Dinghy Week Series 2022

Chichester Yacht Club

1st - 4th August 2022

Fast/Modern Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Fast/Modern 131 HADRON H2 Roger Millett   1034 (1.4 Duty) 1.4 Duty (2.0) 1.0 1.0 1.0 (2.5) 1.0 11.3 5.4
2nd Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello 1041 1.0 1.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 1.6 Duty 1.6 Duty (2.5) 2.0 41.7 7.2
3rd Fast/Modern 144 HADRON H2 Nigel Cowan   1034 4.0 2.0 (6.0) 2.0 2.0 (5.0) (5.0) 3.0 29.0 13.0
4th Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley 1114 3.0 (6.0) 3.0 (4.0) (4.0) 2.0 3.7 Duty 3.7 Duty 29.4 15.4
5th Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman 942 (5.0) 5.0 1.0 3.0 5.0 (7.0) (7.0) 5.0 38.0 19.0
6th Fast/Modern 372 RS VAREO Mark Green   1093 5.7 Duty 5.7 Duty (10.0 RET) (6.0) 6.0 3.0 1.0 (8.0) 45.4 21.4
7th Fast/Modern 22542 2000 Helen Green Stephen Green 1114 6.0 4.0 6.2 Duty 6.2 Duty 3.0 (8.0) (9.0) (7.0) 49.4 25.4
8th Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone 1046 7.0 (8.0) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 4.0 6.0 4.0 68.0 28.0
9th Fast/Modern 3367 MERLIN-ROCKET Piers Vowles Tobias Vowles 1020 (9.0) (9.0) 7.0 8.0 8.0 6.0 (11.0) 9.0 67.0 38.0
10th Fast/Modern 404 RS VAREO Roger Clare   1093 2.0 3.0 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 4.0 16.0 DNC 89.0 41.0
11th Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff 1114 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 4.0 5.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 10.0 6.0 89.0 41.0
12th Fast/Modern 1330 RS 400 James Oppe Nick Oppe 942 8.0 7.0 5.0 10.0 RET (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 94.0 46.0
13th Fast/Modern 21623 2000 Andrew Halfacree Adam Thompson 1114 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 7.0 9.0 9.0 16.0 DNC 16.0 DNC 105.0 57.0
14th Fast/Modern 1136 SUPERNOVA Duncan Llewelyn   1077 (16.0 DNC) (16.0 DNC) (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 8.0 16.0 DNC 120.0 72.0
15th Fast/Modern 21489 2000 Guy Mimpriss Morgan Langridge 1114 (16.0 DNC) (16.0 DNC) 8.0 (16.0 DNC) 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 16.0 DNC 120.0 72.0

Classic/Medium Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Classic/Medium 2811 RS AERO 7 Tim Blackmore   1065 (5.0) 3.0 2.0 1.0 (4.0) 2.0 (4.0) 1.0 22.0 9.0
2nd Classic/Medium 5575 SOLO Paul Trevan   1142 1.0 (4.0) (5.0) 2.0 3.0 (13.0 OCS) 1.0 2.0 31.0 9.0
3rd Classic/Medium 210218 LASER RADIAL/ ILCA 6 Sophie Kirk   1147 3.0 1.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 1.0 3.0 2.0 (5.0) 61.0 10.0
4th Classic/Medium 197768 LASER/ ILCA 7 Ian Farr   1100 6.0 2.0 4.0 3.0 (15.0 DSQ) 4.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 80.0 19.0
5th Classic/Medium 186259 LASER/ ILCA 7 Mark Gardner   1100 (7.0) (5.0) 3.0 5.0 (6.0) 5.0 5.0 3.0 39.0 21.0
6th Classic/Medium 393 EUROPE Geoff Newman   1141 (10.0) 6.5 7.0 7.0 (7.4 Duty) (7.4 Duty) 7.0 7.0 59.3 34.5
7th Classic/Medium 55102 420 Chester Banton Ethan Sparkes 1105 (12.0) 9.5 1.0 6.0 8.5 10.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 93.0 35.0
8th Classic/Medium 1677 STREAKER Meryl Deane   1128 4.0 6.5 11.0 DNF (23.0 DNC) 7.0 7.0 (23.0 DNC) (12.0 RET) 93.5 35.5
9th Classic/Medium 1708 STREAKER Tim Spencer   1128 8.0 8.0 (9.0) 8.0 (8.2 Duty) (8.2 Duty) 8.0 8.0 65.4 40.0
10th Classic/Medium 159429 LASER/ ILCA 7 Chris Merryfield-Day   1100 9.0 (11.0) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.5 6.0 8.6 Duty 8.6 Duty 97.7 40.7
11th Classic/Medium 1443 STREAKER Pete Harrison   1128 (23.0 DNC) 5.0 Duty 6.0 4.0 5.0 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 112.0 43.0
12th Classic/Medium 2883 RS AERO 5 Hilary Sparkes   1136 11.0 9.5 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (12.0) 11.0 10.0 10.0 109.5 51.5
13th Classic/Medium 4603 SOLO Mark Perrow   1142 14.0 DNF 11.7 Duty (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 12.0 RET 9.0 138.7 69.7
14th Classic/Medium 5836 SOLO Mark Harper   1142 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 2.0 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC 141.0 72.0
15th Classic/Medium 6027 SOLO Paul Thornton   1142 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 9.5 Duty 11.0 8.0 23.0 DNC 23.0 DNC 143.5 74.5
16th Classic/Medium 2029 LARK Martin Orton Cindy Orton 1073 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 4.0 145.0 76.0
17th Classic/Medium 212391 LASER RADIAL/ ILCA 6 Chester Banton   1147 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 6.0 6.0 150.0 81.0
18th Classic/Medium 4592 SOLO Laurence Murray   1142 2.0 13.0 RET (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 153.0 84.0
19th Classic/Medium 107959 LASER RADIAL/ ILCA 6 Izzy Howard   1147 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 10.0 9.0 23.0 DNC 23.0 DNC 157.0 88.0
20th Classic/Medium 4473 SOLO Mark Winstone   1142 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 8.0 (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 169.0 100.0
21st Classic/Medium 55102 420 Ethan Sparkes   1105 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 9.0 23.0 DNC 170.0 101.0
22nd Classic/Medium 181711 LASER RADIAL/ ILCA 6 Suzanna Troy   1147 (23.0 DNC) (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC 13.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 174.0 105.0

Slow/Traditional Fleet

Sailed: 8, Discards: 3, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 28, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Race 5 Race 6 Race 7 Race 8 Total Nett
1st Slow/Traditional 45979 TOPPER Harriet Kirk   1363 1.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (4.0) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 67.0 5.0
2nd Slow/Traditional 378 OPTIMIST Flynn Grant   1642 (5.0) 2.0 (10.0 DNF) (29.0 DNC) 2.0 1.0 1.0 1.0 51.0 7.0
3rd Slow/Traditional 161756 LASER 4.7/ ILCA 4 Effie Grant   1208 3.0 (5.0) 2.0 2.0 3.0 (5.0) (7.0) 3.0 30.0 13.0
4th Slow/Traditional 70268 MIRROR (S/H) Sarah Grant Harris   1380 (6.0) (6.0) 4.5 Duty 4.5 Duty 4.0 3.0 (6.0) 2.0 36.0 18.0
5th Slow/Traditional 20289 TOPPER Seth Swain   1365 2.0 4.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (15.0 RET) 2.0 5.8 Duty 5.8 Duty 92.6 19.6
6th Slow/Traditional CYC 2 LASER 4.7/ ILCA 4 Rupert Tanner   1208 (8.0) 8.0 4.0 4.0 6.0 (11.0) (11.0) 6.0 58.0 28.0
7th Slow/Traditional 218258 LASER 4.7/ ILCA 4 Ben Wragg   1208 7.0 (9.0) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 5.0 6.0 8.0 7.0 100.0 33.0
8th Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 James Davies   1208 (13.0) (10.0) 5.0 3.0 8.7 Duty 8.7 Duty 10.0 (11.0) 69.4 35.4
9th Slow/Traditional 138274 LASER 4.7/ ILCA 4 Lottie Cheeseman   1208 12.0 3.0 10.0 DNF (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 9.0 5.0 126.0 39.0
10th Slow/Traditional No Number TOPPER Hazel Swain   1365 10.0 (15.0) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 8.0 8.0 4.0 10.0 113.0 40.0
11th Slow/Traditional 23898 TOPPER 4.2 Emelia Davies   1409 14.0 (20.0 RET) 6.0 (29.0 DNC) 12.0 14.0 DNF 3.0 (16.0) 114.0 49.0
12th Slow/Traditional 3726 BYTE CI Karen Cheeseman   1215 (29.0 DNC) 13.0 7.0 (29.0 DNC) 9.0 12.0 (14.0) 13.0 126.0 54.0
13th Slow/Traditional 48754 TOPPER Maxim McInnes   1363 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 11.0 7.0 2.0 8.0 144.0 57.0
14th Slow/Traditional Nao4 Laser Pico Eva Deal   1330 (19.0) 16.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) 10.0 10.0 15.0 14.0 142.0 65.0
15th Slow/Traditional 32292 TOPPER Nicholas Anderson   1365 4.0 14.0 3.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 166.0 79.0
16th Slow/Traditional 480 COMET Margaret Holder   1210 16.0 20.0 RET 17.7 Duty 17.7 Duty (29.0 DNC) (29.0 DNC) 17.0 (29.0 DNC) 175.4 88.4
17th Slow/Traditional No number RS QUBA SPORT Clare Goldsmith   1260 17.0 17.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 16.0 15.0 181.0 94.0
18th Slow/Traditional 375 RS FEVA XL Thomas Knight Sophie Cath 1240 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 5.0 4.0 183.0 96.0
19th Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 Nicholas Anderson   1208 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 7.0 9.0 29.0 DNC 29.0 DNC 190.0 103.0
20th Slow/Traditional 3422 RS TERA PRO Lucas Mclaughlin   1359 9.0 7.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 190.0 103.0
21st Slow/Traditional 212381 LASER 4.7/ ILCA 4 Lottie Sparkes   1208 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 12.0 9.0 195.0 108.0
22nd Slow/Traditional 374 RS FEVA XL Rocco Mathews Henry Payne 1240 11.0 12.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 197.0 110.0
23rd Slow/Traditional No number RS QUBA SPORT Guy Mimpriss   1260 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 13.0 12.0 199.0 112.0
24th Slow/Traditional No number OPTIMIST Fletcher Budd   1642 15.0 11.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 200.0 113.0
25th Slow/Traditional No number RS FEVA XL Lottie Sparkes Will Sharp 1240 18.0 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 13.0 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 205.0 118.0
26th Slow/Traditional CS33 Chichester Harbour Scow Ian Barnett   1475 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 6.0 RET 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 209.0 122.0
27th Slow/Traditional 198911 LASER 4.7/ ILCA 4 Jo Dipple   1208 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 232.0 145.0
27th Slow/Traditional 3728 BYTE CII Laura Perrow   1135 (29.0 DNC) (29.0 DNC) (29.0 DNC) 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 29.0 DNC 232.0 145.0

Race 1 - Fast/Modern Fleet - 1st August 2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.45
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello 1041 13.45 14.28.24 0.43.24 4 0.41.41 1.0
2 Fast/Modern 131 HADRON H2 Roger Millett   1034 13.45   Duty 4   1.4
3 Fast/Modern 404 RS VAREO Roger Clare   1093 13.45 14.30.41 0.45.41 4 0.41.48 2.0
4 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley 1114 13.45 14.32.05 0.47.05 4 0.42.16 3.0
5 Fast/Modern 144 HADRON H2 Nigel Cowan   1034 13.45 14.30.08 0.45.08 4 0.43.39 4.0
6 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman 942 13.45 14.27.30 0.42.30 4 0.45.07 5.0
7 Fast/Modern 372 RS VAREO Mark Green   1093 13.45   Duty 4   5.7
8 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green Stephen Green 1114 13.45 14.35.27 0.50.27 4 0.45.17 6.0
9 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone 1046 13.45 14.33.25 0.48.25 4 0.46.17 7.0
10 Fast/Modern 1330 RS 400 James Oppe Nick Oppe 942 13.45 14.29.00 0.44.00 4 0.46.43 8.0
11 Fast/Modern 3367 MERLIN-ROCKET Piers Vowles Tobias Vowles 1020 13.45 14.33.54 0.48.54 4 0.47.56 9.0

Race 2 - Fast/Modern Fleet - 1st August 2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.15
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello 1041 15.15 15.49.39 0.34.39 4 0.33.17 1.0
2 Fast/Modern 131 HADRON H2 Roger Millett   1034 15.15   Duty 4   1.4
3 Fast/Modern 144 HADRON H2 Nigel Cowan   1034 15.15 15.50.08 0.35.08 4 0.33.59 2.0
4 Fast/Modern 404 RS VAREO Roger Clare   1093 15.15 15.52.47 0.37.47 4 0.34.34 3.0
5 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green Stephen Green 1114 15.15 15.53.48 0.38.48 4 0.34.50 4.0
6 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman 942 15.15 15.48.10 0.33.10 4 0.35.13 5.0
7 Fast/Modern 372 RS VAREO Mark Green   1093 15.15   Duty 4   5.7
8 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley 1114 15.15 15.54.34 0.39.34 4 0.35.31 6.0
9 Fast/Modern 1330 RS 400 James Oppe Nick Oppe 942 15.15 15.50.12 0.35.12 4 0.37.22 7.0
10 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone 1046 15.15 15.55.11 0.40.11 4 0.38.25 8.0
11 Fast/Modern 3367 MERLIN-ROCKET Piers Vowles Tobias Vowles 1020 15.15 15.57.31 0.42.31 4 0.41.41 9.0

Race 3 - Fast/Modern Fleet - 2nd August 2022

Start: 16.25, Finishes: Finish time, Time: 14.24
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman 942 14.24 15.03.49 0.39.49 3 0.42.16 1.0
2 Fast/Modern 131 HADRON H2 Roger Millett   1034 14.24 15.08.20 0.44.20 3 0.42.53 2.0
3 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley 1114 14.24 14.58.16 0.34.16 2 0.46.08 3.0
4 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff 1114 14.24 15.18.33 0.54.33 3 0.48.58 4.0
5 Fast/Modern 1330 RS 400 James Oppe Nick Oppe 942 14.24 15.10.29 0.46.29 3 0.49.21 5.0
6 Fast/Modern 144 HADRON H2 Nigel Cowan   1034 14.24 15.16.26 0.52.26 3 0.50.43 6.0
7 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green Stephen Green 1114     Duty     6.2
8 Fast/Modern 3367 MERLIN-ROCKET Piers Vowles Tobias Vowles 1020 14.24 15.02.45 0.38.45 2 0.56.59 7.0
9 Fast/Modern 21489 2000 Guy Mimpriss Morgan Langridge 1114 14.24 15.08.54 0.44.54 2 1.00.27 8.0
10 Fast/Modern 372 RS VAREO Mark Green   1093     RET     10.0

Race 4 - Fast/Modern Fleet - 2nd August 2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 16.30
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 131 HADRON H2 Roger Millett   1034 16.30 17.16.22 0.46.22 5 0.44.51 1.0
2 Fast/Modern 144 HADRON H2 Nigel Cowan   1034 16.30 17.16.33 0.46.33 5 0.45.01 2.0
3 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman 942 16.30 17.12.37 0.42.37 5 0.45.14 3.0
4 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley 1114 16.30 17.22.26 0.52.26 5 0.47.04 4.0
5 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff 1114 16.30 17.23.23 0.53.23 5 0.47.55 5.0
6 Fast/Modern 372 RS VAREO Mark Green   1093 16.30 17.22.54 0.52.54 5 0.48.24 6.0
7 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green Stephen Green 1114 16.30   Duty 5   6.2
8 Fast/Modern 21623 2000 Andrew Halfacree Adam Thompson 1114 16.30 17.28.31 0.58.31 5 0.52.32 7.0
9 Fast/Modern 3367 MERLIN-ROCKET Piers Vowles Tobias Vowles 1020 16.30 17.18.21 0.48.21 4 0.59.15 8.0
10 Fast/Modern 1330 RS 400 James Oppe Nick Oppe 942     RET     10.0

Race 5 - Fast/Modern Fleet - 3rd August 2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 15.02
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 131 HADRON H2 Roger Millett   1034 15.02 15.49.04 0.47.04 3 0.45.31 1.0
2 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello 1041     Duty     1.6
3 Fast/Modern 144 HADRON H2 Nigel Cowan   1034 15.02 15.49.05 0.47.05 3 0.45.32 2.0
4 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green Stephen Green 1114 15.02 15.55.29 0.53.29 3 0.48.01 3.0
5 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley 1114 15.02 15.55.31 0.53.31 3 0.48.02 4.0
6 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman 942 15.02 15.47.47 0.45.47 3 0.48.36 5.0
7 Fast/Modern 372 RS VAREO Mark Green   1093 15.02 15.55.48 0.53.48 3 0.49.13 6.0
8 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone 1046 15.02 15.54.48 0.52.48 3 0.50.29 7.0
9 Fast/Modern 3367 MERLIN-ROCKET Piers Vowles Tobias Vowles 1020 15.02 16.00.40 0.58.40 3 0.57.31 8.0
10 Fast/Modern 21623 2000 Andrew Halfacree Adam Thompson 1114 15.02 15.46.29 0.44.29 2 0.59.54 9.0

Race 6 - Fast/Modern Fleet - 3rd August 2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 16.20
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 131 HADRON H2 Roger Millett   1034 16.20 16.52.55 0.32.55 2 0.31.50 1.0
2 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello 1041     Duty     1.6
3 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley 1114 16.20 16.55.37 0.35.37 2 0.31.58 2.0
4 Fast/Modern 372 RS VAREO Mark Green   1093 16.20 16.55.23 0.35.23 2 0.32.22 3.0
5 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone 1046 16.20 16.54.07 0.34.07 2 0.32.37 4.0
6 Fast/Modern 144 HADRON H2 Nigel Cowan   1034 16.20 16.54.18 0.34.18 2 0.33.10 5.0
7 Fast/Modern 3367 MERLIN-ROCKET Piers Vowles Tobias Vowles 1020 16.20 16.54.20 0.34.20 2 0.33.40 6.0
8 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman 942 16.20 16.51.47 0.31.47 2 0.33.44 7.0
9 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green Stephen Green 1114 16.20 16.58.09 0.38.09 2 0.34.15 8.0
10 Fast/Modern 21623 2000 Andrew Halfacree Adam Thompson 1114 16.20 17.04.38 0.44.38 2 0.40.04 9.0

Race 7 - Fast/Modern Fleet - 31st July 2022

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 16.27
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 372 RS VAREO Mark Green   1093 16.27 17.13.55 0.46.55 4 0.42.55 1.0
2 Fast/Modern 131 HADRON H2 Roger Millett   1034 16.27 17.12.00 0.45.00 4 0.43.31 2.5
2 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello 1041 16.27 17.12.18 0.45.18 4 0.43.31 2.5
4 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley 1114 16.00   Duty     3.7
5 Fast/Modern 404 RS VAREO Roger Clare   1093 16.27 17.14.49 0.47.49 4 0.43.45 4.0
6 Fast/Modern 144 HADRON H2 Nigel Cowan   1034 16.27 17.12.29 0.45.29 4 0.43.59 5.0
7 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone 1046 16.27 17.13.09 0.46.09 4 0.44.07 6.0
8 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman 942 16.27 17.11.24 0.44.24 4 0.47.08 7.0
9 Fast/Modern 1136 SUPERNOVA Duncan Llewelyn   1077 16.27 17.07.12 0.40.12 3 0.49.46 8.0
10 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green Stephen Green 1114 16.27 17.13.26 0.46.26 3 0.55.35 9.0
11 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff 1114 16.27 17.13.48 0.46.48 3 0.56.01 10.0
12 Fast/Modern 3367 MERLIN-ROCKET Piers Vowles Tobias Vowles 1020 16.27 17.13.36 0.46.36 3 1.00.55 11.0

Race 8 - Fast/Modern Fleet - 4th August

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 17.42
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Fast/Modern 131 HADRON H2 Roger Millett   1034 17.42 18.22.22 0.40.22 4 0.39.02 1.0
2 Fast/Modern 2033 SCORPION Bill Grose Sally Cantello 1041 17.42 18.23.34 0.41.34 4 0.39.56 2.0
3 Fast/Modern 144 HADRON H2 Nigel Cowan   1034 17.42 18.23.22 0.41.22 4 0.40.00 3.0
4 Fast/Modern 21676 2000 Chris Hodge Louise Varley 1114 16.00   Duty     3.7
5 Fast/Modern 1497 RS 200 Paul Mapstone Isabella Mapstone 1046 17.42 18.25.10 0.43.10 4 0.41.16 4.0
6 Fast/Modern 1386 RS 400 Nick Elliman Roger Elliman 942 17.42 18.21.07 0.39.07 4 0.41.32 5.0
7 Fast/Modern 21731 2000 Michael Olliff Paula Olliff 1114 17.42 18.29.05 0.47.05 4 0.42.16 6.0
8 Fast/Modern 22542 2000 Helen Green Stephen Green 1114 17.42 18.29.34 0.47.34 4 0.42.42 7.0
9 Fast/Modern 372 RS VAREO Mark Green   1093 17.42 18.30.09 0.48.09 4 0.44.03 8.0
10 Fast/Modern 3367 MERLIN-ROCKET Piers Vowles Tobias Vowles 1020 17.42 18.30.35 0.48.35 4 0.47.38 9.0

Race 1 - Classic/Medium Fleet - 1st August 2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.50
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Classic/Medium 5575 SOLO Paul Trevan   1142 13.50 14.23.43 0.33.43 3 0.29.31 1.0
2 Classic/Medium 4592 SOLO Laurence Murray   1142 13.50 14.23.50 0.33.50 3 0.29.38 2.0
3 Classic/Medium 210218 LASER RADIAL/ ILCA 6 Sophie Kirk   1147 13.50 14.25.41 0.35.41 3 0.31.07 3.0
4 Classic/Medium 1677 STREAKER Meryl Deane   1128 13.50 14.25.28 0.35.28 3 0.31.27 4.0
5 Classic/Medium 2811 RS AERO 7 Tim Blackmore   1065 13.50 14.24.47 0.34.47 3 0.32.40 5.0
6 Classic/Medium 197768 LASER/ ILCA 7 Ian Farr   1100 13.50 14.25.59 0.35.59 3 0.32.43 6.0
7 Classic/Medium 186259 LASER/ ILCA 7 Mark Gardner   1100 13.50 14.26.10 0.36.10 3 0.32.53 7.0
8 Classic/Medium 1708 STREAKER Tim Spencer   1128 13.50 14.30.28 0.40.28 3 0.35.52 8.0
9 Classic/Medium 159429 LASER/ ILCA 7 Chris Merryfield-Day   1100 13.50 14.30.40 0.40.40 3 0.36.58 9.0
10 Classic/Medium 393 EUROPE Geoff Newman   1141 13.50 14.32.18 0.42.18 3 0.37.04 10.0
11 Classic/Medium 2883 RS AERO 5 Hilary Sparkes   1136 13.50 14.32.40 0.42.40 3 0.37.34 11.0
12 Classic/Medium 55102 420 Chester Banton Ethan Sparkes 1105 13.50 14.33.18 0.43.18 3 0.39.11 12.0
13 Classic/Medium 4603 SOLO Mark Perrow   1142     DNF     14.0

Race 2 - Classic/Medium Fleet - 1st August 2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.20
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Classic/Medium 210218 LASER RADIAL/ ILCA 6 Sophie Kirk   1147 15.20 15.46.31 0.26.31 3 0.23.07 1.0
2 Classic/Medium 197768 LASER/ ILCA 7 Ian Farr   1100 15.20 15.46.35 0.26.35 3 0.24.10 2.0
3 Classic/Medium 2811 RS AERO 7 Tim Blackmore   1065 15.20 15.45.51 0.25.51 3 0.24.16 3.0
4 Classic/Medium 5575 SOLO Paul Trevan   1142 15.20 15.47.51 0.27.51 3 0.24.23 4.0
5 Classic/Medium 186259 LASER/ ILCA 7 Mark Gardner   1100 15.20 15.48.14 0.28.14 3 0.25.40 5.0
5 Classic/Medium 1443 STREAKER Pete Harrison   1128 15.20   Duty 3   5.0
7 Classic/Medium 393 EUROPE Geoff Newman   1141 15.20 15.49.39 0.29.39 3 0.25.59 6.5
7 Classic/Medium 1677 STREAKER Meryl Deane   1128 15.20 15.49.19 0.29.19 3 0.25.59 6.5
9 Classic/Medium 1708 STREAKER Tim Spencer   1128 15.20 15.49.31 0.29.31 3 0.26.10 8.0
10 Classic/Medium 55102 420 Chester Banton Ethan Sparkes 1105 15.20 15.49.59 0.29.59 3 0.27.08 9.5
10 Classic/Medium 2883 RS AERO 5 Hilary Sparkes   1136 15.20 15.50.49 0.30.49 3 0.27.08 9.5
12 Classic/Medium 159429 LASER/ ILCA 7 Chris Merryfield-Day   1100 15.20 15.49.55 0.29.55 3 0.27.12 11.0
13 Classic/Medium 4603 SOLO Mark Perrow   1142     Duty     11.7
14 Classic/Medium 4592 SOLO Laurence Murray   1142     RET     13.0

Race 3 - Classic/Medium Fleet - 2nd August 2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.29
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Classic/Medium 55102 420 Chester Banton Ethan Sparkes 1105 14.29 14.59.53 0.30.53 2 0.27.57 1.0
2 Classic/Medium 2811 RS AERO 7 Tim Blackmore   1065 14.29 14.59.25 0.30.25 2 0.28.34 2.0
3 Classic/Medium 186259 LASER/ ILCA 7 Mark Gardner   1100 14.29 15.01.33 0.32.33 2 0.29.35 3.0
4 Classic/Medium 197768 LASER/ ILCA 7 Ian Farr   1100 14.29 15.01.55 0.32.55 2 0.29.55 4.0
5 Classic/Medium 5575 SOLO Paul Trevan   1142 14.29 15.03.13 0.34.13 2 0.29.58 5.0
6 Classic/Medium 1443 STREAKER Pete Harrison   1128 14.29 15.03.11 0.34.11 2 0.30.18 6.0
7 Classic/Medium 393 EUROPE Geoff Newman   1141 14.29 15.08.46 0.39.46 2 0.34.51 7.0
8 Classic/Medium 4473 SOLO Mark Winstone   1142 14.29 15.15.53 0.46.53 2 0.41.03 8.0
9 Classic/Medium 1708 STREAKER Tim Spencer   1128 14.29 15.15.38 0.46.38 2 0.41.20 9.0
10 Classic/Medium 1677 STREAKER Meryl Deane   1128     DNF     11.0

Race 4 - Classic/Medium Fleet - 2nd August 2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 16.35
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Classic/Medium 2811 RS AERO 7 Tim Blackmore   1065 16.35 17.21.28 0.46.28 5 0.43.38 1.0
2 Classic/Medium 5575 SOLO Paul Trevan   1142 16.35 17.26.39 0.51.39 5 0.45.14 2.0
3 Classic/Medium 197768 LASER/ ILCA 7 Ian Farr   1100 16.35 17.25.42 0.50.42 5 0.46.05 3.0
4 Classic/Medium 1443 STREAKER Pete Harrison   1128 16.35 17.27.11 0.52.11 5 0.46.16 4.0
5 Classic/Medium 186259 LASER/ ILCA 7 Mark Gardner   1100 16.35 17.26.01 0.51.01 5 0.46.23 5.0
6 Classic/Medium 55102 420 Chester Banton Ethan Sparkes 1105 16.35 17.28.12 0.53.12 5 0.48.09 6.0
7 Classic/Medium 393 EUROPE Geoff Newman   1141 16.35 17.19.59 0.44.59 4 0.49.17 7.0
8 Classic/Medium 1708 STREAKER Tim Spencer   1128 16.35 17.21.07 0.46.07 4 0.51.06 8.0
9 Classic/Medium 6027 SOLO Paul Thornton   1142 16.35   Duty 4   9.5

Race 5 - Classic/Medium Fleet - 3rd August 2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 15.07
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Classic/Medium 210218 LASER RADIAL/ ILCA 6 Sophie Kirk   1147 15.07 15.58.16 0.51.16 3 0.44.42 1.0
2 Classic/Medium 5836 SOLO Mark Harper   1142 15.07 15.58.14 0.51.14 3 0.44.52 2.0
3 Classic/Medium 5575 SOLO Paul Trevan   1142 15.07 15.58.36 0.51.36 3 0.45.11 3.0
4 Classic/Medium 2811 RS AERO 7 Tim Blackmore   1065 15.07 15.55.24 0.48.24 3 0.45.27 4.0
5 Classic/Medium 1443 STREAKER Pete Harrison   1128 15.07 16.00.06 0.53.06 3 0.47.04 5.0
6 Classic/Medium 186259 LASER/ ILCA 7 Mark Gardner   1100 15.07 15.59.04 0.52.04 3 0.47.20 6.0
7 Classic/Medium 1677 STREAKER Meryl Deane   1128 15.07 16.02.45 0.55.45 3 0.49.25 7.0
8 Classic/Medium 393 EUROPE Geoff Newman   1141     Duty     7.4
9 Classic/Medium 1708 STREAKER Tim Spencer   1128     Duty     8.2
10 Classic/Medium 55102 420 Chester Banton Ethan Sparkes 1105 15.07 16.02.00 0.55.00 3 0.49.46 8.5
10 Classic/Medium 159429 LASER/ ILCA 7 Chris Merryfield-Day   1100 15.07 16.01.45 0.54.45 3 0.49.46 8.5
12 Classic/Medium 107959 LASER RADIAL/ ILCA 6 Izzy Howard   1147 15.07 16.04.33 0.57.33 3 0.50.10 10.0
13 Classic/Medium 6027 SOLO Paul Thornton   1142 15.07 16.05.25 0.58.25 3 0.51.09 11.0
14 Classic/Medium 2883 RS AERO 5 Hilary Sparkes   1136 15.07 16.07.21 1.00.21 3 0.53.08 12.0
15 Classic/Medium 181711 LASER RADIAL/ ILCA 6 Suzanna Troy   1147 15.07 16.10.29 1.03.29 3 0.55.21 13.0
16 Classic/Medium 197768 LASER/ ILCA 7 Ian Farr   1100     DSQ     15.0

Race 6 - Classic/Medium Fleet - 3rd August 2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 16.25
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Classic/Medium 5836 SOLO Mark Harper   1142 16.25 16.59.40 0.34.40 2 0.30.21 1.0
2 Classic/Medium 2811 RS AERO 7 Tim Blackmore   1065 16.25 16.57.22 0.32.22 2 0.30.23 2.0
3 Classic/Medium 210218 LASER RADIAL/ ILCA 6 Sophie Kirk   1147 16.25 16.59.55 0.34.55 2 0.30.27 3.0
4 Classic/Medium 197768 LASER/ ILCA 7 Ian Farr   1100 16.25 16.59.58 0.34.58 2 0.31.47 4.0
5 Classic/Medium 186259 LASER/ ILCA 7 Mark Gardner   1100 16.25 17.00.18 0.35.18 2 0.32.05 5.0
6 Classic/Medium 159429 LASER/ ILCA 7 Chris Merryfield-Day   1100 16.25 17.00.22 0.35.22 2 0.32.09 6.0
7 Classic/Medium 1677 STREAKER Meryl Deane   1128 16.25 17.03.22 0.38.22 2 0.34.01 7.0
8 Classic/Medium 393 EUROPE Geoff Newman   1141     Duty     7.4
9 Classic/Medium 6027 SOLO Paul Thornton   1142 16.25 17.04.03 0.39.03 2 0.34.12 8.0
10 Classic/Medium 1708 STREAKER Tim Spencer   1128     Duty     8.2
11 Classic/Medium 107959 LASER RADIAL/ ILCA 6 Izzy Howard   1147 16.25 17.04.31 0.39.31 2 0.34.27 9.0
12 Classic/Medium 55102 420 Chester Banton Ethan Sparkes 1105 16.25 17.03.36 0.38.36 2 0.34.56 10.0
13 Classic/Medium 2883 RS AERO 5 Hilary Sparkes   1136 16.25 17.06.26 0.41.26 2 0.36.28 11.0
14 Classic/Medium 5575 SOLO Paul Trevan   1142     OCS     13.0

Race 7 - Classic/Medium Fleet - 31st July 2022

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 16.32
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Classic/Medium 5575 SOLO Paul Trevan   1142 16.32 17.07.41 0.35.41 3 0.31.15 1.0
2 Classic/Medium 210218 LASER RADIAL/ ILCA 6 Sophie Kirk   1147 16.32 17.08.21 0.36.21 3 0.31.41 2.0
3 Classic/Medium 2029 LARK Martin Orton Cindy Orton 1073 16.32 17.06.45 0.34.45 3 0.32.23 3.0
4 Classic/Medium 2811 RS AERO 7 Tim Blackmore   1065 16.32 17.06.52 0.34.52 3 0.32.44 4.0
5 Classic/Medium 186259 LASER/ ILCA 7 Mark Gardner   1100 16.32 17.08.34 0.36.34 3 0.33.15 5.0
6 Classic/Medium 212391 LASER RADIAL/ ILCA 6 Chester Banton   1147 16.32 17.12.54 0.40.54 3 0.35.39 6.0
7 Classic/Medium 393 EUROPE Geoff Newman   1141 16.32 17.13.41 0.41.41 3 0.36.32 7.0
8 Classic/Medium 1708 STREAKER Tim Spencer   1128 16.32 17.13.24 0.41.24 3 0.36.42 8.0
9 Classic/Medium 159429 LASER/ ILCA 7 Chris Merryfield-Day   1100     Duty     8.6
10 Classic/Medium 55102 420 Ethan Sparkes   1105 16.32 17.14.08 0.42.08 3 0.38.08 9.0
11 Classic/Medium 2883 RS AERO 5 Hilary Sparkes   1136 16.32 17.16.24 0.44.24 3 0.39.05 10.0
12 Classic/Medium 4603 SOLO Mark Perrow   1142 16.32 17.11.49 RET 3   12.0

Race 8 - Classic/Medium Fleet - 4th August

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 17.47
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Classic/Medium 2811 RS AERO 7 Tim Blackmore   1065 17.47 18.26.05 0.39.05 4 0.36.42 1.0
2 Classic/Medium 5575 SOLO Paul Trevan   1142 17.47 18.29.23 0.42.23 4 0.37.07 2.0
3 Classic/Medium 186259 LASER/ ILCA 7 Mark Gardner   1100 17.47 18.28.56 0.41.56 4 0.38.07 3.0
4 Classic/Medium 2029 LARK Martin Orton Cindy Orton 1073 17.47 18.28.26 0.41.26 4 0.38.37 4.0
5 Classic/Medium 210218 LASER RADIAL/ ILCA 6 Sophie Kirk   1147 17.47 18.31.32 0.44.32 4 0.38.50 5.0
6 Classic/Medium 212391 LASER RADIAL/ ILCA 6 Chester Banton   1147 17.47 18.31.57 0.44.57 4 0.39.11 6.0
7 Classic/Medium 393 EUROPE Geoff Newman   1141 17.47 18.31.58 0.44.58 4 0.39.25 7.0
8 Classic/Medium 1708 STREAKER Tim Spencer   1128 17.47 18.32.47 0.45.47 4 0.40.35 8.0
9 Classic/Medium 159429 LASER/ ILCA 7 Chris Merryfield-Day   1100     Duty     8.6
10 Classic/Medium 4603 SOLO Mark Perrow   1142 17.47 18.25.26 0.38.26 3 0.44.52 9.0
11 Classic/Medium 2883 RS AERO 5 Hilary Sparkes   1136 17.47 18.27.48 0.40.48 3 0.47.53 10.0
12 Classic/Medium 1677 STREAKER Meryl Deane   1128     RET     12.0

Race 1 - Slow/Traditional Fleet - 1st August 2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.55
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow/Traditional 45979 TOPPER Harriet Kirk   1363 13.55 14.26.23 0.31.23 3 0.23.02 1.0
2 Slow/Traditional 20289 TOPPER Seth Swain   1365 13.55 14.28.25 0.33.25 3 0.24.29 2.0
3 Slow/Traditional 161756 LASER 4.7/ ILCA 4 Effie Grant   1208 13.55 14.25.31 0.30.31 3 0.25.16 3.0
4 Slow/Traditional 32292 TOPPER Nicholas Anderson   1365 13.55 14.30.17 0.35.17 3 0.25.51 4.0
5 Slow/Traditional 378 OPTIMIST Flynn Grant   1642 13.55 14.23.27 0.28.27 2 0.25.59 5.0
6 Slow/Traditional 70268 MIRROR (S/H) Sarah Grant Harris   1380 13.55 14.31.19 0.36.19 3 0.26.19 6.0
7 Slow/Traditional 218258 LASER 4.7/ ILCA 4 Ben Wragg   1208 13.55 14.26.59 0.31.59 3 0.26.29 7.0
8 Slow/Traditional CYC 2 LASER 4.7/ ILCA 4 Rupert Tanner   1208 13.55 14.27.09 0.32.09 3 0.26.37 8.0
9 Slow/Traditional 3422 RS TERA PRO Lucas Mclaughlin   1359 13.55 14.31.33 0.36.33 3 0.26.54 9.0
10 Slow/Traditional No Number TOPPER Hazel Swain   1365 13.55 14.33.21 0.38.21 3 0.28.06 10.0
11 Slow/Traditional 374 RS FEVA XL Rocco Mathews Henry Payne 1240 13.55 14.30.00 0.35.00 3 0.28.14 11.0
12 Slow/Traditional 138274 LASER 4.7/ ILCA 4 Lottie Cheeseman   1208 13.55 14.30.26 0.35.26 3 0.29.20 12.0
13 Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 James Davies   1208 13.55 14.30.39 0.35.39 3 0.29.31 13.0
14 Slow/Traditional 23898 TOPPER 4.2 Emelia Davies   1409 13.55 14.37.00 0.42.00 3 0.29.49 14.0
15 Slow/Traditional No number OPTIMIST Fletcher Budd   1642 13.55 14.28.14 0.33.14 2 0.30.22 15.0
16 Slow/Traditional 480 COMET Margaret Holder   1210 13.55 14.32.25 0.37.25 3 0.30.55 16.0
17 Slow/Traditional No number RS QUBA SPORT Clare Goldsmith   1260 13.55 14.24.28 0.29.28 2 0.35.05 17.0
18 Slow/Traditional No number RS FEVA XL Lottie Sparkes Will Sharp 1240 13.55 14.26.32 0.31.32 2 0.38.09 18.0
19 Slow/Traditional Nao4 Laser Pico Eva Deal   1330 13.55 14.38.00 0.43.00 2 0.48.30 19.0

Race 2 - Slow/Traditional Fleet - 1st August 2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15.25
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow/Traditional 45979 TOPPER Harriet Kirk   1363 15.25 15.49.20 0.24.20 3 0.17.51 1.0
2 Slow/Traditional 378 OPTIMIST Flynn Grant   1642 15.25 15.54.41 0.29.41 3 0.18.05 2.0
3 Slow/Traditional 138274 LASER 4.7/ ILCA 4 Lottie Cheeseman   1208 15.25 15.48.00 0.23.00 3 0.19.02 3.0
4 Slow/Traditional 20289 TOPPER Seth Swain   1365 15.25 15.51.10 0.26.10 3 0.19.10 4.0
5 Slow/Traditional 161756 LASER 4.7/ ILCA 4 Effie Grant   1208 15.25 15.48.17 0.23.17 3 0.19.16 5.0
6 Slow/Traditional 70268 MIRROR (S/H) Sarah Grant Harris   1380 15.25 15.51.58 0.26.58 3 0.19.32 6.0
7 Slow/Traditional 3422 RS TERA PRO Lucas Mclaughlin   1359 15.25 15.52.17 0.27.17 3 0.20.05 7.0
8 Slow/Traditional CYC 2 LASER 4.7/ ILCA 4 Rupert Tanner   1208 15.25 15.49.25 0.24.25 3 0.20.13 8.0
9 Slow/Traditional 218258 LASER 4.7/ ILCA 4 Ben Wragg   1208 15.25 15.49.47 0.24.47 3 0.20.31 9.0
10 Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 James Davies   1208 15.25 15.50.14 0.25.14 3 0.20.53 10.0
11 Slow/Traditional No number OPTIMIST Fletcher Budd   1642 15.25 16.00.00 0.35.00 3 0.21.19 11.0
12 Slow/Traditional 374 RS FEVA XL Rocco Mathews Henry Payne 1240 15.25 15.51.43 0.26.43 3 0.21.33 12.0
13 Slow/Traditional 3726 BYTE CI Karen Cheeseman   1215 15.25 15.52.49 0.27.49 3 0.22.54 13.0
14 Slow/Traditional 32292 TOPPER Nicholas Anderson   1365 15.25 15.57.05 0.32.05 3 0.23.30 14.0
15 Slow/Traditional No Number TOPPER Hazel Swain   1365 15.25 15.57.47 0.32.47 3 0.24.01 15.0
16 Slow/Traditional Nao4 Laser Pico Eva Deal   1330 15.25 15.47.00 0.22.00 2 0.24.49 16.0
17 Slow/Traditional No number RS QUBA SPORT Clare Goldsmith   1260 15.25 15.56.49 0.31.49 3 0.25.15 17.0
18 Slow/Traditional 23898 TOPPER 4.2 Emelia Davies   1409     RET     20.0
18 Slow/Traditional 480 COMET Margaret Holder   1210     RET     20.0

Race 3 - Slow/Traditional Fleet - 2nd August 2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.34
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow/Traditional 45979 TOPPER Harriet Kirk   1363 14.34 14.57.57 0.23.57 2 0.17.34 1.0
2 Slow/Traditional 161756 LASER 4.7/ ILCA 4 Effie Grant   1208 14.34 14.57.06 0.23.06 2 0.19.07 2.0
3 Slow/Traditional 32292 TOPPER Nicholas Anderson   1365 14.34 15.07.13 0.33.13 2 0.24.20 3.0
4 Slow/Traditional CYC 2 LASER 4.7/ ILCA 4 Rupert Tanner   1208 14.34 15.08.47 0.34.47 2 0.28.48 4.0
5 Slow/Traditional 70268 MIRROR (S/H) Sarah Grant Harris   1380     Duty     4.5
6 Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 James Davies   1208 14.34 15.02.58 0.28.58 1 0.47.57 5.0
7 Slow/Traditional 23898 TOPPER 4.2 Emelia Davies   1409 14.34 15.11.28 0.37.28 1 0.53.11 6.0
8 Slow/Traditional 3726 BYTE CI Karen Cheeseman   1215 14.34 15.06.52 0.32.52 1 0.54.06 7.0
9 Slow/Traditional 378 OPTIMIST Flynn Grant   1642     DNF     10.0
9 Slow/Traditional 138274 LASER 4.7/ ILCA 4 Lottie Cheeseman   1208     DNF     10.0
11 Slow/Traditional 480 COMET Margaret Holder   1210     Duty     17.7

Race 4 - Slow/Traditional Fleet - 2nd August 2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 16.40
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow/Traditional 45979 TOPPER Harriet Kirk   1363 16.40 17.04.06 0.24.06 3 0.17.41 1.0
2 Slow/Traditional 161756 LASER 4.7/ ILCA 4 Effie Grant   1208 16.40 17.02.49 0.22.49 3 0.18.53 2.0
3 Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 James Davies   1208 16.40 17.03.54 0.23.54 3 0.19.47 3.0
4 Slow/Traditional CYC 2 LASER 4.7/ ILCA 4 Rupert Tanner   1208 16.40 17.05.21 0.25.21 3 0.20.59 4.0
5 Slow/Traditional 70268 MIRROR (S/H) Sarah Grant Harris   1380     Duty     4.5
6 Slow/Traditional CS33 Chichester Harbour Scow Ian Barnett   1475     RET     6.0
7 Slow/Traditional 480 COMET Margaret Holder   1210 16.40   Duty 3   17.7

Race 5 - Slow/Traditional Fleet - 3rd August 2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 15.12
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow/Traditional 45979 TOPPER Harriet Kirk   1363 15.12 15.54.20 0.42.20 4 0.31.04 1.0
2 Slow/Traditional 378 OPTIMIST Flynn Grant   1642 15.12 16.04.46 0.52.46 4 0.32.08 2.0
3 Slow/Traditional 161756 LASER 4.7/ ILCA 4 Effie Grant   1208 15.12 15.52.36 0.40.36 4 0.33.37 3.0
4 Slow/Traditional 70268 MIRROR (S/H) Sarah Grant Harris   1380 15.12 15.58.29 0.46.29 4 0.33.41 4.0
5 Slow/Traditional 218258 LASER 4.7/ ILCA 4 Ben Wragg   1208 15.12 15.54.30 0.42.30 4 0.35.11 5.0
6 Slow/Traditional CYC 2 LASER 4.7/ ILCA 4 Rupert Tanner   1208 15.12 15.55.39 0.43.39 4 0.36.08 6.0
7 Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 Nicholas Anderson   1208 15.12 15.55.55 0.43.55 4 0.36.21 7.0
8 Slow/Traditional No Number TOPPER Hazel Swain   1365 15.12 16.02.09 0.50.09 4 0.36.44 8.0
9 Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 James Davies   1208     Duty     8.7
10 Slow/Traditional 3726 BYTE CI Karen Cheeseman   1215 15.12 15.57.14 0.45.14 4 0.37.14 9.0
11 Slow/Traditional Nao4 Laser Pico Eva Deal   1330 15.12 16.03.10 0.51.10 4 0.38.28 10.0
12 Slow/Traditional 48754 TOPPER Maxim McInnes   1363 15.12 15.52.36 0.40.36 3 0.39.43 11.0
13 Slow/Traditional 23898 TOPPER 4.2 Emelia Davies   1409 15.12 15.57.13 0.45.13 3 0.42.47 12.0
14 Slow/Traditional No number RS FEVA XL Lottie Sparkes Will Sharp 1240 15.12 16.04.28 0.52.28 3 0.56.25 13.0
15 Slow/Traditional 20289 TOPPER Seth Swain   1365     RET     15.0

Race 6 - Slow/Traditional Fleet - 3rd August 2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 16.30
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow/Traditional 378 OPTIMIST Flynn Grant   1642 16.30 17.09.17 0.39.17 3 0.23.55 1.0
2 Slow/Traditional 20289 TOPPER Seth Swain   1365 16.30 17.02.55 0.32.55 3 0.24.07 2.0
3 Slow/Traditional 70268 MIRROR (S/H) Sarah Grant Harris   1380 16.30 17.03.55 0.33.55 3 0.24.35 3.0
4 Slow/Traditional 45979 TOPPER Harriet Kirk   1363 16.30 17.03.55 0.33.55 3 0.24.53 4.0
5 Slow/Traditional 161756 LASER 4.7/ ILCA 4 Effie Grant   1208 16.30 17.00.55 0.30.55 3 0.25.36 5.0
6 Slow/Traditional 218258 LASER 4.7/ ILCA 4 Ben Wragg   1208 16.30 17.01.18 0.31.18 3 0.25.55 6.0
7 Slow/Traditional 48754 TOPPER Maxim McInnes   1363 16.30 17.05.57 0.35.57 3 0.26.23 7.0
8 Slow/Traditional No Number TOPPER Hazel Swain   1365 16.30 17.06.13 0.36.13 3 0.26.32 8.0
9 Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 James Davies   1208     Duty     8.7
10 Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 Nicholas Anderson   1208 16.30 17.02.36 0.32.36 3 0.26.59 9.0
11 Slow/Traditional Nao4 Laser Pico Eva Deal   1330 16.30 17.05.54 0.35.54 3 0.27.00 10.0
12 Slow/Traditional CYC 2 LASER 4.7/ ILCA 4 Rupert Tanner   1208 16.30 17.02.42 0.32.42 3 0.27.04 11.0
13 Slow/Traditional 3726 BYTE CI Karen Cheeseman   1215 16.30 17.03.34 0.33.34 3 0.27.38 12.0
14 Slow/Traditional 23898 TOPPER 4.2 Emelia Davies   1409 16.30 16.57.07 DNF 2   14.0

Race 7 - Slow/Traditional Fleet - 31st July 2022

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 16.37
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow/Traditional 378 OPTIMIST Flynn Grant   1642 16.37 17.11.51 0.34.51 3 0.21.13 1.0
2 Slow/Traditional 48754 TOPPER Maxim McInnes   1363 16.37 17.06.30 0.29.30 3 0.21.39 2.0
3 Slow/Traditional 23898 TOPPER 4.2 Emelia Davies   1409 16.37 17.08.21 0.31.21 3 0.22.15 3.0
4 Slow/Traditional No Number TOPPER Hazel Swain   1365 16.37 17.08.35 0.31.35 3 0.23.08 4.0
5 Slow/Traditional 375 RS FEVA XL Thomas Knight Sophie Cath 1240 16.37 17.05.56 0.28.56 3 0.23.20 5.0
6 Slow/Traditional 20289 TOPPER Seth Swain   1365     Duty     5.8
7 Slow/Traditional 70268 MIRROR (S/H) Sarah Grant Harris   1380 16.37 17.09.41 0.32.41 3 0.23.41 6.0
8 Slow/Traditional 161756 LASER 4.7/ ILCA 4 Effie Grant   1208 16.37 17.05.47 0.28.47 3 0.23.50 7.0
9 Slow/Traditional 218258 LASER 4.7/ ILCA 4 Ben Wragg   1208 16.37 17.06.15 0.29.15 3 0.24.13 8.0
10 Slow/Traditional 138274 LASER 4.7/ ILCA 4 Lottie Cheeseman   1208 16.37 17.06.26 0.29.26 3 0.24.22 9.0
11 Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 James Davies   1208 16.37 17.06.27 0.29.27 3 0.24.23 10.0
12 Slow/Traditional CYC 2 LASER 4.7/ ILCA 4 Rupert Tanner   1208 16.37 17.06.37 0.29.37 3 0.24.31 11.0
13 Slow/Traditional 212381 LASER 4.7/ ILCA 4 Lottie Sparkes   1208 16.37 17.06.45 0.29.45 3 0.24.38 12.0
14 Slow/Traditional No number RS QUBA SPORT Guy Mimpriss   1260 16.37 17.09.49 0.32.49 3 0.26.03 13.0
15 Slow/Traditional 3726 BYTE CI Karen Cheeseman   1215 16.37 17.08.54 0.31.54 3 0.26.15 14.0
16 Slow/Traditional Nao4 Laser Pico Eva Deal   1330 16.37 17.13.13 0.36.13 3 0.27.14 15.0
17 Slow/Traditional No number RS QUBA SPORT Clare Goldsmith   1260 16.37 17.12.54 0.35.54 3 0.28.30 16.0
18 Slow/Traditional 480 COMET Margaret Holder   1210 16.37 17.11.31 0.34.31 3 0.28.32 17.0

Race 8 - Slow/Traditional Fleet - 4th August

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 17.52
Rank Fleet Sail No Class Helm Crew PY Start Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 Slow/Traditional 378 OPTIMIST Flynn Grant   1642 17.52 18.30.43 0.38.43 4 0.23.35 1.0
2 Slow/Traditional 70268 MIRROR (S/H) Sarah Grant Harris   1380 17.52 18.25.24 0.33.24 4 0.24.12 2.0
3 Slow/Traditional 161756 LASER 4.7/ ILCA 4 Effie Grant   1208 17.52 18.21.20 0.29.20 4 0.24.17 3.0
4 Slow/Traditional 375 RS FEVA XL Thomas Knight Sophie Cath 1240 17.52 18.22.22 0.30.22 4 0.24.29 4.0
5 Slow/Traditional 138274 LASER 4.7/ ILCA 4 Lottie Cheeseman   1208 17.52 18.22.22 0.30.22 4 0.25.08 5.0
6 Slow/Traditional 20289 TOPPER Seth Swain   1365     Duty     5.8
7 Slow/Traditional CYC 2 LASER 4.7/ ILCA 4 Rupert Tanner   1208 17.52 18.22.30 0.30.30 4 0.25.15 6.0
8 Slow/Traditional 218258 LASER 4.7/ ILCA 4 Ben Wragg   1208 17.52 18.23.05 0.31.05 4 0.25.44 7.0
9 Slow/Traditional 48754 TOPPER Maxim McInnes   1363 17.52 18.27.06 0.35.06 4 0.25.45 8.0
10 Slow/Traditional 212381 LASER 4.7/ ILCA 4 Lottie Sparkes   1208 17.52 18.23.17 0.31.17 4 0.25.54 9.0
11 Slow/Traditional No Number TOPPER Hazel Swain   1365 17.52 18.27.41 0.35.41 4 0.26.08 10.0
12 Slow/Traditional CYC 1 LASER 4.7/ ILCA 4 James Davies   1208 17.52 18.23.49 0.31.49 4 0.26.20 11.0
13 Slow/Traditional No number RS QUBA SPORT Guy Mimpriss   1260 17.52 18.26.22 0.34.22 4 0.27.17 12.0
14 Slow/Traditional 3726 BYTE CI Karen Cheeseman   1215 17.52 18.26.01 0.34.01 4 0.28.00 13.0
15 Slow/Traditional Nao4 Laser Pico Eva Deal   1330 17.52 18.29.26 0.37.26 4 0.28.09 14.0
16 Slow/Traditional No number RS QUBA SPORT Clare Goldsmith   1260 17.52 18.28.53 0.36.53 4 0.29.16 15.0
17 Slow/Traditional 23898 TOPPER 4.2 Emelia Davies   1409 17.52 18.33.30 0.41.30 4 0.29.27 16.0


office@cyc.co.uk


cyc_dinghy_results@icloud.com

Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com