Snowflake 2018

Chichester Yacht Club

Results are provisional as of 9:46 on February 19, 2018

Fast Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 19, Scoring system: Appendix A
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Nett Total R1 R2 R3 R4 R5 R6
  1st Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 8.0 17.0 1.0 2.0 (6.0) (3.0) 2.0 3.0
  2nd Fast MERLIN-ROCKET 3696 Alex Warren William Carroll Shoreham Sailing Club 981 12.0 52.0 3.0 4.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) 3.0 2.0
  3rd Fast MERLIN-ROCKET 3739 Ben McGrane Roz McGrane Netley SC 981 14.0 54.0 OCS [11.0] 1.0 1.0 1.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0])
  4th Fast FIREBALL 15112 David Sayce Fiona Sayce HISC 959 14.0 54.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) 3.0 5.0 1.0 5.0
  5th Fast RS 400 1062 Simon Townsend Eve Townsend Emsworth SC 942 16.0 28.0 2.0 3.0 5.0 (6.0) (6.0) 6.0
  6th Fast MERLIN-ROCKET 3766 Andrew Dalby Gareth Porkins TVSC/HSC 981 19.0 59.0 6.0 9.0 2.0 2.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0])
  7th Fast SCORPION 2022 James Gardner Anne Gardner HISC 1040 30.0 70.0 7.0 7.0 7.0 DNF [9.0] (DNC [20.0]) (DNC [20.0])
  8th Fast BLAZE 773 Ross Fisher   Felpham Sailing Club 1023 33.0 73.0 4.0 5.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) 9.0 DNF [15.0]
  9th Fast RS 600 916 Tony Purser   Chichester YC 920 35.6 61.6 Duty [10.3] Duty [10.3] 8.0 7.0 (13.0) (13.0)
  10th Fast KESTREL 1550 John Mills Carolyn Mills Shoreham Sailing Club 1035 40.0 80.0 9.0 10.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) 11.0 10.0
  11th Fast RS 400 1333 Rob Corfield Tom Dobbs Dell Quay SC/CYC 942 42.0 82.0 8.0 8.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) 14.0 12.0
  12th Fast RS 400 1330 Bill Dawber Clare Power Dell Quay SC 942 45.0 85.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) DNC [20.0] DNC [20.0] 4.0 1.0
  13th Fast CANOE INTERNATIONAL WITH KITE 296 Phil Allen   Chichester YC 866 46.0 86.0 Duty [11.5] Duty [11.5] (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) 12.0 11.0
  14th Fast MERLIN-ROCKET 3707 Alex Jackson Will Caroll Shoreham SC 981 48.0 88.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) 4.0 4.0 DNC [20.0] DNC [20.0]
  15th Fast FINN 642 John Tremlett   Itchenor SC 1045 49.0 89.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) DNC [20.0] DNC [20.0] 5.0 4.0
  16th Fast MERLIN-ROCKET 3776 Nick Craig Emma Clarke Frensham SC 981 51.0 91.0 5.0 6.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) DNC [20.0] DNC [20.0]
  17th Fast RS 400 1386 Nick Elliman Roger Elliman Chichester YC 942 56.0 96.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) DNC [20.0] DNC [20.0] 7.0 9.0
  18th Fast BLAZE 782 Peter Jones   Felpham Sailing Club 1023 56.0 96.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) DNC [20.0] DNC [20.0] 8.0 8.0
  19th Fast MERLIN-ROCKET 3756 William Warren Richard Bentley Shoreham SC 981 57.0 97.0 (DNC [20.0]) (DNC [20.0]) DNC [20.0] DNC [20.0] 10.0 7.0

Medium Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 47, Scoring system: Appendix A
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Nett Total R1 R2 R3 R4 R5 R6
  1st Medium RS AERO 7 2319 Steve Cockerill   Stokes Bay SC 1071 4.0 8.0 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) (2.0)
  2nd Medium RS AERO 7 1819 Mark Riddington   Emsworth Slipper SC 1071 11.0 28.0 2.0 2.0 5.0 2.0 (9.0) (8.0)
  3rd Medium 2000 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Silver Wing Sailing Club 1107 12.0 108.0 3.0 4.0 2.0 3.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0])
  4th Medium LASER 210914 Craig Williamson   HISC 1097 21.0 117.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 3.0 5.0 7.0 6.0
  5th Medium RS AERO 7 1562 Toby Schofield   Felpham Sailing Club 1071 22.0 118.0 8.0 5.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 5.0 4.0
  6th Medium RS AERO 7 2320 Sarah Cockerill   Stokes Bay SC 1071 26.0 122.0 7.0 3.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 11.0 5.0
  7th Medium LASER 213476 Anna Perkins   Bosham SC 1097 27.0 45.0 5.0 (9.0) 6.0 8.0 8.0 (9.0)
  8th Medium 2000 21731 Micheal Olliff Paula Olliff Chichester YC 1107 28.0 124.0 Duty [7.0] Duty [7.0] 7.0 7.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0])
  9th Medium GP 14 14193 Nick Colbourne Biddy Colbourne Chichester YC 1133 39.5 135.5 10.5 14.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 4.0 11.0
  10th Medium LASER RADIAL 196664 Bruce Grant   Itchenor SC 1139 40.0 136.0 20.0 10.0 4.0 6.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0])
  11th Medium SOLO 4999 Alex Butler   HISC 1143 50.0 146.0 14.0 17.0 10.0 9.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0])
  12th Medium LASER 198570 David MacLean   Itchenor SC 1097 52.0 148.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 8.0 DNS [21.0] 10.0 13.0
  13th Medium LASER 204680 Liam Vass   Felpham Sailing Club 1097 54.0 92.0 12.0 16.0 15.0 11.0 (19.0) (19.0)
  14th Medium SOLO 4942 Roger Millett   Chichester YC 1143 55.0 94.0 (19.0) (20.0) 13.0 12.0 16.0 14.0
  15th Medium NATIONAL 12 3179 Dave Dobrijevic Hugo Dobrijevic HISC 1104 56.5 152.5 (DNC [48.0]) 6.5 (DNC [48.0]) DNC [48.0] 1.0 1.0
  16th Medium SUPERNOVA 1080 James Gerwat   Felpham Sailing Club 1075 59.0 127.0 15.0 11.0 19.0 (DNC [48.0]) 14.0 (20.0)
  17th Medium EUROPE 393 Geoff Newman   Chichester YC 1145 64.0 160.0 Duty [16.0] Duty [16.0] (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 15.0 17.0
  18th Medium SOLO 5352 Mike Wilkie   Desborough SC 1143 66.0 162.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNF [23.0] DNS [21.0] 12.0 10.0
  19th Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 71.0 116.0 (22.0) (23.0) 16.0 DNF [21.0] 18.0 16.0
  20th Medium 2000 21431 Jonathan Townsend Barbara Langford Emsworth SC 1107 81.0 177.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 14.0 4.0 DNC [48.0] 15.0
  21st Medium RS AERO 7 1060 Mike Linney   Chichester YC 1071 82.0 178.0 21.0 22.0 18.0 DNF [21.0] (DNC [48.0]) (DNC [48.0])
  22nd Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 87.0 136.0 (24.0) (25.0) DNF [23.0] DNS [21.0] 22.0 21.0
  23rd Medium LASER 166550 Ian Payne   Chichester YC 1097 98.0 194.0 (DNC [48.0]) 19.0 (DNC [48.0]) DNC [48.0] 13.0 18.0
  24th Medium RS AERO 7 2414 John Derbyshire   Emsworth SC 1071 102.0 198.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0] 3.0 3.0
  25th Medium LASER 195249 Tim Boon   Chichester YC 1097 109.0 205.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0] 6.0 7.0
  26th Medium LASER 172762 Luke South   Stokes Bay/Emsworth SC 1097 110.0 206.0 6.0 8.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0]
  27th Medium SOLO 5691 Guy Mayger   Felpham Sailing Club 1143 112.0 208.0 4.0 12.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0]
  28th Medium SOLO 5705 Lawrence Creaser   HISC 1143 115.5 211.5 13.0 6.5 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0]
  29th Medium SOLO 4419 Ian Brooks   Trearddur Bay S C 1143 117.0 213.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 11.0 10.0 DNC [48.0] DNC [48.0]
  30th Medium TOPAZ VIBE 6329 Sam Atherton   Felpham Sailing Club 1185 117.0 213.0 23.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] 23.0 23.0
  31st Medium EUROPE 355 Lucy Boreham   Chichester YC 1145 120.0 216.0 9.0 15.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0]
  32nd Medium SOLO 4925 Oliver Reynolds   Chichester YC 1143 121.0 217.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 12.0 13.0 DNC [48.0] DNC [48.0]
  33rd Medium LASER RADIAL 209980 Charlie South   Stokes Bay/Emsworth SC 1139 124.5 220.5 10.5 18.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0]
  34th Medium SOLO TBC Martin Jones   Dell Quay SC 1143 126.0 222.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 9.0 DNF [21.0] DNC [48.0] DNC [48.0]
  35th Medium SOLO 570 Martin Frary   Weston SC 1143 127.0 223.0 18.0 13.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0]
  36th Medium LASER 186068 Thomas Perry   HISC 1097 130.0 226.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 20.0 14.0 DNC [48.0] DNC [48.0]
  37th Medium RS VAREO 487 Mike Partridge   HISC 1085 132.0 228.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0] 24.0 12.0
  38th Medium SOLO 5237 Derek Jackman   Chichester YC 1143 133.0 229.0 16.0 21.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0]
  39th Medium 2000 21790 Helen Green Mark Green Chichester YC 1107 137.0 233.0 17.0 24.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0]
  40th Medium STREAKER 1845 Stephen Holcroft   Dell Quay SC 1132 138.0 234.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0] 20.0 22.0
  41st Medium LASER 159493 Andy Oddie   Itchenor SC 1097 139.0 235.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0] 17.0 DNF [26.0]
  42nd Medium 2000 21983 Julian Wilkins Maisie Wilkins Chichester YC 1107 143.0 239.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0] 21.0 DNF [26.0]
  43rd Medium LASER 203304 Andrew Martin   Chichester YC 1097 147.0 243.0 Duty [25.0] Duty [26.0] (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0]
  44th Medium RS AERO 7 1455 Tom Dobbs   Chichester YC 1071 161.0 257.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) 17.0 DNC [48.0] DNC [48.0] DNC [48.0]
  45th Medium SOLUTION 431 Tony Lord   Felpham Sailing Club 1087 192.0 288.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0] DNC [48.0] DNC [48.0]
  45th Medium LARK 2265 Martin Gillam Connor Gillam Felpham Sailing Club 1070 192.0 288.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0] DNC [48.0] DNC [48.0]
  45th Medium LASER 205919 Justin Mepstead   Felpham Sailing Club 1097 192.0 288.0 (DNC [48.0]) (DNC [48.0]) DNC [48.0] DNC [48.0] DNC [48.0] DNC [48.0]

Slow Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Rating system: PY, Entries: 14, Scoring system: Appendix A
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Nett Total R1 R2 R3 R4 R5 R6
  1st Slow MIRROR 7079 Alice Bullock Richard Bullock Itchenor SC 1383 4.0 6.0 (1.0) (1.0) 1.0 1.0 1.0 1.0
  2nd Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 13.5 30.5 4.5 (7.0) 4.0 (DNF [10.0]) 3.0 2.0
  3rd Slow RS QUBA 151 Alexander Cray Ellie Cawley Chichester YC 1260 15.0 35.0 (9.0) 6.0 (DNF [11.0]) 4.0 2.0 3.0
  4th Slow TOPPER 47733 Alfie Lester   Felpham Sailing Club 1347 16.0 46.0 2.0 2.0 2.0 DNF [10.0] (DNC [15.0]) (DNC [15.0])
  5th Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 16.0 31.0 (7.0) (8.0) 3.0 2.0 7.0 4.0
  6th Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 16.5 30.5 4.5 4.0 (5.0) 3.0 (9.0) 5.0
  7th Slow LASER 4.7 159429 Oliver Randall-May   Chichester YC 1200 20.0 38.0 (8.0) 3.0 7.0 (DNF [10.0]) 4.0 6.0
  8th Slow TOPPER 47792 Thomas Machell   Chichester YC 1347 20.0 37.0 3.0 5.0 6.0 (DNF [10.0]) 6.0 (7.0)
  9th Slow TOPPER 40384 Dylan Collier   Felpham Sailing Club 1347 33.0 59.0 6.0 10.0 8.0 (DNC [15.0]) (11.0) 9.0
  10th Slow OPTIMIST 5466 John Stokes   Felpham Sailing Club 1665 34.0 64.0 12.0 9.0 (DNC [15.0]) (DNC [15.0]) 5.0 8.0
  11th Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 38.0 60.0 10.0 (11.0) Duty [10.0] Duty [10.0] 8.0 (11.0)
  12th Slow TOPPER 48306 Catherine McHale   Chichester YC 1347 39.0 69.0 (DNC [15.0]) (DNC [15.0]) 9.0 DNF [10.0] 10.0 10.0
  13th Slow RS FEVA XL no number Lily Speed Amberly Norrris-Wharton Chichester YC 1240 53.0 83.0 11.0 12.0 (DNC [15.0]) (DNC [15.0]) DNC [15.0] DNC [15.0]
  14th Slow TOPPER 44777 Joshua James   Felpham Sailing Club 1347 59.0 89.0 DNF [14.0] (DNC [15.0]) (DNC [15.0]) DNC [15.0] DNC [15.0] DNC [15.0]

R1 - Fast Fleet - 2018-01-21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13:00
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 1.0 13:00 13.46.46 0:46:46 3 0:47:40
  2 Fast RS 400 1062 Simon Townsend Eve Townsend Emsworth SC 942 2.0 13:00 13.44.57 0:44:57 3 0:47:43
  3 Fast MERLIN-ROCKET 3696 Alex Warren William Carroll Shoreham Sailing Club 981 3.0 13:00 13.47.19 0:47:19 3 0:48:14
  4 Fast BLAZE 773 Ross Fisher   Felpham Sailing Club 1023 4.0 13:00 13.50.29 0:50:29 3 0:49:21
  5 Fast MERLIN-ROCKET 3776 Nick Craig Emma Clarke Frensham SC 981 5.0 13:00 13.48.46 0:48:46 3 0:49:43
  6 Fast MERLIN-ROCKET 3766 Andrew Dalby Gareth Porkins TVSC/HSC 981 6.0 13:00 13.49.13 0:49:13 3 0:50:10
  7 Fast SCORPION 2022 James Gardner Anne Gardner HISC 1040 7.0 13:00 13.53.50 0:53:50 3 0:51:46
  8 Fast RS 400 1333 Rob Corfield Tom Dobbs Dell Quay SC/CYC 942 8.0 13:00 13.48.55 0:48:55 3 0:51:56
  9 Fast KESTREL 1550 John Mills Carolyn Mills Shoreham Sailing Club 1035 9.0 13:00 13.38.24 0:38:24 2 0:55:39
  10 Fast RS 600 916 Tony Purser   Chichester YC 920 10.3     Duty    
  11 Fast MERLIN-ROCKET 3739 Ben McGrane Roz McGrane Netley SC 981 11.0     OCS    
  12 Fast CANOE INTERNATIONAL WITH KITE 296 Phil Allen   Chichester YC 866 11.5     Duty    

R2 - Fast Fleet - 2018-01-21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.00
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Fast MERLIN-ROCKET 3739 Ben McGrane Roz McGrane Netley SC 981 1.0 14.00 14.38.10 0.38.10   0.38.54
  2 Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 2.0 14.00 14.39.25 0.39.25   0.40.11
  3 Fast RS 400 1062 Simon Townsend Eve Townsend Emsworth SC 942 3.0 14.00 14.39.16 0.39.16   0.41.41
  4 Fast MERLIN-ROCKET 3696 Alex Warren William Carroll Shoreham Sailing Club 981 4.0 14.00 14.41.02 0.41.02   0.41.50
  5 Fast BLAZE 773 Ross Fisher   Felpham Sailing Club 1023 5.0 14.00 14.42.59 0.42.59   0.42.01
  6 Fast MERLIN-ROCKET 3776 Nick Craig Emma Clarke Frensham SC 981 6.0 14.00 14.41.24 0.41.24   0.42.12
  7 Fast SCORPION 2022 James Gardner Anne Gardner HISC 1040 7.0 14.00 14.45.27 0.45.27   0.43.42
  8 Fast RS 400 1333 Rob Corfield Tom Dobbs Dell Quay SC/CYC 942 8.0 14.00 14.41.49 0.41.49   0.44.23
  9 Fast MERLIN-ROCKET 3766 Andrew Dalby Gareth Porkins TVSC/HSC 981 9.0 14.00 14.43.43 0.43.43   0.44.34
  10 Fast KESTREL 1550 John Mills Carolyn Mills Shoreham Sailing Club 1035 10.0 14.00 14.48.50 0.48.50   0.47.11
  11 Fast RS 600 916 Tony Purser   Chichester YC 920 10.3     Duty    
  12 Fast CANOE INTERNATIONAL WITH KITE 296 Phil Allen   Chichester YC 866 11.5     Duty    

R3 - Fast Fleet - 2017-10-08

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 13.01
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Fast MERLIN-ROCKET 3739 Ben McGrane Roz McGrane Netley SC 981 1.0 13.01 13.38.22 0.37.22   0.38.05
  2 Fast MERLIN-ROCKET 3766 Andrew Dalby Gareth Porkins TVSC/HSC 981 2.0 13.01 13.39.26 0.38.26   0.39.11
  3 Fast FIREBALL 15112 David Sayce Fiona Sayce HISC 959 3.0 13.01 13.38.59 0.37.59   0.39.36
  4 Fast MERLIN-ROCKET 3707 Alex Jackson Will Caroll Shoreham SC 981 4.0 13.01 13.40.23 0.39.23   0.40.09
  5 Fast RS 400 1062 Simon Townsend Eve Townsend Emsworth SC 942 5.0 13.01 13.39.39 0.38.39   0.41.02
  6 Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 6.0 13.01 13.41.53 0.40.53   0.41.41
  7 Fast SCORPION 2022 James Gardner Anne Gardner HISC 1040 7.0 13.01 13.48.03 0.47.03   0.45.14
  8 Fast RS 600 916 Tony Purser   Chichester YC 920 8.0 13.01 13.46.20 0.45.20   0.49.17

R4 - Fast Fleet - 2017-09-24

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.06
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Fast MERLIN-ROCKET 3739 Ben McGrane Roz McGrane Netley SC 981 1.0 14.06 14.44.32 0.38.32   0.39.17
  2 Fast MERLIN-ROCKET 3766 Andrew Dalby Gareth Porkins TVSC/HSC 981 2.0 14.06 14.47.50 0.41.50   0.42.39
  3 Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 3.0 14.06 14.47.52 0.41.52   0.42.41
  4 Fast MERLIN-ROCKET 3707 Alex Jackson Will Caroll Shoreham SC 981 4.0 14.06 14.48.06 0.42.06   0.42.55
  5 Fast FIREBALL 15112 David Sayce Fiona Sayce HISC 959 5.0 14.06 14.47.48 0.41.48   0.43.35
  6 Fast RS 400 1062 Simon Townsend Eve Townsend Emsworth SC 942 6.0 14.06 14.47.42 0.41.42   0.44.16
  7 Fast RS 600 916 Tony Purser   Chichester YC 920 7.0 14.06 14.58.09 0.52.09   0.56.41
  8 Fast SCORPION 2022 James Gardner Anne Gardner HISC 1040 9.0     DNF    

R5 - Fast Fleet - 2018-02-18

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 11.35
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Fast FIREBALL 15112 David Sayce Fiona Sayce HISC 959 1.0 11.35 12.07.05 0.32.05   0.33.27
  2 Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 2.0 11.35 12.08.03 0.33.03   0.33.41
  3 Fast MERLIN-ROCKET 3696 Alex Warren William Carroll Shoreham Sailing Club 981 3.0 11.35 12.08.25 0.33.25   0.34.04
  4 Fast RS 400 1330 Bill Dawber Clare Power Dell Quay SC 942 4.0 11.35 12.07.21 0.32.21   0.34.21
  5 Fast FINN 642 John Tremlett   Itchenor SC 1045 5.0 11.35 12.11.04 0.36.04   0.34.31
  6 Fast RS 400 1062 Simon Townsend Eve Townsend Emsworth SC 942 6.0 11.35 12.07.58 0.32.58   0.35.00
  7 Fast RS 400 1386 Nick Elliman Roger Elliman Chichester YC 942 7.0 11.35 12.08.48 0.33.48   0.35.53
  8 Fast BLAZE 782 Peter Jones   Felpham Sailing Club 1023 8.0 11.35 12.12.16 0.37.16   0.36.26
  9 Fast BLAZE 773 Ross Fisher   Felpham Sailing Club 1023 9.0 11.35 12.12.32 0.37.32   0.36.41
  10 Fast MERLIN-ROCKET 3756 William Warren Richard Bentley Shoreham SC 981 10.0 11.35 12.11.05 0.36.05   0.36.47
  11 Fast KESTREL 1550 John Mills Carolyn Mills Shoreham Sailing Club 1035 11.0 11.35 12.13.16 0.38.16   0.36.58
  12 Fast CANOE INTERNATIONAL WITH KITE 296 Phil Allen   Chichester YC 866 12.0 11.35 12.11.31 0.36.31   0.42.10
  13 Fast RS 600 916 Tony Purser   Chichester YC 920 13.0 11.35 12.13.58 0.38.58   0.42.21
  14 Fast RS 400 1333 Rob Corfield Tom Dobbs Dell Quay SC/CYC 942 14.0 11.35 12.16.16 0.41.16   0.43.48

R6 - Fast Fleet - 2018-02-18

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.42
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Fast RS 400 1330 Bill Dawber Clare Power Dell Quay SC 942 1.0 12.42 13.23.54 0.41.54   0.44.29
  2 Fast MERLIN-ROCKET 3696 Alex Warren William Carroll Shoreham Sailing Club 981 2.0 12.42 13.26.01 0.44.01   0.44.52
  3 Fast MERLIN-ROCKET 3726 Will Henderson Mary Henderson Itchenor SC 981 3.0 12.42 13.27.16 0.45.16   0.46.09
  4 Fast FINN 642 John Tremlett   Itchenor SC 1045 4.0 12.42 13.30.20 0.48.20   0.46.15
  5 Fast FIREBALL 15112 David Sayce Fiona Sayce HISC 959 5.0 12.42 13.27.37 0.45.37   0.47.34
  6 Fast RS 400 1062 Simon Townsend Eve Townsend Emsworth SC 942 6.0 12.42 13.27.09 0.45.09   0.47.56
  7 Fast MERLIN-ROCKET 3756 William Warren Richard Bentley Shoreham SC 981 7.0 12.42 13.29.31 0.47.31   0.48.26
  8 Fast BLAZE 782 Peter Jones   Felpham Sailing Club 1023 8.0 12.42 13.32.23 0.50.23   0.49.15
  9 Fast RS 400 1386 Nick Elliman Roger Elliman Chichester YC 942 9.0 12.42 13.28.47 0.46.47   0.49.40
  10 Fast KESTREL 1550 John Mills Carolyn Mills Shoreham Sailing Club 1035 10.0 12.42 13.36.48 0.54.48   0.52.57
  11 Fast CANOE INTERNATIONAL WITH KITE 296 Phil Allen   Chichester YC 866 11.0 12.42 13.28.40 0.46.40   0.53.53
  12 Fast RS 400 1333 Rob Corfield Tom Dobbs Dell Quay SC/CYC 942 12.0 12.42 13.32.50 0.50.50   0.53.58
  13 Fast RS 600 916 Tony Purser   Chichester YC 920 13.0 12.42 13.32.28 0.50.28   0.54.51
  14 Fast BLAZE 773 Ross Fisher   Felpham Sailing Club 1023 15.0     DNF    

R1 - Medium Fleet - 2018-01-21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.05
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Medium RS AERO 7 2319 Steve Cockerill   Stokes Bay SC 1071 1.0 13.05 13.39.19 0.34.19   0.32.03
  2 Medium RS AERO 7 1819 Mark Riddington   Emsworth Slipper SC 1071 2.0 13.05 13.39.27 0.34.27   0.32.10
  3 Medium 2000 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Silver Wing Sailing Club 1107 3.0 13.05 13.41.07 0.36.07   0.32.38
  4 Medium SOLO 5691 Guy Mayger   Felpham Sailing Club 1143 4.0 13.05 13.42.57 0.37.57   0.33.12
  5 Medium LASER 213476 Anna Perkins   Bosham SC 1097 5.0 13.05 13.41.33 0.36.33   0.33.19
  6 Medium LASER 172762 Luke South   Stokes Bay/Emsworth SC 1097 6.0 13.05 13.41.42 0.36.42   0.33.27
  7 Medium RS AERO 7 2320 Sarah Cockerill   Stokes Bay SC 1071 7.0 13.05 13.40.58 0.35.58   0.33.35
  7 Medium 2000 21731 Micheal Olliff Paula Olliff Chichester YC 1107 7.0     Duty    
  9 Medium RS AERO 7 1562 Toby Schofield   Felpham Sailing Club 1071 8.0 13.05 13.40.59 0.35.59   0.33.36
  10 Medium EUROPE 355 Lucy Boreham   Chichester YC 1145 9.0 13.05 13.43.55 0.38.55   0.33.59
  11 Medium GP 14 14193 Nick Colbourne Biddy Colbourne Chichester YC 1133 10.5 13.05 13.43.32 0.38.32   0.34.01
  11 Medium LASER RADIAL 209980 Charlie South   Stokes Bay/Emsworth SC 1139 10.5 13.05 13.43.45 0.38.45   0.34.01
  13 Medium LASER 204680 Liam Vass   Felpham Sailing Club 1097 12.0 13.05 13.42.25 0.37.25   0.34.06
  14 Medium SOLO 5705 Lawrence Creaser   HISC 1143 13.0 13.05 13.44.17 0.39.17   0.34.22
  15 Medium SOLO 4999 Alex Butler   HISC 1143 14.0 13.05 13.44.18 0.39.18   0.34.23
  16 Medium SUPERNOVA 1080 James Gerwat   Felpham Sailing Club 1075 15.0 13.05 13.42.11 0.37.11   0.34.35
  17 Medium EUROPE 393 Geoff Newman   Chichester YC 1145 16.0     Duty    
  17 Medium SOLO 5237 Derek Jackman   Chichester YC 1143 16.0 13.05 13.44.35 0.39.35   0.34.38
  19 Medium 2000 21790 Helen Green Mark Green Chichester YC 1107 17.0 13.05 13.43.51 0.38.51   0.35.06
  20 Medium SOLO 570 Martin Frary   Weston SC 1143 18.0 13.05 13.45.11 0.40.11   0.35.09
  21 Medium SOLO 4942 Roger Millett   Chichester YC 1143 19.0 13.05 13.45.15 0.40.15   0.35.13
  22 Medium LASER RADIAL 196664 Bruce Grant   Itchenor SC 1139 20.0 13.05 13.45.37 0.40.37   0.35.40
  23 Medium RS AERO 7 1060 Mike Linney   Chichester YC 1071 21.0 13.05 13.43.25 0.38.25   0.35.52
  24 Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 22.0 13.05 13.44.27 0.39.27   0.35.58
  25 Medium TOPAZ VIBE 6329 Sam Atherton   Felpham Sailing Club 1185 23.0 13.05 13.48.05 0.43.05   0.36.21
  26 Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 24.0 13.05 13.45.52 0.40.52   0.37.15
  27 Medium LASER 203304 Andrew Martin   Chichester YC 1097 25.0     Duty    

R2 - Medium Fleet - 2018-01-21

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.05
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Medium RS AERO 7 2319 Steve Cockerill   Stokes Bay SC 1071 1.0 14.05 14.48.27 0.43.27   0.40.34
  2 Medium RS AERO 7 1819 Mark Riddington   Emsworth Slipper SC 1071 2.0 14.05 14.48.37 0.43.37   0.40.44
  3 Medium RS AERO 7 2320 Sarah Cockerill   Stokes Bay SC 1071 3.0 14.05 14.49.21 0.44.21   0.41.25
  4 Medium 2000 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Silver Wing Sailing Club 1107 4.0 14.05 14.51.10 0.46.10   0.41.42
  5 Medium RS AERO 7 1562 Toby Schofield   Felpham Sailing Club 1071 5.0 14.05 14.49.45 0.44.45   0.41.47
  6 Medium NATIONAL 12 3179 Dave Dobrijevic Hugo Dobrijevic HISC 1104 6.5 14.05 14.51.32 0.46.32   0.42.09
  6 Medium SOLO 5705 Lawrence Creaser   HISC 1143 6.5 14.05 14.53.11 0.48.11   0.42.09
  8 Medium 2000 21731 Micheal Olliff Paula Olliff Chichester YC 1107 7.0     Duty    
  9 Medium LASER 172762 Luke South   Stokes Bay/Emsworth SC 1097 8.0 14.05 14.52.06 0.47.06   0.42.56
  10 Medium LASER 213476 Anna Perkins   Bosham SC 1097 9.0 14.05 14.52.18 0.47.18   0.43.07
  11 Medium LASER RADIAL 196664 Bruce Grant   Itchenor SC 1139 10.0 14.05 14.54.25 0.49.25   0.43.23
  12 Medium SUPERNOVA 1080 James Gerwat   Felpham Sailing Club 1075 11.0 14.05 14.51.39 0.46.39   0.43.24
  13 Medium SOLO 5691 Guy Mayger   Felpham Sailing Club 1143 12.0 14.05 14.54.37 0.49.37   0.43.25
  14 Medium SOLO 570 Martin Frary   Weston SC 1143 13.0 14.05 14.55.10 0.50.10   0.43.53
  15 Medium GP 14 14193 Nick Colbourne Biddy Colbourne Chichester YC 1133 14.0 14.05 14.54.49 0.49.49   0.43.58
  16 Medium EUROPE 355 Lucy Boreham   Chichester YC 1145 15.0 14.05 14.55.33 0.50.33   0.44.09
  17 Medium LASER 204680 Liam Vass   Felpham Sailing Club 1097 16.0 14.05 14.53.27 0.48.27   0.44.10
  17 Medium EUROPE 393 Geoff Newman   Chichester YC 1145 16.0     Duty    
  19 Medium SOLO 4999 Alex Butler   HISC 1143 17.0 14.05 14.55.39 0.50.39   0.44.19
  20 Medium LASER RADIAL 209980 Charlie South   Stokes Bay/Emsworth SC 1139 18.0 14.05 14.56.08 0.51.08   0.44.54
  21 Medium LASER 166550 Ian Payne   Chichester YC 1097 19.0 14.05 14.54.28 0.49.28   0.45.06
  22 Medium SOLO 4942 Roger Millett   Chichester YC 1143 20.0 14.05 14.57.09 0.52.09   0.45.38
  23 Medium SOLO 5237 Derek Jackman   Chichester YC 1143 21.0 14.05 14.57.20 0.52.20   0.45.47
  24 Medium RS AERO 7 1060 Mike Linney   Chichester YC 1071 22.0 14.05 14.54.25 0.49.25   0.46.08
  25 Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 23.0 14.05 14.55.47 0.50.47   0.46.18
  26 Medium 2000 21790 Helen Green Mark Green Chichester YC 1107 24.0 14.05 14.56.20 0.51.20   0.46.22
  27 Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 25.0 14.05 14.56.36 0.51.36   0.47.02
  28 Medium LASER 203304 Andrew Martin   Chichester YC 1097 26.0     Duty    

R3 - Medium Fleet - 2017-10-08

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 13.06
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Medium RS AERO 7 2319 Steve Cockerill   Stokes Bay SC 1071 1.0 13.06 13.48.35 0.42.35 3 0.39.46
  2 Medium 2000 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Silver Wing Sailing Club 1107 2.0 13.06 13.51.09 0.45.09 3 0.40.47
  3 Medium LASER 210914 Craig Williamson   HISC 1097 3.0 13.06 13.50.51 0.44.51 3 0.40.53
  4 Medium LASER RADIAL 196664 Bruce Grant   Itchenor SC 1139 4.0 13.06 13.53.29 0.47.29 3 0.41.41
  5 Medium RS AERO 7 1819 Mark Riddington   Emsworth Slipper SC 1071 5.0 13.06 13.50.42 0.44.42 3 0.41.44
  6 Medium LASER 213476 Anna Perkins   Bosham SC 1097 6.0 13.06 13.52.20 0.46.20 3 0.42.14
  7 Medium 2000 21731 Micheal Olliff Paula Olliff Chichester YC 1107 7.0 13.06 13.52.55 0.46.55 3 0.42.23
  8 Medium LASER 198570 David MacLean   Itchenor SC 1097 8.0 13.06 13.52.47 0.46.47 3 0.42.39
  9 Medium SOLO TBC Martin Jones   Dell Quay SC 1143 9.0 13.06 13.55.26 0.49.26 3 0.43.15
  10 Medium SOLO 4999 Alex Butler   HISC 1143 10.0 13.06 13.55.37 0.49.37 3 0.43.25
  11 Medium SOLO 4419 Ian Brooks   Trearddur Bay S C 1143 11.0 13.06 13.55.46 0.49.46 3 0.43.32
  12 Medium SOLO 4925 Oliver Reynolds   Chichester YC 1143 12.0 13.06 13.57.53 0.51.53 3 0.45.24
  13 Medium SOLO 4942 Roger Millett   Chichester YC 1143 13.0 13.06 13.58.11 0.52.11 3 0.45.39
  14 Medium 2000 21431 Jonathan Townsend Barbara Langford Emsworth SC 1107 14.0 13.06 13.57.33 0.51.33 3 0.46.34
  15 Medium LASER 204680 Liam Vass   Felpham Sailing Club 1097 15.0 13.06 13.57.14 0.51.14 3 0.46.42
  16 Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 16.0 13.06 13.57.58 0.51.58 3 0.47.22
  17 Medium RS AERO 7 1455 Tom Dobbs   Chichester YC 1071 17.0 13.06 13.59.05 0.53.05 3 0.49.34
  18 Medium RS AERO 7 1060 Mike Linney   Chichester YC 1071 18.0 13.06 13.59.09 0.53.09 3 0.49.38
  19 Medium SUPERNOVA 1080 James Gerwat   Felpham Sailing Club 1075 19.0 13.06 13.59.24 0.53.24 3 0.49.40
  20 Medium LASER 186068 Thomas Perry   HISC 1097 20.0 13.06 13.45.05 0.39.05 2 0.53.26
  21 Medium SOLO 5352 Mike Wilkie   Desborough SC 1143 23.0 13.06   DNF 3  
  21 Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 23.0     DNF    

R4 - Medium Fleet - 2017-09-24

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 14.11
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Medium RS AERO 7 2319 Steve Cockerill   Stokes Bay SC 1071 1.0 14.11 14.53.24 0.42.24 3 0.39.35
  2 Medium RS AERO 7 1819 Mark Riddington   Emsworth Slipper SC 1071 2.0 14.11 14.55.14 0.44.14 3 0.41.18
  3 Medium 2000 2204 Iain Yardley Sarah Yardley Silver Wing Sailing Club 1107 3.0 14.11 14.56.59 0.45.59 3 0.41.32
  4 Medium 2000 21431 Jonathan Townsend Barbara Langford Emsworth SC 1107 4.0 14.11 14.57.39 0.46.39 3 0.42.08
  5 Medium LASER 210914 Craig Williamson   HISC 1097 5.0 14.11 14.57.25 0.46.25 3 0.42.19
  6 Medium LASER RADIAL 196664 Bruce Grant   Itchenor SC 1139 6.0 14.11 14.59.19 0.48.19 3 0.42.25
  7 Medium 2000 21731 Micheal Olliff Paula Olliff Chichester YC 1107 7.0 14.11 14.58.26 0.47.26 3 0.42.51
  8 Medium LASER 213476 Anna Perkins   Bosham SC 1097 8.0 14.11 14.58.11 0.47.11 3 0.43.01
  9 Medium SOLO 4999 Alex Butler   HISC 1143 9.0 14.11 15.00.40 0.49.40 3 0.43.27
  10 Medium SOLO 4419 Ian Brooks   Trearddur Bay S C 1143 10.0 14.11 15.01.35 0.50.35 3 0.44.15
  11 Medium LASER 204680 Liam Vass   Felpham Sailing Club 1097 11.0 14.11 15.00.15 0.49.15 3 0.44.54
  12 Medium SOLO 4942 Roger Millett   Chichester YC 1143 12.0 14.11 15.04.01 0.53.01 3 0.46.23
  13 Medium SOLO 4925 Oliver Reynolds   Chichester YC 1143 13.0 14.11 15.07.35 0.56.35 3 0.49.30
  14 Medium LASER 186068 Thomas Perry   HISC 1097 14.0 14.11 14.50.25 0.39.25 2 0.53.54
  15 Medium LASER 198570 David MacLean   Itchenor SC 1097 21.0 14.11   DNS 3  
  15 Medium SOLO 5352 Mike Wilkie   Desborough SC 1143 21.0 14.11   DNS 3  
  15 Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 21.0 14.11   DNF 3  
  15 Medium RS AERO 7 1060 Mike Linney   Chichester YC 1071 21.0 14.11   DNF 3  
  15 Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 21.0 14.11   DNS 3  
  15 Medium SOLO TBC Martin Jones   Dell Quay SC 1143 21.0     DNF    

R5 - Medium Fleet - 2018-02-18

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 11.40
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Medium NATIONAL 12 3179 Dave Dobrijevic Hugo Dobrijevic HISC 1104 1.0 11.40 12.15.23 0.35.23 3 0.32.03
  2 Medium RS AERO 7 2319 Steve Cockerill   Stokes Bay SC 1071 2.0 11.40 12.14.26 0.34.26 3 0.32.09
  3 Medium RS AERO 7 2414 John Derbyshire   Emsworth SC 1071 3.0 11.40 12.16.11 0.36.11 3 0.33.47
  4 Medium GP 14 14193 Nick Colbourne Biddy Colbourne Chichester YC 1133 4.0 11.40 12.18.21 0.38.21 3 0.33.51
  5 Medium RS AERO 7 1562 Toby Schofield   Felpham Sailing Club 1071 5.0 11.40 12.16.23 0.36.23 3 0.33.58
  6 Medium LASER 195249 Tim Boon   Chichester YC 1097 6.0 11.40 12.17.23 0.37.23 3 0.34.05
  7 Medium LASER 210914 Craig Williamson   HISC 1097 7.0 11.40 12.17.25 0.37.25 3 0.34.06
  8 Medium LASER 213476 Anna Perkins   Bosham SC 1097 8.0 11.40 12.17.26 0.37.26 3 0.34.07
  9 Medium RS AERO 7 1819 Mark Riddington   Emsworth Slipper SC 1071 9.0 11.40 12.16.42 0.36.42 3 0.34.16
  10 Medium LASER 198570 David MacLean   Itchenor SC 1097 10.0 11.40 12.17.41 0.37.41 3 0.34.21
  11 Medium RS AERO 7 2320 Sarah Cockerill   Stokes Bay SC 1071 11.0 11.40 12.16.55 0.36.55 3 0.34.28
  12 Medium SOLO 5352 Mike Wilkie   Desborough SC 1143 12.0 11.40 12.19.29 0.39.29 3 0.34.33
  13 Medium LASER 166550 Ian Payne   Chichester YC 1097 13.0 11.40 12.18.47 0.38.47 3 0.35.21
  14 Medium SUPERNOVA 1080 James Gerwat   Felpham Sailing Club 1075 14.0 11.40 12.18.53 0.38.53 3 0.36.10
  15 Medium EUROPE 393 Geoff Newman   Chichester YC 1145 15.0 11.40 12.23.09 0.43.09 3 0.37.41
  16 Medium SOLO 4942 Roger Millett   Chichester YC 1143 16.0 11.40 12.23.10 0.43.10 3 0.37.46
  17 Medium LASER 159493 Andy Oddie   Itchenor SC 1097 17.0 11.40 12.21.34 0.41.34 3 0.37.53
  18 Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 18.0 11.40 12.21.49 0.41.49 3 0.38.07
  19 Medium LASER 204680 Liam Vass   Felpham Sailing Club 1097 19.0 11.40 12.22.17 0.42.17 3 0.38.33
  20 Medium STREAKER 1845 Stephen Holcroft   Dell Quay SC 1132 20.0 11.40 12.23.51 0.43.51 3 0.38.44
  21 Medium 2000 21983 Julian Wilkins Maisie Wilkins Chichester YC 1107 21.0 11.40 12.23.56 0.43.56 3 0.39.41
  22 Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 22.0 11.40 12.23.40 0.43.40 3 0.39.48
  23 Medium TOPAZ VIBE 6329 Sam Atherton   Felpham Sailing Club 1185 23.0 11.40 12.11.37 0.31.37 2 0.40.01
  24 Medium RS VAREO 487 Mike Partridge   HISC 1085 24.0 11.40 12.23.37 0.43.37 3 0.40.12

R6 - Medium Fleet - 2018-02-18

Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 12.47
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Medium NATIONAL 12 3179 Dave Dobrijevic Hugo Dobrijevic HISC 1104 1.0 12.47 13.36.43 0.49.43 4 0.45.02
  2 Medium RS AERO 7 2319 Steve Cockerill   Stokes Bay SC 1071 2.0 12.47 13.35.15 0.48.15 4 0.45.03
  3 Medium RS AERO 7 2414 John Derbyshire   Emsworth SC 1071 3.0 12.47 13.36.13 0.49.13 4 0.45.57
  4 Medium RS AERO 7 1562 Toby Schofield   Felpham Sailing Club 1071 4.0 12.47 13.36.23 0.49.23 4 0.46.07
  5 Medium RS AERO 7 2320 Sarah Cockerill   Stokes Bay SC 1071 5.0 12.47 13.38.07 0.51.07 4 0.47.44
  6 Medium LASER 210914 Craig Williamson   HISC 1097 6.0 12.47 13.39.50 0.52.50 4 0.48.10
  7 Medium LASER 195249 Tim Boon   Chichester YC 1097 7.0 12.47 13.40.11 0.53.11 4 0.48.29
  8 Medium RS AERO 7 1819 Mark Riddington   Emsworth Slipper SC 1071 8.0 12.47 13.39.21 0.52.21 4 0.48.53
  9 Medium LASER 213476 Anna Perkins   Bosham SC 1097 9.0 12.47 13.40.56 0.53.56 4 0.49.10
  10 Medium SOLO 5352 Mike Wilkie   Desborough SC 1143 10.0 12.47 13.43.18 0.56.18 4 0.49.15
  11 Medium GP 14 14193 Nick Colbourne Biddy Colbourne Chichester YC 1133 11.0 12.47 13.42.52 0.55.52 4 0.49.19
  12 Medium RS VAREO 487 Mike Partridge   HISC 1085 12.0 12.47 13.40.51 0.53.51 4 0.49.38
  13 Medium LASER 198570 David MacLean   Itchenor SC 1097 13.0 12.47 13.41.32 0.54.32 4 0.49.43
  14 Medium SOLO 4942 Roger Millett   Chichester YC 1143 14.0 12.47 13.44.51 0.57.51 4 0.50.37
  15 Medium 2000 21431 Jonathan Townsend Barbara Langford Emsworth SC 1107 15.0 12.47 13.43.35 0.56.35 4 0.51.07
  16 Medium LASER 152812 Callum Aldous   Felpham Sailing Club 1097 16.0 12.47 13.43.17 0.56.17 4 0.51.18
  17 Medium EUROPE 393 Geoff Newman   Chichester YC 1145 17.0 12.47 13.46.07 0.59.07 4 0.51.38
  18 Medium LASER 166550 Ian Payne   Chichester YC 1097 18.0 12.47 13.43.59 0.56.59 4 0.51.57
  19 Medium LASER 204680 Liam Vass   Felpham Sailing Club 1097 19.0 12.47 13.44.00 0.57.00 4 0.51.58
  20 Medium SUPERNOVA 1080 James Gerwat   Felpham Sailing Club 1075 20.0 12.47 13.43.39 0.56.39 4 0.52.42
  21 Medium LASER 166393 Mark Aldous   Felpham Sailing Club 1097 21.0 12.47 13.45.33 0.58.33 4 0.53.22
  22 Medium STREAKER 1845 Stephen Holcroft   Dell Quay SC 1132 22.0 12.47 13.48.32 1.01.32 4 0.54.21
  23 Medium TOPAZ VIBE 6329 Sam Atherton   Felpham Sailing Club 1185 23.0 12.47 13.37.23 0.50.23 3 0.56.41
  24 Medium LASER 159493 Andy Oddie   Itchenor SC 1097 26.0 12.47   DNF 4  
  24 Medium 2000 21983 Julian Wilkins Maisie Wilkins Chichester YC 1107 26.0     DNF    

R1 - Slow Fleet - 2018-01-21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.10
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Slow MIRROR 7079 Alice Bullock Richard Bullock Itchenor SC 1383 1.0 13.10 13.41.18 0.31.18 3 0.22.38
  2 Slow TOPPER 47733 Alfie Lester   Felpham Sailing Club 1347 2.0 13.10 13.42.10 0.32.10 3 0.23.53
  3 Slow TOPPER 47792 Thomas Machell   Chichester YC 1347 3.0 13.10 13.43.40 0.33.40 3 0.25.00
  4 Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 4.5 13.10 13.43.45 0.33.45 3 0.25.03
  4 Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 4.5 13.10 13.40.03 0.30.03 3 0.25.03
  6 Slow TOPPER 40384 Dylan Collier   Felpham Sailing Club 1347 6.0 13.10 13.44.00 0.34.00 3 0.25.14
  7 Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 7.0 13.10 13.44.46 0.34.46 3 0.25.49
  8 Slow LASER 4.7 159429 Oliver Randall-May   Chichester YC 1200 8.0 13.10 13.41.33 0.31.33 3 0.26.18
  9 Slow RS QUBA 151 Alexander Cray Ellie Cawley Chichester YC 1260 9.0 13.10 13.43.50 0.33.50 3 0.26.51
  10 Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 10.0 13.10 13.42.15 0.32.15 3 0.26.53
  11 Slow RS FEVA XL no number Lily Speed Amberly Norrris-Wharton Chichester YC 1240 11.0 13.10 13.44.55 0.34.55 3 0.28.10
  12 Slow OPTIMIST 5466 John Stokes   Felpham Sailing Club 1665 12.0 13.10 13.41.28 0.31.28 2 0.28.21
  13 Slow TOPPER 44777 Joshua James   Felpham Sailing Club 1347 14.0     DNF    

R2 - Slow Fleet - 2018-01-21

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.10
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Slow MIRROR 7079 Alice Bullock Richard Bullock Itchenor SC 1383 1.0 14.10 14.44.58 0.34.58 4 0.25.17
  2 Slow TOPPER 47733 Alfie Lester   Felpham Sailing Club 1347 2.0 14.10 14.44.29 0.34.29 4 0.25.36
  3 Slow LASER 4.7 159429 Oliver Randall-May   Chichester YC 1200 3.0 14.10 14.41.22 0.31.22 4 0.26.08
  4 Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 4.0 14.10 14.41.46 0.31.46 4 0.26.28
  5 Slow TOPPER 47792 Thomas Machell   Chichester YC 1347 5.0 14.10 14.46.03 0.36.03 4 0.26.46
  6 Slow RS QUBA 151 Alexander Cray Ellie Cawley Chichester YC 1260 6.0 14.10 14.44.46 0.34.46 4 0.27.36
  7 Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 7.0 14.10 14.47.46 0.37.46 4 0.28.02
  8 Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 8.0 14.10 14.47.54 0.37.54 4 0.28.08
  9 Slow OPTIMIST 5466 John Stokes   Felpham Sailing Club 1665 9.0 14.10 14.46.18 0.36.18 3 0.29.04
  10 Slow TOPPER 40384 Dylan Collier   Felpham Sailing Club 1347 10.0 14.10 14.49.10 0.39.10 4 0.29.05
  11 Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 11.0 14.10 14.46.26 0.36.26 4 0.30.22
  12 Slow RS FEVA XL no number Lily Speed Amberly Norrris-Wharton Chichester YC 1240 12.0 14.10 14.49.07 0.39.07 4 0.31.33

R3 - Slow Fleet - 2017-10-08

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 13.11
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Slow MIRROR 7079 Alice Bullock Richard Bullock Itchenor SC 1383 1.0 13.11 13.53.03 0.42.03 3 0.30.24
  2 Slow TOPPER 47733 Alfie Lester   Felpham Sailing Club 1347 2.0 13.11 13.52.53 0.41.53 3 0.31.06
  3 Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 3.0 13.11 13.53.22 0.42.22 3 0.31.27
  4 Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 4.0 13.11 13.53.34 0.42.34 3 0.31.36
  5 Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 5.0 13.11 13.50.54 0.39.54 3 0.33.15
  6 Slow TOPPER 47792 Thomas Machell   Chichester YC 1347 6.0 13.11 13.55.58 0.44.58 3 0.33.23
  7 Slow LASER 4.7 159429 Oliver Randall-May   Chichester YC 1200 7.0 13.11 13.51.50 0.40.50 3 0.34.02
  8 Slow TOPPER 40384 Dylan Collier   Felpham Sailing Club 1347 8.0 13.11 13.41.53 0.30.53 2 0.34.23
  9 Slow TOPPER 48306 Catherine McHale   Chichester YC 1347 9.0 13.11 13.49.10 0.38.10 2 0.42.30
  10 Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 10.0     Duty    
  11 Slow RS QUBA 151 Alexander Cray Ellie Cawley Chichester YC 1260 11.0 13.11   DNF 2  

R4 - Slow Fleet - 2017-09-24

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 14.16
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Slow MIRROR 7079 Alice Bullock Richard Bullock Itchenor SC 1383 1.0 14.16 14.53.13 0.37.13   0.26.55
  2 Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 2.0 14.16 14.53.51 0.37.51   0.28.06
  3 Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 3.0 14.16 14.52.00 0.36.00   0.30.00
  4 Slow RS QUBA 151 Alexander Cray Ellie Cawley Chichester YC 1260 4.0 14.16 14.58.21 0.42.21   0.33.37
  5 Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 10.0     DNF    
  5 Slow TOPPER 47733 Alfie Lester   Felpham Sailing Club 1347 10.0     DNF    
  5 Slow LASER 4.7 159429 Oliver Randall-May   Chichester YC 1200 10.0     DNF    
  5 Slow TOPPER 47792 Thomas Machell   Chichester YC 1347 10.0     DNF    
  5 Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 10.0     Duty    
  5 Slow TOPPER 48306 Catherine McHale   Chichester YC 1347 10.0     DNF    

R5 - Slow Fleet - 2018-02-18

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 11.45
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Slow MIRROR 7079 Alice Bullock Richard Bullock Itchenor SC 1383 1.0 11.45 12.14.21 0.29.21 3 0.21.13
  2 Slow RS QUBA 151 Alexander Cray Ellie Cawley Chichester YC 1260 2.0 11.45 12.15.21 0.30.21 3 0.24.05
  3 Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 3.0 11.45 12.17.38 0.32.38 3 0.24.14
  4 Slow LASER 4.7 159429 Oliver Randall-May   Chichester YC 1200 4.0 11.45 12.14.41 0.29.41 3 0.24.44
  5 Slow OPTIMIST 5466 John Stokes   Felpham Sailing Club 1665 5.0 11.45 12.12.36 0.27.36 2 0.24.52
  6 Slow TOPPER 47792 Thomas Machell   Chichester YC 1347 6.0 11.45 12.19.18 0.34.18 3 0.25.28
  7 Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 7.0 11.45 12.08.58 0.23.58 2 0.26.41
  8 Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 8.0 11.45 12.17.19 0.32.19 3 0.26.56
  9 Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 9.0 11.45 12.17.26 0.32.26 3 0.27.02
  10 Slow TOPPER 48306 Catherine McHale   Chichester YC 1347 10.0 11.45 12.10.16 0.25.16 2 0.28.08
  11 Slow TOPPER 40384 Dylan Collier   Felpham Sailing Club 1347 11.0 11.45 12.10.19 0.25.19 2 0.28.12

R6 - Slow Fleet - 2018-02-18

Start: Start 3, Finishes: Finish time, Time: 12.52
  Rank Fleet Class SailNo Helm Crew Club PY Points Start Finish Elapsed Laps Corrected
  1 Slow MIRROR 7079 Alice Bullock Richard Bullock Itchenor SC 1383 1.0 12.52 13.27.47 0.35.47 4 0.25.52
  2 Slow TOPPER 46789 Thomas Lawson   Chichester YC 1347 2.0 12.52 13.29.21 0.37.21 4 0.27.44
  3 Slow RS QUBA 151 Alexander Cray Ellie Cawley Chichester YC 1260 3.0 12.52 13.27.19 0.35.19 4 0.28.02
  4 Slow TOPPER 27925 Alice Serna   Felpham Sailing Club 1347 4.0 12.52 13.30.16 0.38.16 4 0.28.25
  5 Slow LASER 4.7 185220 Owen Rowlands   Felpham Sailing Club 1200 5.0 12.52 13.26.20 0.34.20 4 0.28.37
  6 Slow LASER 4.7 159429 Oliver Randall-May   Chichester YC 1200 6.0 12.52 13.26.31 0.34.31 4 0.28.46
  7 Slow TOPPER 47792 Thomas Machell   Chichester YC 1347 7.0 12.52 13.32.00 0.40.00 4 0.29.42
  8 Slow OPTIMIST 5466 John Stokes   Felpham Sailing Club 1665 8.0 12.52 13.29.40 0.37.40 3 0.30.10
  9 Slow TOPPER 40384 Dylan Collier   Felpham Sailing Club 1347 9.0 12.52 13.34.04 0.42.04 4 0.31.14
  10 Slow TOPPER 48306 Catherine McHale   Chichester YC 1347 10.0 12.52 13.34.09 0.42.09 4 0.31.18
  11 Slow LASER 4.7 158296 Dani McTernan   Chichester YC 1200 11.0 12.52 13.32.41 0.40.41 4 0.33.54

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area Varies
DNFStarted but did not finish Varies
DNSCame to the start area but did not start 21
DutyRace officer duty points scored as RDGa Varies
OCSOn course side at start or broke rule 30.1 11


www.cyc.co.uk
cycresults@btinternet.co.uk

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com