 16.14.49 0.18.49 1 0.12.45 1.0
2 Slow 70543 MIRROR (D/H) Bas Bush Jacob Tuppen CYC 1390 13 15.56 16.15.33 0.19.33 1 0.14.04 2.0
3 Slow 70268 MIRROR (D/H) Effie Grant Sarah Grant CYC 1390 12 15.56 16.15.35 0.19.35 1 0.14.05 3.0
4 Slow 33 SCOW Linda Kelsall-Barnett   CYC 1500   15.56 16.18.36 0.22.36 1 0.15.04 4.0
5 Slow 6430 OPTIMIST Isla Hill   CYC 1642   15.56 16.22.22 0.26.22 1 0.16.03 5.0
6 Slow 41658 TOPPER Charlie Stevenson   CYC 1365 11 15.56 16.20.35 0.24.35 1 0.18.01 6.0
7 Slow 2218 RS TERA SPORT ETHAN HILL   CYC 1445 11 15.56 16.22.12 0.26.12 1 0.18.08 7.0
8 Slow 45722 TOPPER Simon Laker non CYC 1365 13 15.56 16.28.44 0.32.44 1 0.23.59 8.0
9 Slow 138274 LASER 4.7 Lottie Cheeseman   CYC 1208 16 15.56 16.26.50 0.30.50 1 0.25.31 9.0
10 Slow 242 BYTE Karen Cheeseman   CYC 1190   15.56 16.42.20 0.46.20 1 0.38.56 10.0

R5 - Slow Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.45
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 49 FOXER Peter Harrison   CYC 1475   14.45 15.18.34 0.33.34 4 0.22.45 1.0
2 Slow 70543 MIRROR (D/H) Bas Bush Jacob Tuppen CYC 1390 13 14.45 15.18.41 0.33.41 4 0.24.14 2.0
3 Slow 70268 MIRROR (D/H) Effie Grant Sarah Grant CYC 1390 12 14.45 15.19.00 0.34.00 4 0.24.28 3.5
3 Slow 2218 RS TERA SPORT ETHAN HILL   CYC 1445 11 14.45 15.20.21 0.35.21 4 0.24.28 3.5
5 Slow 167929 LASER 4.7 Amy Berry   CYC 1208 16 14.45 15.15.54 0.30.54 4 0.25.35 5.0
6 Slow 138274 LASER 4.7 Lottie Cheeseman   CYC 1208 16 14.45 15.15.56 0.30.56 4 0.25.36 6.0
7 Slow 6430 OPTIMIST Isla Hill   CYC 1642   14.45 15.16.43 0.31.43 3 0.25.45 7.0
8 Slow 45722 TOPPER Simon Laker non CYC 1365 13 14.45 15.20.30 0.35.30 4 0.26.00 8.0
9 Slow 6340 OPTIMIST Isabelle Tonks   CYC 1642 10 14.45 15.20.10 0.35.10 3 0.28.33 9.0
10 Slow 242 BYTE Karen Cheeseman   CYC 1190   14.45 15.15.14 0.30.14 3 0.33.52 10.0

R6 - Slow Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 16.08
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 49 FOXER Peter Harrison   CYC 1475   16.08 16.37.50 0.29.50 3 0.20.14 1.0
2 Slow 70268 MIRROR (D/H) Effie Grant Sarah Grant CYC 1390 12 16.08 16.38.35 0.30.35 3 0.22.00 2.0
3 Slow 2218 RS TERA SPORT ETHAN HILL   CYC 1445 11 16.08 16.40.56 0.32.56 3 0.22.47 3.0
4 Slow 70543 MIRROR (D/H) Bas Bush Jacob Tuppen CYC 1390 13 16.08 16.39.56 0.31.56 3 0.22.58 4.0
5 Slow 6430 OPTIMIST Isla Hill   CYC 1642   16.08 16.48.31 0.40.31 3 0.24.41 5.0
6 Slow 138274 LASER 4.7 Lottie Cheeseman   CYC 1208 16 16.08 16.39.36 0.31.36 3 0.26.10 6.0
7 Slow 45722 TOPPER Simon Laker non CYC 1365 13 16.08 16.47.26 0.39.26 3 0.28.53 7.0
8 Slow 167929 LASER 4.7 Amy Berry   CYC 1208 16 16.08 16.44.09 0.36.09 3 0.29.56 8.0
9 Slow 6340 OPTIMIST Isabelle Tonks   CYC 1642 10 16.08 16.41.21 0.33.21 2 0.30.28 9.0
10 Slow 242 BYTE Karen Cheeseman   CYC 1190   16.08 16.37.14 0.29.14 2 0.36.51 10.0

R7 - Slow Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15.20
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 70268 MIRROR (D/H) Effie Grant Sarah Grant CYC 1390 12 15.20 15.57.01 0.37.01 3 0.26.38 1.0
2 Slow 41658 TOPPER Charlie Stevenson   CYC 1365 11 15.20 15.56.23 0.36.23 3 0.26.39 2.0
3 Slow 70543 MIRROR (D/H) Bas Bush Jacob Tuppen CYC 1390 13 15.20 15.57.09 0.37.09 3 0.26.44 3.0
4 Slow 33 SCOW Linda Kelsall-Barnett   CYC 1500   15.20 16.01.18 0.41.18 3 0.27.32 4.0
5 Slow 138274 LASER 4.7 Lottie Cheeseman   CYC 1208 16 15.20 15.53.32 0.33.32 3 0.27.46 5.0
6 Slow 49 FOXER Peter Harrison   CYC 1475   15.20 16.01.07 0.41.07 3 0.27.53 6.0
7 Slow 6430 OPTIMIST Isla Hill   CYC 1642   15.20 16.10.02 0.50.02 3 0.30.28 7.0
8 Slow 167929 LASER 4.7 Amy Berry   CYC 1208 16 15.20 16.01.25 0.41.25 3 0.34.17 8.0
9 Slow 2218 RS TERA SPORT ETHAN HILL   CYC 1445 11 15.20 16.09.44 0.49.44 3 0.34.25 9.0
10 Slow 242 BYTE Karen Cheeseman   CYC 1190   15.20 16.02.38 0.42.38 3 0.35.50 10.0
11 Slow 6340 OPTIMIST Isabelle Tonks   CYC 1642 10 15.20 15.59.20 0.39.20 2 0.35.56 11.0
12 Slow 45722 TOPPER Simon Laker non CYC 1365 13 15.20 16.09.49 0.49.49 3 0.36.30 12.0

R8 - Slow Fleet

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 17.00
Rank Fleet Sail No Class of Boat Helm Crew Club PY Age Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow 70543 MIRROR (D/H) Bas Bush Jacob Tuppen CYC 1390 13 17.00 17.16.20 0.16.20 1 0.11.45 1.0
2 Slow 49 FOXER Peter Harrison   CYC 1475   17.00 17.18.16 0.18.16 1 0.12.23 2.0
3 Slow 6430 OPTIMIST Isla Hill   CYC 1642   17.00 17.20.25 0.20.25 1 0.12.26 3.0
4 Slow 70268 MIRROR (D/H) Effie Grant Sarah Grant CYC 1390 12 17.00 17.17.46 0.17.46 1 0.12.47 4.0
5 Slow 41658 TOPPER Charlie Stevenson   CYC 1365 11 17.00 17.18.26 0.18.26 1 0.13.30 5.0
6 Slow 2218 RS TERA SPORT ETHAN HILL   CYC 1445 11 17.00 17.19.49 0.19.49 1 0.13.43 6.0
7 Slow 6340 OPTIMIST Isabelle Tonks   CYC 1642 10 17.00 17.22.35 0.22.35 1 0.13.45 7.0
8 Slow 33 SCOW Linda Kelsall-Barnett   CYC 1500   17.00 17.21.22 0.21.22 1 0.14.15 8.0
9 Slow 138274 LASER 4.7 Lottie Cheeseman   CYC 1208 16 17.00 17.17.20 0.17.20 1 0.14.21 9.0
10 Slow 45722 TOPPER Simon Laker non CYC 1365 13 17.00 17.20.00 0.20.00 1 0.14.39 10.0
11 Slow 242 BYTE Karen Cheeseman   CYC 1190   17.00 17.17.27 0.17.27 1 0.14.40 11.0
12 Slow 167929 LASER 4.7 Amy Berry   CYC 1208 16 17.00 17.18.20 0.18.20 1 0.15.11 12.0

Scoring codes used

CodeDescription
DNCDid not come to the starting area
DNFStarted but did not finish
DutyRace officer duty points scored as RDGa


office@cyc.co.uk


cycresults@btinternet.com

Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com